Retro "Áčko" - to sa vybaví asi každému, keď počuje pojem bavlnený stan. O tom, že moderné bavlnené stany sú už dávno o niečom inom, vás určite presvedčí ďalší článok z našej Poradne.
Mnohí v súčasnosti veria, že moderné technológie a syntetické materiály prekonali materiály prírodné. V niektorých odvetviach to tak skutočne je. V oblasti outdoorového vybavenia, určite veľmi pokrokového, ale môžeme dodnes nájsť príklady ukazujúce, že príroda je stále chytrejšia než človek.
Prečo práve bavlnený stan?
Okrem mnohých moderných látok, zhotovených napríklad z jemnej vlny austrálskych oviec Merino alebo tkanín z bambusových vlákien, nepovedala svoje posledné slovo ani bavlna. Príkladom sú rodinné stany s bavlneným tropikom. Mnohí ich určite poznajú z čias dávno minulých v podobe klasického "Áčka" alebo garážových stanov z okolia Máchovho jazera alebo Balatonu. Odvtedy však vývoj pokročil míľovými krokmi, a hlavne vďaka obľúbenosti pohodlného kempovania v krajinách Beneluxu vytiahol bavlnené stany na popredné pozície.
Čo sa teda za tie roky zmenilo? Predovšetkým sa už nepoužíva bežne bavlna 100%, ale jej zmesi - často s polyestrom. Tento kombinovaný materiál si našťastie zachováva prakticky len pozitívne vlastnosti oboch svojich zložiek. Naopak tie záporné sú vďaka druhému materiálu potlačené. Bavlna tak prispieva k priedušnosti a odolnosti proti UV žiareniu, o ktorých sa polyestru "ani nesnívalo". Naopak polyester značne redukuje hmotnosť materiálu a vylepšuje vodeodolnosť.
Bavlna a jej vlastnosti
Bavlna je prírodným priedušným materiálom, ktorý vás pri správnej starostlivosti odmení svojou dlhovekosťou. Stany z tejto tkaniny sú za sucha veľmi dobre priedušné a počas dažďa nepremokavé. Vodná para sa z vnútorných priestorov ľahko odparuje, udržuje ich tak bez kondenzácie a s príjemnou mikroklímou.
Weathering - slovníček pojmov
Po kúpe musí nový stan najskôr prejsť procesom zvaným Weathering, pretože ešte nie je úplne nepremokavý. Je teda potrebné ho prvýkrát namočiť a nechať poriadne uschnúť. K namočeniu vám poslúži dážď či záhradná hadica. Tým dôjde k stiahnutiu vlákien v miestach šitia. Opätovným navlhnutím potom dochádza k nabobtnaniu vlákien a tým sa stan stáva nepremokavým. Niekedy je potrebné proces opakovať niekoľkokrát. Keďže je bavlna prírodný materiál, môže dôjsť k čiastočnej zmene farby.
Súhrn kladov a záporov bavlnených stanov
+
- neporovnateľne vyššia priedušnosť = zamedzenie skleníkového efektu
- vyššia životnosť na slnku = možnosť dlhodobejšieho používania
- materiál pruží a sám sa šponuje = stan je vypnutejší a "bez faldov"
- húževnatosť materiálu = materiál je pevný a aj na hmat je z neho cítiť kvalita
|
-
- o zhruba 30-40% vyššia hmotnosť oproti stanom z umelých tkanín
- vyššia cena
|
Záver
Pokiaľ cestujete autom a máte pri kempovaní radi svoj komfort, tak pre vás bude bavlnený stan správnou voľbou.
Zdroje: archív autora, unsplash.com
Poradňa 4camping.cz ponúka aj ďalšie zaujímavé články: