Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu
  • Letný výpredaj

Ako vybrať správný batoh?

Poradňa

Základom sú dve zásady – zásada umiernenosti a zásada pohodlia. Kúpte si batoh len tak veľký, ľahký či kvalitný, ako potrebujete. A hlavne si ho vyskúšajte, aby vám sedel.

Ako pri všetko ostatnom aj výber batohu sa začína základnými otázkami:
  1. Na čo batoh potrebujem?
  2. Na ako dlho idem?
  3. Budem s batohom chodiť alebo v ňom len prenesiem veci?

Aby sme Vám výber čo najviac uľahčili, triedime v e-shope ruksaky podľa niekoľkých kritérií:

Malé, stredné a veľké batohy

Najrozšírenejšie triedenie je podľa typu, resp. veľkosti na batohy:

Ak idete na pár dní zvoľte skôr stredný batoh. Samozrejme, môžete vyraziť aj s menším batohom, však veci majú tendenciu zväčšovať objem a čo sa vám vošlo do batohu doma, do neho vonku nenapcháte. Potom to v praxi vyzerá, že všetko čo má uši alebo pútka visí na batohu ako na vianočnom stromčeku.

Podľa použitia rozlišujeme batohy:

Turistické batohy

Turistické batohy sú najuniverzálnejšie. Sú určené na jednodenné a viacdenné turistické výlety. Často ich ale stretnete aj v mestách. Veľkostne sem patria všetky od najmenších batôžkov po veľké batohy.


Ak sa chystáte na kratší či dlhší prechod a batoh si ponesiete na chrbte, siahnite skôr po odľahčenom variante a poriadne si vyskúšajte, či vám batoh sedí. Uvedomte si, že batoh je len obal pre to dôležité vo vnútri. Pohodlie je dôležité, pretože keď si kúpite nevhodný batoh, garantujeme vám, že si výlet príliš neužijete.


Ak sa na batoh potrebujete spoľahnúť, voľte skôr batohy z pevnejších a kvalitnejších materiálov ako je napr. Cordura. Päťdesiatlitrové a viacobjemové batohy sa pohybujú cca od 47€, avšak tie lacnejšie sú určené skôr na výlety po Čechách, na vodu či na festival. Ak sa chystáte do Nórska, pozrite sa na batohy v o niečo vyššej cenovej kategórii. V lietadle sa s batohom nikto maznať nebude a kvalitnejšie materiály sú mechanicky oveľa odolnejšie.

Expedičné batohy

Expedičné batohy patria medzi špičku čo do kvality aj parametrov. Batohy sú spravidla z pevných a odolných materiálov, doplnené o veľa funkčných úchytov a úponov, často ergonomicky tvarované. Zároveň je ale nutné počítať s vyššou cenou.

Lezecké, skialpové a freeridové batohy

Lezecké, skialpové a freeridové batohy bývajú cca 40-litrové s množstvom držiakov na snowboard, lyže, cepíny, helmu, lano. Často ide o odľahčené batohy bez zložitého chrbtového systému.

Cyklo a in-line batohy

Cyklo a in-line batohy bývajú menšie batohy do 10–20 litrov so zabudovaným vakom na vodu. Niektoré sú úplne jednoduché a teda veľmi ľahké, iné majú prepracovaný chrbtový systém, ktorý zaručuje odvetrávanie chrbta.

Mestské a školské batohy

Mestské a školské batohy sa vyrábajú v mnohých tvaroch, farbách a veľkostiach. Dbá sa u nich predovšetkým na funkčnosť a dizajn. Väčšina z nich nemá bedrový pás, ktorý môže byť v meste skôr na obtiaž.

Dámske, pánske, detské a univerzálne batohy

V neposlednom rade je možné ruksaky triediť na dámske, pánske, detské a univerzálny. Dám­ske batohy sú uspôsobené tvaru ženského tela – bývajú menšie, ľahšie a rozhodne krajšie ako batohy pánske a univerzálne. Detské batohy sú menšie a často doplnené o reflexné prvky a obrázky či malé plyšáky na prívesku.

Video - Ako vybrať batoh

Zdroje: archív autora, independent.co.ukinpozar.nettheadventurejunkies.comclimbinggeargeek.comhiconsumption.comoutsideonline.comemilyluxton.co.ukalpkit.comczechout.cz,

Ďalšie články s batohy a krosnámi v hlavnej úlohe:

Lezecké hry na bouldere aj s lanom

Poradňa

V ďalšom článku z Poradne sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako deťom urobiť lezenie ešte o niečo zábavnejšie. 

Bavlnené stany - retro alebo hit súčasného kempovania?

Poradňa

Retro "Áčko" - to sa vybaví asi každému, keď počuje pojem bavlnený stan. O tom, že moderné bavlnené stany sú už dávno o niečom inom, vás určite presvedčí ďalší článok z našej Poradne.

Životnosť horolezeckých lán

Poradňa

Vaša bezpečnosť pri lezení v najväčšej miere závisí od dodržiavania metodiky istenia a správneho používania certifikovaného lezeckého vybavenia. Zároveň je dôležité myslieť na to, že lezecké vybavenie väčšinou nemáva neobmedzenú životnosť a je potrebné ho vo vhodnej chvíli vymeniť za nové. Kedy je potrebné vymeniť lano?

Vyberáme pre vás

Dvojkomorový turistický batoh s nastaviteľným chrbtovým systém DEA Transalp 60 NEW značky Ferrino využijete...

€ 149,62 (20 %) € 119,70

Trekový batoh Diran 55:65 od firmy Lowe Alpine je 65 l verzia s chrbtovým systémom V-TRAX. Tento dvojkomorový...

€ 161,15 (20 %) € 128,92

Inovovaný dámsky batoh Osprey Aura AG 65 má unikátny nastaviteľný chrbtový systém AntiGravity ™ a plne...

€ 242,27 (20 %) € 193,82

Batoh Pinguin Explorer 60 je ideálnym partnerom pre viacdenné pobyty v prírode. Nastaviteľný chrbtový...

€ 122,69 (20 %) € 98,15

Expedičný batoh Pinguin Explorer 75 je vyrobený tak, aby obstál aj v tých najnáročnejších podmienkach,...

€ 124,61 (20 %) € 99,69