Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

❄️Zimné výpredaje sú v plnom prúde. Využite zľavy 30% - 70% na outdoor a lyžiarske vybavenie. Prehliadnuť

Ako vybrať topánky na turistiku

Ideálne zvolená turistická obuv = základ úspechu a dobrého pocitu z výpravy. Aby ste nešliapli vedľa, prečítajte si, ako si vybrať topánky správne.


Obsah

Topánky sa môžu stať na niekoľko rokov vašim nerozlučným a spoľahlivým parťákom na cestách za dobrodružstvom. Sú na to potrebné 2 veci: venovať výberu topánok dostatočnú pozornosť a nezabudnúť na ich údržbu a potrebnú starostlivosť.

 

Základné pätoro

 • pre koho sú určené (muž / žena / dieťa)
 • na aké aktivity (bežné nosenie / túry / VHT / beh ...)
 • za akých podmienok sa budú používať (v peknom počasí / v každom počasí / v extrémnych podmienkach)
 • v akom teréne budú používané (spevnené cesty, chodníky / nespevnené cesty / voľný terén / skaly / sneh a ľad ...)
 • aké ďalšie požiadavky na topánky máte (zvýšený priehlavok / široké chodidlo / halux valgus / potiace sa nohy / preferovaný materiál alebo vzhľad ...)

Poznáte odpoveď na všetky tieto otázky? Potom môžete prejsť k samotnému výberu.

 

Delenie topánok

Aby sme vám výber čo najviac uľahčili, triedime u nás topánky podľa niekoľkých kritérií:

 1. podľa pohlavia
 2. podľa výšky komínu
 3. podľa typu aktivity

 

1. Výber podľa pohlavia

Najzákladnejšie delenie všetkých topánok je podľa pohlavia. Rozlišujeme tieto typy:

 1. pánske
 2. dámske
 3. detské

Jednotlivé typy sa líšia hlavne veľkosťou, strihom prispôsobeným anatomickým odlišnostiam pohlavia a, samozrejme, tiež vzhľadom a farebnosťou.

 

2. Výber podľa výšky komína

Topánky sa líšia aj tzv. výškou komína. Najčastejšie sa s týmto delením stretneme práve v kategórii turistických topánok. Rozlišujeme modely:

 1. nízke
 2. členkové

Okrem týchto dvoch základných kategórií sa niekedy môžeme stretnúť tiež s ďalším delením členkových topánok na modely tzv. MID (stredné) a HIGH (vysoké) a to podľa výšky komína.

Nízke topánky sú spravidla ľahšie, členkové topánky zase lepšie ochránia pred vyvrtnutím alebo vnikom nečistôt, vody a snehu dovnútra. Nízke topánky sú vhodnejšie na dynamickejšie alebo menej náročné aktivity, členkové topánky využijete v náročnejšom teréne a tam, kde potrebujete lepšiu stabilitu.

 

3. Výber podľa aktivity

Hneď ďalším kritériom je vykonávaná aktivita. V tomto článku sa budeme primárne venovať iba turistickým topánkam, ale okrem nich v našej ponuke nájdete aj ďalšie kategórie:

 1. turistické / trekové
 2. voľnočasové
 3. mestské
 4. sandále, papuče, žabky
 5. bežecké
 6. topánky na Ferraty
 7. lezečky
 8. cyklistické tretry

 

Turistická obuv

Do tejto škatuľky spadá široká škála výrobkov, ktoré sa líšia v mnohých parametroch.

Aby sa v ponuke dalo lepšie orientovať, prišli výrobcovia - okrem už spomínaného delenia podľa výšky komína, so zaraďovaním "trekoviek" do kategórií podľa náročnosti terénu, alebo ak chcete tvrdosti podošvy a medzipodošvy. Je totiž logické, že inú obuv potrebuje občasný turista na výšľap na Oškobrh a inú člen horské expedície.

Ak topánky chcete nosiť na príležitostné prechádzky, vychádzky so psom a nenáročné výlety, postačia vám mäkké nízke outdoorové topánky. Ak však patríte k tým, ktorí ich budú využívať častejšie než párkrát do roka a vytiahnu ich aj do poriadneho terénu, oplatí sa vám zainvestovať do členkových topánok s tvrdšou medzipodrážkou.

 

Kategórie turistickej obuvi podľa náročnosti terénu

U topánok na vychádzky a nenáročné výlety sa väčšinou s označením tvrdostnej kategórie nestretnete. U topánok do ťažších terénov a na náročnejšie aktivity už však chýbať nebude. Väčšinou ju nájdete uvedenú priamo na krabici výrobku a, samozrejme, by nemala chýbať ani v popise parametrov produktu na webe.

Pokiaľ si nie ste pri výbere topánok istí ich určením, môže vám práve uvedená kategória výrazne uľahčiť nákup.

 

Kategória

 

Charakteristika

 

Typický terén

 

Zástupca

Kategória A (vychádzková obuv) Nízke outdoorové topánky, trailová bežecká obuv alebo trekové sandále. Majú mäkkú podrážku a sú veľmi ľahké, takže bývajú veľmi pohodlné. Hodí sa na nenáročné terény, skôr spevnené cesty. Možno ich využiť aj na bežné nosenie alebo cyklistiku.

Pánske topánky Mammut Hueco Knit Low Men

Kategória A/B Majú tuhšiu podrážku ako kategória A, sú však stále mäkké. Väčšinou bývajú vyššie, takže zaisťujú lepšiu ochranu proti vyvrtnutiu členka. Hodia na spevnené cesty. V lete ich môžete využiť na zdolanie tuzemských vrcholov, v zime zase poslúžia napríklad ako obuv do mesta.

Pánske topánky Asolo Grid GV LTH

Kategória B (treková obuv) Sú pevné a majú tuhšiu podošvu. V lete bez ťažkostí zvládnu nespevnené cesty u nás aj v zahraničí. Sú vhodné na túry s ťažším batohom v ľahkom alebo stredne náročnom teréne.

Pánske topánky Meindl Vakuum GTX

Kategória B/C Pevné a už takmer výhradne celokožené pohorky. Často disponujú vysokým lemom, ktorý ich ochráni pred mechanickým poškodením. Bývajú prispôsobené použitiu s turistickými mačkami.

Vhodné na veľmi náročný trekking s ťažkým batohom aj po nespevnených cestách, na pohyb v sutinách aj pohyb na ľadovci (s mačkami).

Pánske topánky Hanwag Alaska GTX

Kategória C (obuv na vysokohorskú turistiku VHT) Podobné ako kategória B/C, ale o trochu technickejšie. Použitím top syntetických materiálov sa docieli nízka hmotnosť pri obdobnej odolnosti. Štandardne majú drážku na päte pre uchytenie poloautomatických mačiek. Pohorky sú prispôsobené pre ľadovcovú, vysokohorskú turistiku a ľahšie snehovo-ľadové lezenie.

Pánske topánky La Sportiva Trango Alp Evo Gtx

Kategória D (horolezecká, expedičná obuv) Kožené alebo z veľmi odolných syntetických materiálov. Disponujú drážkami pre automatické mačky ako na päte, tak na špičke. Často bývajú zateplené. Nečakajte pohodlnú topánku pre trekovanie na spevnenom teréne. Určené predovšetkým do vertikálneho terénu - ideálne na lezenie ľadov a mixov.

Už čoskoro na 4camping.sk.

Kategória nástupová obuv (tiež označovaná ako approach) Nízke topánky s pomerne tuhou medzipodošvou. Vyznačujú sa šnurovaním vedeným pre lepšie dotiahnutie až do špičky. Kontakt so skalou, prípadne s oceľovými prvkami via ferrat zaistí konštrukcia podošvy v oblasti špičky - tzv. climbing zone. Ideálne na via ferrata a pre lezcov ako obuv k nástupu pod stenu.

Dámske topánky Salewa Ws Mtn Trainer 2 Gtx

 

Ako skúšať topánky

Skúšanie topánok je rozhodne lepšie v popoludňajších alebo ideálne vo večerných hodinách, kedy bývajú nohy po celodennom pohybe napuchnuté. Prečo? Pretože také budú aj počas vašich turistických ciest.

Majte so sebou hrubšie ponožky určené na túry - na väčšinu aktivít odporúčame kombináciu merino vlny a umelého vlákna (komfortné, dobre odvádzajú pot, eliminujú zápach).

V prípade, že využívate anatomicky tvarované stielky, vezmite si ich so sebou, nech je skúšanie čo najpresnejšie.

Obutie topánok na tenké nízke ponožky a s odlišnými stielkami by mohlo skresliť veľkosť, ktorú v skutočnosti potrebujete.


Topánky sa nebojte poriadne vyskúšať:

 • Prejdite sa v poctivo zaviazaných topánkach (akopri reálnej činnosti).
 • Ak je k dispozícii naklonená rovina, neváhajte otestovať, či topánka dobre sedí aj pri zostupe a výstupe. Pri chôdzi do kopca by mala byť pozícia päty bez zmien, naopak z kopca by prsty nemali narážať až do špičky topánky.
 • Prebehnite sa, natiahnite sa, dostaňte obuv do extrémnych polôh.
 • Vnímajte, ako vám obuv sedí - musí držať ako prikovaná, nesmie nikde tlačiť ani drieť, nesmie sa vyzúvať ani sa v nej nesmiete kĺzať.

 

Ako vybrať správnu veľkosť

"Však ony časom povolí" nie je seriózna informácia, ktorú by vám mal dať dobrý predavač. Výber správnej veľkosti je nesmierne dôležitý. Nie je však vždy úplne jednoduché veľkosť trafiť. Zvlášť v situáciách, kedy rôzni výrobcovia používajú rôzne veľkostné rady. Preto sme sa pokúsili pre vás zostaviť orientačné prevodnú tabuľku medzi jednotlivými veľkostnými radmi.

Kompletné tabuľku vrátane podrobného návodu ako vybrať veľkosť nájdete TU.

Turistickú obuv vyberajte o cca 1 cm väčšiu ako je vaša štandardná veľkosť. Pokiaľ má topánka membránu, môžete pripočítať ešte 0,5 cm navyše.

Správnu veľkosť spoznáte tak, že sa vám pri chôdzi po rovine a do kopca nebudú dotýkať prstami špičky. To platí aj pre zostup. Maximálne sa vám v najprudším kopci môžu dotýkať, nikdy však nesmú tlačiť. Päta naopak musí dobre sedieť v opätku a nikam sa nesmie vysunúť.

 

Rôzne veľkostné rady a ich prevodník:

 

Dámska obuv

US 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12
UK 1,5 2 2,5 3 3,5 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 7,5 9 10
Euro 34 34,5 35 35,5 36 37 37,5 38 38,5 39 40 41 41,5 42 42,5 43 44
Japan 20 20,5 21 21,5 22 22,5 23 23,5 24 24,5 25 25,5 26 27 28

 

Pánska obuv

US 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 11,5 12 13 14 15
UK 4 4,5 5 5,5 6 6,5 7 7,5 8 8,5 9 9,5 10 10,5 11 12 13 14
Euro 37 37,5 38 38,5 39 40 41 41,5 42 42,5 43 44 45 45,5 46 47 48 49
Japan 23,0 23,5 24,0 24,5 25,0 25,5 26,0 26,5 27,0 27,5 28,0 28,5 29,0 29,5 30,0 31,0 32,0 33,0

 

Aký vrchný materiál zvoliť

Pohorky sa v podstate vyrábajú v troch možných variantoch:

 1. syntetický materiál
 2. kombinácia syntetiky a kože
 3. celokožená obuv

Každý materiál alebo ich kombinácia má svoje pre a proti.

Textilný zvršok (tiež kombinovaný s kožou) má hneď niekoľko výhod. Topánky majú nižšiu hmotnosť, ľahšie sa prispôsobí nohe, rýchlejšie vysychajú a ich cena býva spravidla nižšia ako cena celokožených. V kombinácii s membránou je obuv nepremokavá. Naopak nevýhodou je obmedzená životnosť a odolnosť, ktorá sa znižuje s intenzitou nosenia.

Kožený zvršok sa oproti textilnému môže chváliť väčšou odolnosťou, životnosťou a nepremokavosťou v kontraste vyššej hmotnosti, ceny a nižšej priedušnosti.

Všeobecne platí, že kožená topánka s minimom švov je tá najlepšia voľba do náročných podmienok z pohľadu odolnosti, komfortu a nepremokavosti, kde parameter hmotnosti nie je na prvom mieste. Je ale nutné sa o ne pravidelne a dobre starať.

Ako sa správne starať o koženú obuv sa dočítate TU.

 

Cena

Môže veľakrát prekvapiť a vzbudiť zamyslenie. Berme do úvahy, že výroba tradičných značiek pohorkov (Hanwag, Lowa, Meindl, Scarpa, La Sportiva, Asolo atď.) je stále na území Európy, veľký podiel tvorí ručné spracovanie a rast cien surovín (kvalitná obuvnícka useň). Tieto kritériá majú vplyv nielen na cenovku, ale predovšetkým na kvalitu spracovania a životnosť. Ak plánujete intenzívne využitie obuvi, alebo náročný trek v odľahlých oblastiach. Oplatí sa skrátka priplatiť.

 

Nákup turistickej obuvi

V žiadnom prípade netlačte na pílu a zbytočne to neponáhľajte. Ak si s výberom nie ste istí, radšej kontaktujte preškolený personál našej zákazníckej podpory, alebo si nechajte poradiť od nášho odborného predavača na výdajni, kde môžete obuv rovno aj poriadne vyskúšať.

Po zakúpení topánky ju najprv otestujte doma, napríklad v obývačke. Dajú sa totiž ešte stále bez problémov vrátiť.

 

Dobrá rada na záver

Pred prvou náročnejšie túrou, alebo viacdňovým prechodom by ste mali obuv vyskúšať v menej náročnom teréne prostredníctvom zoznamovacieho výletu a tzv. si topánky zošliapnuť.

Potia sa vám v topánke nohy alebo ste nabrali vodu? Netrápte sa a mokré ponožky vymeňte.

Pokiaľ pri chôdzi začínate cítiť otlak, hodí sa mať po ruke tejpovaciu pásku, alebo náplasť typu Compeed a preventívne miesto zalepiť. Predídete tak problémom a môžete sa naplno venovať krásam prírody.

 

Slovníček pojmov

 

Membrána:

 

Ak požadujete od svojich topánok nepremokavosť, pozerajte po kvalitnej membráne. Tou najznámejšou je Gore-Tex, ale na trhu je veľa ďalších membrán a alternatív. Všeobecne rozhoduje pomer nepremokavosti, priedušnosti a životnosti.

Jazyk: Fixuje nohu v topánke, chráni pred vnikom vody a nečistôt. U topánok do náročnejšieho terénu býva pevne spojený so zvrškom topánky. Musí dobre sedieť na priehlavku a nikde netlačiť.

Gumový okop a obsádzka:

Chránia najnáchylnejšie miesta topánky pred oderom a preniknutím vody a predlžujú tak jej životnosť. Používajú sa spravidla na topánkach do náročnejších podmienok. Ich nevýhodou je zníženie priedušnosti zvršku a vyššia tuhosť v ohybe topánky.
Podošva: Častejšie známa pod termínom podrážka. Jej primárnym účelom je ochrániť chodidlo pred mechanickým poškodením a zaistiť perfektnú trakciu i priľnavosť. Jej účel spoznáte podľa hĺbky dezénu (veľkosti vzorky) a tvrdosti. Všeobecne platí, že čím mäkšia zmes podošvy, tým lepšia priľnavosť, ale nižšia životnosť. Ďalej tiež platí, že čím hladšia podrážka, tým menej členitý a naopak tvrdší terén a čím hrubšia a "zubatejšia" podrážka, tým mäkší, sypkejší a členitejší terén.
Vibram: Je uznávanou firmou vyrábajúcou podošvy. Ponúka stovky zmesí vzhľadom na potrebné vlastnosti v teréne. Na trhu je celý rad ďalších výrobcov a značiek kvalitných podošiev - Michelin, Continental, pomocou, Contagrip ...

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Zdeněk Batěk, Vít Hruška

Zdroje: archív autora, pixabay.com, unsplash.com

Ako si vybrať oblečenie na bežky

Poradňa

Aby ste si mohli naplno užiť jazdu snehobielou krajinou, pripravili sme pre vás pár tipov, ako si vybrať oblečenie na bežky.

Ako sa obliecť na beh v zime

Poradňa

Zvykli ste si na pravidelné behanie, prišla zima a vy sa bojíte, že budete musieť beh na pár mesiacov vypustiť? Tak tým sa vôbec netrápte. Stačí si zapamätať pár zásad a dobre sa obliecť a možno nakoniec zistíte, že behanie v zime milujete. 

Ako vybrať filter lyžiarskych okuliarov

Poradňa

Radi by ste si zadovážili lyžiarske okuliare, ale ste zmätení z údajov na zorniciach? Neviete, ktorý je ten pravý práve pre vás? Prečítajte si tento článok a budete mať jasno.

Vyberáme pre vás

Dámske turistické a lezecké topánky Salewa Ws Wildfire Edge Gtx sú priedušné a nepremokavé vďaka materiálu...

 190,38 (13.34 %)  164,99

Pridať do košíka

Pánske turistické a lezecké topánky Salewa Ms Wildfire Edge Gtx sú priedušné a nepremokavé vďaka materiálu...

 190,38 (13.34 %)  164,99

Pridať do košíka

Prepracované pánske trekové topánky Hanwag Alverstone II GTX ponúkajú potrebnú stabilitu pre dlhé treky,...

 284,23 (15.21 %)  240,99

Pridať do košíka

Topánky Scarpa Kalipé Free sú navrhnuté pre milovníkov dobrodružstiev. Ich výkon, štýl a technika sa...

 165,00 (19.82 %)  132,29

Pridať do košíka

Na turistiku aj lezenie sú tu topánky Dolomite Velocissima GTX poskytujúce maximálny výkon a pohodlie...

 201,92 (23.44 %)  154,59

Pridať do košíka