Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Ako legálne prespať v prírode - Slovensko

Ak pri ceste po ČR stačí zabudnúť na táborenie, pri kempovaní na Slovensku sa budú hodiť vynikajúce plánovacie a vyjednávacie schopnosti.


Obsah

V minulom článku, ktorý sa týkal Česka, sme si povedali, že stačí nocovať (= nie táboriť) a môžeme voľne prespávať viacmenej kdekoľvek bez rizika problémov. Slovenská príroda ponúka mnoho neodolateľných lákadiel, medzi ktoré patrí obrovská rozmanitosť zahŕňajúca ostro rezané vrcholky hôr, nespútané rieky a hlboké nekonečné lesy. Aby sme si ich vychutnali, budeme musieť náš prístup k legálnemu a nelegálnemu prenocovaniu prehodnotiť. Slovenské trampovanie nemá tak silnú oporu v histórií, preto budeme musieť urobiť niekoľko ústupkov. Žiadny z nich, ale nemôže vyvážiť skvelé zážitky po dlhom treku plnom dychberúcich vyhliadok.

2 x premýšľaj, raz spi

V skratke si povedzme, že na Slovensku si pri pokuse o trampovanie budete musieť vybrať z nasledujúcich možností:

1. táboriť na vyhradených miestach, či vo vybraných chránených oblastiach

2. prenocovať tak, aby o vás nikto nevedel (ZAKÁZANÉ)

Zákon ako taký rozhodne nestojí na strane turistov. Do lesa máte povolený vstup a pohyb, tým to ale prakticky končí. Na Slovensku totiž existuje zákon o lesoch, ktorý vo všeobecnosti hovorí:

  • Les - zakazuje sa zakladanie ohňa a táborenie mimo na to vyhradené miesta

V mene ochrany prírody

Do vašej snahy o nerušené prespanie v slovenskej prírode vstupuje predovšetkým téma ochrany prírody. Ochrana prírody potom na vybraných územiach prebieha nasledovne:

  • 1. zóna - celé územie Slovenska
  • 2. zóna - CHKO
  • 3.-5. zóna - zakázané táborenie aj bivakovanie, pohyb iba od východu do západu Slnka
  • Národná rezervácia a pamiatky - najprísnejšie zákazy za účelom ochrany

Dá sa teda voľne bivakovať iba v 1. a 2. ochrannom pásme, čokoľvek vyššie už je bez šance. Na súkromných pozemkoch nesmiete ani nocovať bez súhlasu majiteľa. Prenocovať v bivaku musíte tak, aby ste les žiadnym spôsobom neničili (týka sa rastlín, živočíchov aj pôdneho prekrytia).

Oheň nesmiete klásť nikde mimo vyhradených miest, ktorých je poskromne. Takto celá situácia vyzerá veľmi prekérne - ako z toho von? Načrtol som 3 scenáre, ako si pobyt v prírode užiť aj napriek nepriazni zákonov. Tak sa na to poďme pozrieť.

1. Táborenie na vyhradených miestach

V národných parkoch a chránených oblastiach možno nájsť verejné táboriská, prípadne je potrebné plánovať cesty tak, aby ste spali na horských chatách či v početných útulniach (tie hľadajte v turistických mapách a rôznych cestopisoch, nejde o oficiálne zariadenie). Bude to najskôr stáť nejaké tie eurá, ale niekde sa dá za pár drobných dohovoriť si stanovanie na pozemku horskej chaty. V nižších pásmach chránenej oblasti budete musieť prespať pod širákom, súkromným pozemkom sa vyhýbajte alebo si vyžiadajte súhlas vlastníka. Na rad tak prídu aj komerčné kempy, ktorých v okolí nájdete celkom dosť.

Rozhodne vás zamrzí, že táboriť ani bivakovať nemožno v týchto parkoch: Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Malá Fatra, Slovenský raj, Muránska plánina, Pieninský národný park, Poloniny, Veľká Fatra, Slovenský kras.

Dôležité: Je dobre známe, že vo Vysokých Tatrách je výstup na vrcholy, cez ktoré nevedie značený chodník, umožnený len skupinám s akreditovaným sprievodcom. Je tu podmienka, že daný vrchol môže v jeden deň zdolať maximálne 30 ľudí, jeden sprievodca môže sprevádzať skupinu 5 ôsob. Po turistických trasách sa môžete pohybovať bez sprievodcu, pri pohybe mimo značené trasy, čo sa týka mnohých miest vrátane Gerlachovského štítu, si musíte horského sprievodcu najať. Niektorí toto považujú za štátom riadenú komercionalizáciu prírody, iní si spomenú na desiatky smrteľných nehôd, ktoré sa v predošlých rokoch neskúseným turistom prihodili. Zoznam lokalít pre rôzne druhy VHT, horolezectvo a skialpinizmu nájdete v tejto vyhláške.

Takže tu budete nútení majstrovsky plánovať, predvídať, rezervovať chaty a dúfať, že všetko klapne na jednotku. Hodiť sa vám budú opäť značky na turistickej mape mapy.cz, prípadne spracované zápisky z trekov vo vami zvolených oblastiach na weboch pohora.cz alebo treking.cz. Ak strávite noc pod širákom v ochrannom pásme 1 alebo 2, urobte maximum, aby ste nič nepoškodili a po svojom odchode nezanechali ani stopu.

2. Prenocovať nevidený, nepočutý (ZAKÁZANÉ)

Tento variant sľubuje síce oveľa viac dobrodružstva, ale my vám ho musíme jednoznačne vyhovoriť. Jedna vec je dúfať, že sa vyhnete lesnej stráži alebo strážcom a že sa tak vyhnete pokute. Druhou je potom výrazné riziko stretu s veľkou šelmou, ako sú vlci alebo medvede.

Ak je pre vás hlavným cieľom premiestnenie sa z jedného miesta na druhé, naplánujte si trasu tak, aby každá etapa začínala a končila na povolenom mieste na nocovanie.

Ale nezúfajte, ak preceníte svoje sily a nedorazíte do plánovaného cieľa. V slovenských horách totiž stojí aj mnoho salašov, ktoré sa môžu v prípade nutnosti stať vaším nevyhnutným záchytným bodom a núdzovým úkrytom.

Existuje nejaká nádej?

Ako seriózny web vám neodporúčame varianty 2A) a 2B) praktizovať, avšak je veľmi obmedzujúce konať podľa súčasnej legislatívy k spokojnosti všetkých strán. Zarytí horalovia, trampovia a pútnici sú v súčasnom systéme jednoznačne oveľa menej spokojní a ak sa má so situáciou niečo stať, bude nutný tlak verejnosti na zmenu legislatívy či na vytvorenie väčšieho počtu vyhradených miest na táborenie. To potvrdzuje aj Milan Gigel, autor zálesáckého webu doprirody.prakticky.sk: "U nás tramping nie je uznaným národným dedičstvom, je veľmi málo osád a nemáme miesta, kam by sa dalo chodiť k hotovému - k laviciam, prístreškom, ohniskám, zrubom - síce je za každou dedinou miesto, kam sa chodí na niektoré zrazy a je tam aj potrebná výbava - prístrešok s ohniskom a lavicami. Nie sú to ale miesta, kde by sme ako zálesáci trávili svoj čas. Radšej cestujeme na vlastnú päsť, bez zázemia a tuláckym spôsobom. Pri každom strete, kolízií alebo odporu je nutné ustúpiť. Zbaliť sa a ísť ďalej."

Verím, že by na Slovensku mohol fungovať systém verejných prístreškov či chatiek, ako funguje napríklad vo Švédsku či na Novom Zélande. Slovensko má skúsenosti s vyberaním vstupov do národných parkov (napríklad: Slovenský raj) aj s povinnosťou účasti akreditovaného sprievodcu pri kontrole niektorých vrcholov vo Vysokých Tatrách, takže verím, že by si nejako poradili aj s týmto. O tejto ďalekej budúcnosti si ale zatiaľ nechajme len zdať.

V súčasnej dobe je táborenie a bivakovanie veľmi limitované, takže sa na to pred cestou na Slovensko pripravte, snažte sa brať extrémny ohľad na ochranu prírody a užívajte si jej krásy, ako len môžete. Možno sa niekedy budete musieť uchýliť k zaplateniu komerčného ubytovania, alebo riskovať prebdenú noc v strese z kontroly, ale slovenská krajina za to jednoznačne stojí.

Užitočné odkazy:

Nocovanie v ČR

článok o tom, ako prespať legálne v českej prírode

mapy.cz asi najlepšie online turistické mapové podklady, vrátane prehľadu nocľahov
spanie v hamaku obsiahly sprievodca výberom hamaku a jeho následným používaním

hiking.sk

všetko, čo potrebujete vedieť, keď vyrazíte na hory - mapy, články, tipy na túry

Autor: Matyáš Vejskal

Zdroje: doprirody.prakticky.sk, epi.sk, treking.cz, hiking.sk

Ako si vybrať slnečné okuliare na šport? Podľa ich vlastností

Poradňa

Ak ste slnečné okuliare doteraz vnímali ako dizajnový doplnok, úplne vám zmeníme váš prístup. Pri výbere okuliarov na šport môže hrať dizajn svoju úlohu, ale pri konečnej voľbe by mali byť dôležité skôr iné vlastnosti.

Ako na ferraty - pre začiatočníkov

Poradňa

Ferraty sú lákavá aktivita pre všetkých milovníkov outdooru a adrenalínu. Kam na ferraty a čo si zabaliť so sebou? To všetko nájdete v našom dnešnom článku, ktorý pre vás pripravila inštruktorka lezenia a testerka 4camping Tereza Pavlíková.

Ako si vybrať sandále, aby boli nohy v bezpečí i pohodlí?

Poradňa

Oddych pre nohy, pohodlná obuv do horúcich dní, dizajnový kúsok, ale aj absolútne funkčný parťák do náročných terénov. To všetko môžu byť sandále.

Vyberáme pre vás

145,90 

Porovnať

122,00  (50.08 %) 60,90 

Porovnať

94,00  (26.7 %) 68,90 

Porovnať

Samonafukovacia karimatka Pinguin Matrix 38 NX

65,00  (18.62 %) 52,90 

Porovnať

123,30  (4.38 %) 117,90 

Porovnať

11,00  (19.09 %) 8,90 

Porovnať

115,42  (37.71 %) 71,90 

Porovnať

302,00  (20.56 %) 239,90 

Porovnať