Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu

Ako vybrať správný batoh?

Poradňa

Základom sú dve zásady – zásada umiernenosti a pohodlie. Kúpte si batoh len tak veľký, ľahký či kvalitný, ako potrebujete. A hlavne si ho vyskúšajte, aby vám sedel.

Ako u všetkého ostatného i výber batohu začína základnými otázkami:
1. Na čo batoh potrebujem?
2. Na ako dlho idem?
3. Budem s batohom chodiť alebo v ňom len prenesiem veci?

Aby sme Vám výber čo najviac uľahčili, triedime v e-shope ruksaky podľa niekoľkých kritérií.

Malé, stredné a veľké batohy

Najrozšírenejšie triedenie je podľa typu, resp. veľkosti na batohy:

  • malé do 35 l
  • stredné do 55 l
  • veľké nad 55 l

Ak idete na pár dní zvoľte skôr stredný batoh. Samozrejme môžete vyraziť aj s menším batohom, však veci majú tendenciu zväčšovať objem a čo sa vám vošlo do batohu doma, do neho vonku nenapcháte. Potom to v praxi vyzerá, že všetko čo má uši alebo pútka visí na batohu ako na vianočnom stromčeku.

Podľa použitia rozlišujeme batohy:

  • turistické
  • expedičné
  • lezecké, skialpové a freeridové
  • cyklo a in-line
  • mestské a školské

Turistické batohy

Turistické batohy sú najuniverzálnejšie. Sú určené na jednodenné a viacdenné turistické výlety. Často ich ale stretnete aj v mestách. Veľkostne sem patria všetky od najmenších batôžkov po veľké batohy.


Ak sa chystáte na kratší či dlhší prechod a batoh si ponesiete na chrbte, siahnite skôr po odľahčenej variante a poriadne si vyskúšajte, či vám batoh sedí. Uvedomte si, že batoh je len obal pre to dôležité vo vnútri. Pohodlie je dôležité, pretože keď si kúpite nevhodný batoh, garantujeme vám, že si výlet príliš neužijete.


Ak sa na batoh potrebujete spoľahnúť, voľte skôr batohy z pevnejších a kvalitnejších materiálov ako je napr. Cordura. Päťdesiatlitrové a víceobjemové batohy sa pohybujú cca od 1400 Sk, avšak tie lacnejšie sú určené skôr na výlety po Čechách, na vodu či na festival. Ak sa chystáte do Nórska, pozrite sa na batohy v o niečo vyššej cenovej kategórii. V lietadle sa s batohom nikto mazať nebude a kvalitnejšie materiály sú mechanicky oveľa odolnejšie.

Expedičné batohy

Expedičné batohy patria medzi špičku čo do kvality aj parametrov. Batohy sú spravidla z pevných a odolných materiálov, doplnené o veľa funkčných úchytov a úponov, často ergonomicky tvarované. Zároveň je ale nutné počítať s vyššou cenou.

Lezecké, skialpové a freeridové batohy

Lezecké, skialpové a freeridové batohy bývajú cca 40 litrové s množstvom držiakov na snowboard, lyže, cepíny, helmu, lano. Často sa jedná o odľahčené batohy bez zložitého chrbtového systému.

Cyklo a in-line batohy

Cyklo a in-line batohy bývajú menšie batohy do 10–20 litrov so zabudovaným vakom na vodu. Niektoré sú úplne jednoduché a teda veľmi ľahké, iné majú prepracovaný chrbtový systém, ktorý zaručuje odvetrávanie chrbta.

Mestské a školské batohy

Mestské a školské batohy sa vyrábajú v mnohých tvaroch, farbách a veľkostiach. Dbá sa u nich predovšetkým na funkčnosť a dizajn. Väčšina z nich nemá bedrový pás, ktorý môže byť v meste skôr na obtiaž.

Dámske, pánske, detské a univerzálne batohy

V neposlednom rade je možné ruksaky triediť na dámske, pánske, detské a univerzálny. Dám­ske batohy sú uspôsobené tvaru ženského tela – bývajú menšie, ľahšie a rozhodne krajšie ako batohy pánske a univerzálne. Det­ské batohy sú menšie a často doplnené o reflexné prvky a obrázky či malé plyšáky na prívesku.

A prípadne sa môžete pozrieť na náš video návod:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Vít Hruška

Zdroje: czechout.czy­outube.cz

14. 9. 2015

Ako vybrať detský spacák

Poradňa

Tak už konečne prišiel čas, kedy môžete svoje capartovi vziať von do prírody, niekam, kam sa radi vraciate, a zostať tam s nimi napríklad aj cez noc. A nech už to bude ich prvú noc pod širákom, tábor, kvôli ktorému nezatvorili pusu už od polročného vysvedčenia alebo prázdniny v kempe pri jazere, bude to chcieť dobrý spací vak.


Bohužiaľ, spacákov je celý rad a pre každého sa nehodí to isté, a tak sa radšej poďme na výber mrknúť krok za krokom.

 

Ako vybrať spacák pre ženu

Poradňa

Konečne prišiel čas prázdnin a dovoleniek a všetci už sa tešia, až spoznajú pre nich doteraz neobjavené kúty sveta. Vy by ste sa tiež rada tešila ... Ale sú tu tie ranné hodiny. Pre niekoho to je tretí, pre niekoho piata, čo majú však spoločné je, že nás zimomravých budí zo sna. Začína to plazivo, u chodidiel. Po nejakej dobe, keď ani trenie zmrznutých končatín nepomáha, sa už ale klikáte celá. V tomto článku vám skúsim poradiť s výberom vhodného spacáku a odovzdať vám pár tipov, čo ešte môžete pre trochu tepla urobiť.

Ako vybrať spacák na vodu

Poradňa

Ahoj! Tak už je tu zasa vodácka sezóna, rieky tečú prúdom, pivo v krčmách taky a srdce nejedného vodáka sa už s pribúdajúcimi letnými dňami nemôže dočkať. Teší sa, až bude sa špliechaním prerážať iskrivé vlny riek, až sa bude smiať nešťastníkom, ktorí sa tento rok prvýkrát cvaknú, a až bude večer pod nebom plným hviezd sedieť s kamarátmi pri ohni a spievať a hrať.

Vyberáme pre vás

Veľký expedičný batoh Aircontact 65 + 10 od renomovaného výrobcu Deuter spája všetko, čo potrebujete...

€ 243,80 (16.41 %) € 203,80

Batoh Pinguin Explorer 60 je ideálnym partnerom pre viacdenné pobyty v prírode. Nastaviteľný chrbtový...

€ 113,58 (20.07 %) € 90,79

Expedičný batoh Pinguin Explorer 75 je vyrobený tak, aby obstál aj v tých najnáročnejších podmienkach,...

€ 120,61 (21.91 %) € 94,19

Veľmi prepracovaný turistický batoh Activent 55 od českej firmy Pinguin s plnohodnotným nastaviteľným...

€ 105,44 (22.81 %) € 81,39

Pre dlhodobé cestovanie ponúka firma Pinguin veľkoobjemový batoh Explorer 100 s objemom 100 litrov,...

€ 133,93 (22.06 %) € 104,39