Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

❄️Zimné výpredaje sú v plnom prúde. Využite zľavy 30% - 70% na outdoor a lyžiarske vybavenie. Prehliadnuť

Test: Ultraľahký stan MSR ZOIC 2

Dôkladne sme pre vás otestovali ultraľahký stan pre 2, ktorý ponúka ideálny kompromis medzi odolnosťou, váhou a cenou.

 


Obsah

Výber stanu je náročná disciplína. Do hry vstupuje veľké množstvo parametrov a nie je ľahké ich medzi sebou vybalansovať. Nikto nechce zbytočne ťažký stan, na druhej strane každý máme obmedzený rozpočet. Kritický parameter výšky vodného stĺpca ide zase vždy na úkor priedušnosti. A odolné materiály ocení každý, akurát sa tým vždy zvýši aj váha, čím sa vraciame späť na začiatok.

 

 

Profil testera

Matyáš Vejskal

Testovaniu outdoorového vybavenia sa venujem už od roku 2014. Užívateľské recenzie som písal pre české aj zahraničné médiá vrátane známych outdoorových magazínov a spolupracoval som s niekoľkými výrobcami na vývoji nožov, obuvi či bushcraft oblečení. Od práce za počítačom utekám do prírody a hľadám svoje limity aj testovaného vybavenia pri náročných viacdňových trekoch, ideálne spojených s horolezectvom.

 

 

Charakteristika

 

Názov:

 

MSR Zoic 2

Výrobca: MSR
Hmotnosť:  2,19 kg
Hmotnosť minimálna: 1, 97 kg
Počet osôb: 2

Typ stanu:

turistický
Typ konštrukcie: kupola
Materiál konštrukcie stanu: hliník
Odolnosť podlahy: 3000 mm
Odolnosť tropika: 1500 mm
Materiál tropika:  40D ripstop nylón 1500mm Xtreme Shield
Materiál podlahy: 70D taffera nylón 3000mm Xtreme Shield
Rozmery stanu: 289 x 223 cm
Rozmery spálne: 137 x 223 cm
Výška stanu: 100 cm
Výška spálne: 100 cm
Zbalený rozmer: 53 x 13 cm
Počet izieb: 1
Počet vchodov:  1
Podlaha v predsieni: nie

 

 

 • ľahký stan pre 2 osoby
 • skvelá priedušnosť
 • priestranný interiér
 • praktické vrecká vnútri stanu
 • 2 ks prútov (hliník série 7000)
 • dá sa dokúpiť aj podlaha MSR Univerzal Footprints

 

 

 

Dokonalý stan do batohu

Ja som si tým kolečkom prešiel za vás a s voľbou som maximálne spokojný na všetkých frontoch!

 

Ako som sa rozhodoval? V prvom rade som hľadal ľahký univerzálny stan pre dvoch, ktorý budem väčšinu času nosiť v krosnách počas viacdňových túr a trekoch do hôr. Tu sú niektoré podmienky, ktoré ma limitovali:


• vyžadujem maximálnu kvalitu, v úvahu prichádzali len značky MSR a Terra Nova Equipment.
• rozpočet som mal okolo 385 eur
• váha do 2,5 kg s možnosťou ďalšieho zníženia odobraním spálne
• nutná samonosná konštrukcia
• predsienka na batoh

 

Zvažoval som niekoľko kandidátov, ale Zoic mi z toho všetkého vyšiel ako jednoznačný víťaz. Postupne som tak z výberu vyškrtol:
- MSR Freelite 2, pretože bol veľmi drahý, hoci ma lákal váhou len 1,5 kg
- MSR Elixir, pri ktorom ma naopak váha blížiaca sa k 3 kg odradila
- top modely Voyager od Terranovy boli mimo rozpočet
- Dostupnejší Wild Country by Terra Nova ponúkal tunelovú konštrukciu (Hoolie) alebo bol o niečo ťažší (Trisar 2 s váhou 2,7 kg).

Prečo som mal zo Zoicu radosť? Vďaka cene išlo o prijateľný variant, do mojich predstáv sa trafila aj váha 2,2 kg s možnosťou odľahčenia použitím len podlahy a tropika, samonosná konštrukcia a dve predsienky.

 

Porovnanie jednotlivých modelov radu Zoic značky MSR:

 

Typ

 

Počet osôb:

 

Hmotnosť:

 

Rozmery stanu:

 

Zbalené rozmery:

 Zoic 1

 

1 osoba

 

1,5 kg

 

165 x 223 cm

 

51 x 13 cm

 Zoic 2

 

2 osoby

 

2, 19 kg

 

289 x 223 cm

 

53 x 13 cm

 Zoic 3

 

3 osoby

 

2, 67 kg

 

343 x 223 cm

 

53 x 13 cm

 Zoic 4

 

4 osoby

 

3, 28 kg

 

428 x 228 cm

 

56 x 15 cm

 

 

Pred rokom som mal požičaný MSR Freelite a vedel som, že je síce ešte o kilo ľahší, ale materiál tropika sa mi zdal už veľmi krehký. A kvôli minimalistickej jednoprútovej konštrukcii sa mi zdalo aj nepatrne horšie využitie vnútorného priestoru. Jedna momentka s Freelitom:

 

Prístrešie ľahko a rozumne

Uf, tak vybrané by sme mali. Poďme sa na Zoic pozrieť v praxi. Prvá vec je stavba. Tá je u MSR stanov veľmi ľahká, skoro by som povedal, že sa dá zvládnuť aj poslepiačky alebo so zmrznutými rukami v rukaviciach. Do 5 minút ho s prehľadom postaví aj jeden človek. Sekvencia stavby je nasledujúca:


• roztiahnete na zem spálňu a rohy prikolíkujete
• poskladáte oba prúty - dvojitý hlavný aj krátky priečny
• hlavné prúty zasuniete do kovového krúžku na rohovom pútku a krížom napnete
(ak prší, už tu môžete cez stan prehodiť tropiko a dokončiť stavbu v suchu)
• k prútom pripnete plastovými háčikmi spálňu
• prestrčíte krátky prút a na jeho konce vypnete boky spálne
• prehodíte tropiko a zaháknete na konce krátkeho priečneho prútu
• v rohoch potom tropiko podháknete kovovými krúžkami pod konce prútov
• zakolíkujete predsiene, prípadne vypnete stabilizačné šnúry

 

Praktické sú sťahovacie pásky ku kolíkom, ktorými môžete stan dovypnúť bez nutnosti pripichovania kolíkov. Samotná stavba a pevnosť stanu mi maximálne vyhovuje, oceňujem možnosť dodatočného vypnutia pomocou šnúr a pútok v polovici stien pri silnejšom vetre.

   

 

Test: Stan Zulu Dome 2

Užívateľsky prívetivý stan s jednoduchou konštrukciou - to je Dome 2 výrobcu Zulu.

 

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Fungovanie so stanom

Predsiene slúžia ako vstup a dajú sa otvoriť buď len ako otvor, alebo celú predsieň zrolovať a pripevniť k stanu. Verím, že táto možnosť bude skvelá predovšetkým v lete. Priestor na krosná je tu viac ako dostatočný.

 

Na čo se v lete naozaj teším, je možnosť preložiť tropiko na polovicu a zaspávať s výhľadom na hviezdy. Možno to nie je najpraktickejšia funkcia, ale rozhodne ju niekedy vyskúšam.

 

Vnútri stanu okrem zvýšenej podlahy spálne celej z priedušnej sieťoviny, nájdete praktické vrecká na strope a v rohoch. Všetky zipsy a možnosti preloženia otvorených vstupov sa ovládajú ľahko a pôsobia veľmi spoľahlivo.

Výška 1 meter a rozmery 2,23 m x 1,27 m sú dostatočné, aby sa obaja spachtoši mohli oproti sebe pohodlne aj posadiť. Vnútrajšok pôsobí veľmi priestranne a predovšetkým vďaka absencii ostro klopených stien, ktoré by vám pri spánku mohli nejako prekážať či sa lepiť na tvár (založené na predošlých skúsenostiach :) ).

 

Skúsenosti s používaním stanu

A ako sa darí stanu v ostrom nasadení? Musím priznať, že som nadšený! Parametre materiálov používaných značkou MSR väčšinu ľudí prekvapia podozrivo nízkymi hodnotami. Vodný stĺpec 40D ripstop nylónu použitého na tropiko je 1500 mm, u 70D ripstop nylónu podlahy je 3000 mm, čo je oproti priemeru vskutku málo. Treba však vziať v úvahu technológiu Extreme Shield, ktorá životnosť záteru u stanov MSR posúva k 10 rokom a, samozrejme, tiež dopad vodeodolnosti na priedušnosť.

 

Začneme pri vodeodolnosti. Ani v prudkom daždi materiál tropika neprepustil jedinú kvapku. Rovnako tak nepretiekla ani podlaha, keď som stnaoval na podmáčanej alpskej lúke. Za mňa teda tieto vodné stĺpce bohato stačia na bežnú aj VHT turistiku.

   

 

Ako sa starať o stan

Každá kúpa stanu vyžaduje investíciu času, trpezlivosti a peňazí. Vzhľadom na tieto premenné je jasné, že nejde o vec na jedno použitie. Niekoľko rád, ako sa o stan správne starať, nájdete v nasledujúcom článku.

 

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Priedušnosť u stanov je často opomínaný faktor. U membránovej bundy už parametre priedušnosti ako RET starostlivo sledujeme, u stanov sa dbá zatiaľ len na výšku vodného stĺpca. Je to trochu škoda, pretože vlhký vzduch v stane je pocitovo studenší a výrazne znižuje izolačné vlastnosti spacieho vreca, obzvlášť pokiaľ máte páperový. Som teda vlastne rád, že MSR volí odolné zátery s nižším vodným stĺpcom, ktoré sú z podstaty veci priedušnejšie.

U Zoic 2 nie sú žiadne vetracie otvory, čo mi nijako neprekáža, pretože som ich aj tak na žiadnom z predošlých stanov väčšinou z lenivosti nepoužíval. Tropiko Zoicu končí niekoľko centimetrov nad zemou a spolu so spálňou zo sieťoviny umožňuje dostatočné vetranie. Samozrejme sa na vnútornej strane tropika ráno trochu kondenzácie zráža, ale rozhodne nemáte pocit, že zaspávate v zafunenom igelitovom vreci.

 

Viac kompromisy než totálne slabiny

To, prečo som si Zoic kúpil, zvládol stan splniť na jednotku a zaslúži si len pozitívne hodnotenie. Samozrejme sa našlo aj pár vecí, s ktorými som sa musel zmieriť. V bodoch ide o:


• Zdvihnuté okraje tropika dovoľujú vode pri silnom daždi striekať cez sieťku spálne aj cez zdvihnuté okraje podlahy až na vás. Dá sa to obmedziť pritiahnutím tropika nižšie.


• Pri naozaj masívnom krupobití v podhorí Álp na vnútorných stenách tropika stekala voda. Nijako výrazne v pomere k sajgonu a 10cm vrstve krúp vonku, ale už poznám limity.


• Na treku cez Českú Kanadu sme spali v teplotách okolo -5°C a stan kvôli všadyprítomnej sieťke nešlo ani trochu “vyhriať”. Chápem, že Zoic nemá ambície byť zimný stan, len to podotýkam (ale budem s ním v zime stanovať aj tak).


• Pre použitie samotného tropika je nutné dokúpiť podlahu za zhruba 60 eur a je možné ju pre väčšiu odolnosť umiestniť aj pod spálňu. Chystám sa na jeho kúpu pred letnou sezónou. Na druhej strane sa dá postaviť len spálňa vez tropika - pokiaľ nečakáte dážď, skôr nálety komárov.


• V balení je len 6 kolíkov, ktoré stačia na vypnutie spálne a predsienok, pre stabilizačné šnúry musíte prihodiť minimálne 4ks vlastných kolíkov.

 

 

Hodnotenie: 95 %

+

 • veľmi príjemná, nízka váha
 • veľmi priestranná užívateľská vnútorná plocha
 • priedušnosť materiálu a výborné odvetrávanie
 • možnosť použitia len formou moskytiéry alebo kompletného zaplášťovania
 • robustné a kvalitné prevedenie všetkých súčastí stanu

-

 • dodáva sa bez podlahy
 • len minimálny počet dodaných kolíkov


Záverečné zhrnutie

Nákup stanu som bral predovšetkým ako investíciu na nasledjúcich pár rokov. Zo stanu MSR Zoic 2 mám obrovskú radosť predovšetkým kvôli nízkej váhe, priestrannosti a priedušnosti. Počas teplejších mesiacov pôjde o skvelý stan s dokonale odvetranou spálňou a možnosťami použitia len ako moskytiéry alebo čiastošne otvoreného stanu s výhľadom na nebo.

Počas zimného kempovania som pripravený akceptovať určité slabiny, rovnako ako vynaložiť viac úsilia do stavby počas dažďa, aby tropiko bolo čo najnižšie pri zemi. Doúpenie podlahy a niekoľkých kolíkov je pre mňa osobne nevyhnutnosť, iným stan určite poslúži aj bez toho.

Kvalitou MSR rozhodne naplnilo očakávania a všetky prvky od sťahovacích pásikov po tyčky a ich ukotvenie pôsobia robustne, príjemne sa používa a veľmi dobre plní svoj účel. Ak by vám Zoic úplne nesedel, ale chcete predovšeetkým kvalitu, nebojím sa odporučiť aj iné modely od MSR.

 

Prehľad základných ultraľahkých modelov od značky MSR:

 

Typ

 

Počet osôb:

 

Hmotnosť:

 

Rozmery stanu:

 

Zbalené rozmery:

Zoic 1

 

1 osoba

 

1500 g

 

165 x 223 cm

 

51 x 13 cm

 FreeLite 1

 

1 osoba

 

900 g

 

218 x 137 x 91 cm

 

46 × 15 cm

Hubba Tour 1

 

1 osoba

 

1780 g

 

223 x 234 × 96 cm

 

53 × 17 cm

Hubba NX

 

1 osoba

 

1290 g

 

216 x 152 cm

 

46X15 cm

Hubba Hubba NX

 

2 osoby

 

1720 g

 

279 x 213 x 102 cm

 

46 x 15 cm

FreeLite 3

 

2 - 3 osoby

 

1560 g

 

213 x 324 x 96 cm

 

46 × 15 cm

Mutha Hubba NX

 

3 osoby

 

2260 g

 

324 x 221 cm

 

53 x 17 cm

Elixir 4

 

4 osoby

 

4260 g

 

223 x 375 x 121 cm

 

56 × 17 cm

 

   

 

Rozhovor: Snežnice sú šport pre každého

Všetko potrebné o snežniciach sa dozviete v rozhovore s inštruktorom Honzom Mühldorfom.

 

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

 

Užitočné odkazy

 

Ďalšie zaujímavé články:

 

Autor: Matyáš Vejskal

Zdroje: archív autora

Test: Pánska mikina Progress TS Torez II 17 BA

Testovňa

Tentokrát si testom prešla mikin Progress TS Torez II, ktorú v Tatrách i na Šumave testoval Andrej Urbanec. 

Test: Devold Hiking Woman Shirt

Testovňa

Ľahké, extrémne pohodlné a stále elegantné funkčné tričko Devold Hiking Woman Shirt zo 100% merino vlny otestovala Eva Fronko. 

Test: Devold Expedition Man Shirt

Testovňa

Vyberáme pre vás

Ultraľahký samonosný stan Warg Midi je určený pre dve osoby. Midi 2 vás nadchne svojím nekompromisným...

 219,99 (18.18 %)  179,99

Pridať do košíka

Kvalitný stan Gemini 150 od českej značky Pinguin s dvoma vchodmi a predsieňami je osvedčenou voľbou...

 237,99 (25.21 %)  177,99

Pridať do košíka

Priestranný stan Focus od firmy Trimm pre 3-4 osoby. Pohodový stan na kempovanie aj pre rodinu s deťmi...

 223,09 (20.04 %)  178,39

Pridať do košíka

Magnum od firmy Trimm je stan pre 3-4 osoby. Dva vchody s apsidou zaisťujú komfort užívateľov. Stan...

 210,79 (20.11 %)  168,39

Pridať do košíka

Stan Warg Atak 2 je najľahším samonosným stanom od značky Warg. Premyslená duralová konštrukcia dodáva...

 199,99 (15.5 %)  168,99

Pridať do košíka