Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Ovce vedia, ako sa obliecť do prírody. Do merina!

U nás v redakcii sme už dávno prepadli láske k funkčnému oblečeniu z merino vlny, ale ako ste na tom vy?

Už ste určite premýšľali, prečo je oblečenie z vlny tak populárne, či je naozaj tak dobré a či náhodou nebude prvá vrstva hrýzť rovnako ako pletené svetre po babičke. V dnešnom článku sa pozrieme na obvyklé mýty o merino vlne a exaktne sa zameriame na jej vlastnosti v porovnaní s polyesterom a bavlnou.


Obsah

V našom sortimente nájdete svetoznámeho výrobcu Devold, špičkové oblečenie Ortovox, luxusnú novozélandskú značku Mons Royale, dostupnejší Lasting či Sensor a po novom aj legendu medzi merino oblečením Icebreaker. Novo cenovo veľmi príjemnú značku Zulu, veľmi zaujímavo konštrukčne poňatú Brynje of Norway. A s mnohými ďalšími, vrátane legendy Craft .

Medzi jednotlivými značkami sa líši strih, spracovanie a určenie. My sa ale pozrieme na merino ako vstupný material, kde v princípe rozdiely nie sú.

 

 

Profil testera

Matyáš Vejskal

Testovaniu outdoorového vybavenia sa venujem už od roku 2014. Užívateľské recenzie som spisoval pre slovenské a zahraničné médiá vrátane známych outdoorových magazínov a spolupracoval som s niekoľkými výrobcami na vývoji nožov, obuvi či Bushcraft rady oblečenie. Od práce za počítačom utekám do prírody a hľadám limity svoje aj testovaného vybavenia pri náročných viacdňových trekoch, ideálne spojených s horolezectvom.

 

 

Čo je merino a kde sa berie?

Merino je vlna špecifického druhu oviec. Tieto "super-ovce" sa volajú Merino a žijú vo vyšších nadmorských výškach s vhodným mrazivým podnebím, kde im rastie kvalitná srsť. Tá sa im pravidelne strihá. Potom nasleduje "výroba" merina, ktorá hoci sa to nezdá, je vcelku zložitou záležitosťou. Značky ako Devold a Icebreaker majú vlastné farmy na Novom Zélande či v Austrálii, kde sa snažia o čo najdokonalejšiu starostlivosť o ovce.

Merino je vo svojej podstate 100% obnoviteľný prírodný materiál a treba podotknúť, že ovciam, ktoré sú zdrojom vlny, nič nechýba. Ba naopak - farmári si ich rozmaznávajú pomaly ako svoje deti a sú na svoje "ovečky" náležite hrdí. Keď prídete do novozélandského Otaga, privítajú vás veľké cedule “You are entering the home of merino” a miestni nehovoria o ničom inom, než o ich ovciach a čo všetko pre nich znamenajú.

   

 

Ako vybrať oblečenie na beh

Správne oblečenie na beh je zárukou mnohých spokojných kilometrov. S jeho výberom vám poradia Katka Balcarová.

 

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Oholiť a pásť

Oholená vlna sa musí vyčistiť a roztriediť podľa hrubosti. Počíta sa priemer vlákna - ak uvidíte niekde číslo 16 a menej mikrónov, je to veľmi jemná vlna vhodná aj na prvú vrstvu alebo ponožky. Taká vás nebude hrýzť ako sveter od babičky ;)

12 mikrónová vlna je ešte jemnejšia, takže je vhodná aj pre dojčenské oblečenie. Tú používa napríklad Icebreaker vo svojom Bodyfit200 úplete. Hrubšie druhy vlny sa potom používajú na svetre a 2., prípadne aj 3. vrstvy, kde už nejde o pohodlie, ale o izoláciu a odolnosť.

Hrubšia "svetrová vlna" má hrúbku 40 mikrónov a viac, a na rozdiel od jemnejšieho merina pokožku škrabaním rozrušuje a zadrháva sa o chlpy, takže ak nemáte "hryzenie" radi, pozor na správny výber.

Vlna sa potom farbí a splieta do finálnej látky rôznymi technológiami. Čím dlhšie sú vlákna vlny a čím pokročilejší je proces splietania, tým menej sa bude vlna z úpletu odierať a oblečenie tak dlhšie vydrží. Tradične sa vlna odporúča do zimy, ale existuje už aj úplet s vláknom Tencel, ktorý chladí - hľadajte ho pod názvom Cool-Lite.

 

Päť pravidiel úspechu

V skratke nás bude zaujímať, v čom merino vlna vyniká a na čo sa hodí. Tento materiál je zrodený do chladnejšieho počasia a na miernejšie aktivity. Turistika je skvelým príkladom, ale ja merino používam celoročne a milujem jeho univerzálnosť. Toho je docielené vďaka týmto unikátnym vlastnostiam:

  • priedušnosť - v merine bude trvať dlhšie, než sa budete cítiť spotený
  • regulácia vlhkosti - merino vie absorbovať vlhkosť až do 35% svojej vlastnej hmotnosti, bez toho aby ste mali pocit, že vás chladí
  • termoregulácia - reguluje teplo lepšie ako syntetické materiály
  • antibakteriálne vlastnosti - vďaka (prírodnému) lanolínu nedochádza k tak rýchlemu množeniu baktérií
  • nehorľavosť - vysoká odolnosť voči ohňu, netaví sa a je samozhášacia, čo oceníte pri táborovom ohni

 

Názorný príklad

Celé kúzlo sa dá popísať nasledovne. Vyrazíte na výlet, oblečiete si merino. Ak je zima, vlákna medzi sebou držia vzduch a hrejú vás.

Prejdete prvých pár kilometrov a začnete stúpať. Vaša pokožka sa v merine začne potiť, ale dôjde k tomu o tretinu neskôr ako v polyestere. Zároveň bude dlhšie trvať, než zaregistrujete, že už ste spotený, pretože merino zvláda vsakovať pot do vlákien a kapilárne ho pomaly odvádzať od vášho tela.

Pri odvode tejto vlhkosti vás merino ešte trochu ochladí, to je fyzikálny jav. Akonáhle budete v cieli a začnete chladnúť, merino oveľa dlhšie udrží váš tepelný komfort.

Prenocujete a druhý deň budete pokračovať. Baktérie potu sú eliminované lanolínom obsiahnutým v ovčej vlne a nemnožia sa tak rýchlo kvôli nevhodnej štruktúre povrchu - oblečenie z merina sa tak odporúča prať až po tretej aktivite, ja ale zvládam aj týždenné treky v tom istom tričku bez výrazného zápachu, ktorý u polyesteru hocikedy postrehnete po prvej aktivite. Nehovoriac o tom, ako sa u funkčných materiálov chemická antibakteriálna úprava s praním uvoľňuje a mizne.

A až si založíte oheň, z ktorého možno jedna iskrička odskočí, oceníte fakt, že vám uhlík do merina neprepáli obrovskú dieru. Merino má vysokú teplotu vzplanutia a rýchlo zuhoľnatie na povrchu vlákna, takže má tendenciu k samozhaseniu.

Na jednotlivé procesy sa môžete pozrieť v tomto anglickom videu:

 

Kedy je lepšia bavlna a kedy polyester?

Ako som písal vyššie, merino je skvelé na menej náročné aktivity s dlhším trvaním. Ak hľadáte tričko na behanie v lete, umelina zvládne lepšie odviesť pot od tela k odpareniu, bude oveľa rýchlejšie vysychať. U merina by ste postrehli, že takto vysoko aeróbnu aktivitu jednoducho neutiahne. Na jedno behanie je umelina fajn, ale nebudete v takomto tričku chcieť týždeň šliapať po horách práve preto, že nepracuje s vlhkosťou prirodzene (neabsorbuje ju do seba kvôli vysokému povrchovému napätiu). Vývoj ide ale dopredu a z merina už zoženiete aj oblečenie špeciálne vyvinuté na aeróbne aktivity, takže máte na výber.

Bavlnu zase zvolíte kvôli komfortu do mesta. Takéto tričká sú najpohodlnejšie - ak sa nepotíte, budete ako "v bavlnke". Akonáhle sa zahrejete, bavlna excelentne vsakuje vlhkosť, len nie úplne vhodným spôsobom. Mokrá bavlna skrz vodu odvádza všetko teplo od vášho tela. A ak k tomu fúkne, je proces veľmi rýchly. Aj preto sa nejedna kronika naplnila prípadmi fatálneho podchladenia, kvôli ktorým sa v outdoorových kruhoch vžilo príslovie: "bavlna zabíja". Mokré merino na rozdiel od bavlny stále dobre izoluje.

 

 

Za merino tričko 40 alebo 80 eur?

Ceny merino oblečenia sú v porovnaní s umelými materiálmi vyššie, ale môžete naraziť aj na dve podobné tričká z merino vlny, len jedno bude 2x drahšie. Prečo? Vyššia cena sa bude spájať s vyššou kvalitou prevedenia - lepšie padnúci strih, ploché švy, ale aj s kvalitou použitej vlny - stálofarebnosť, dlhšie vlákna zaisťujúce dlhšiu životnosť, jemnosť.

Cena sa bude tiež líšiť u oblečenia v rôznej gramáži. Môžete nájsť letnú radu s gramážou do 140g / m2, univerzálnu prvú vrstvu medzi 150-200g / m2 a zimné oblečenie s gramážou 200-260g / m2. Logika je jednoduchá - viac materiálu, vyššia cena.

Či tak alebo onak, za svoje peniaze dostanete vždy to najlepšie.

Určite je to investícia, ale napríklad tričko od Icebreakeru mi robí radosť už viac ako dva intenzívne roky. Jasné, nenosím ho na parádu, ale neľutujem jediného centu.

 

Starostlivosť o výrobok z merino vlny

Aj odev z merino vlny, rovnako ako akékoľvek iné funkčné oblečenie, je potrebné udržiavať podľa odporúčania výrobcu, aby nedošlo k zníženiu jeho funkčnosti alebo dokonca k jeho poškodeniu. Najlepšie urobíte, keď sa budete riadiť pokynmi na údržbu na visačke či štítku. Napriek tomu si dovolím pár rád a odporúčaní:

Pranie v práčke - Ak je výrobok možné prať v práčke, používajte výhradne program na vlnu, ktorý je k odevu oveľa šetrnejší a ponúka primeranú teplotu i znížený počet otáčok pri odstreďovaní. Vhodné je tiež použiť špeciálny prípravok na vlnu alebo jemnú funkčnú bielizeň. Nebojte sa ho prať spolu s iným športovým oblečením, len pozor na suché zipsy a ostré hrany. Pranie v teplejšej vode (viac než 30 ° C) a s dlhým mletím v práčke sa môže výrobok rednúť, úplet zplstnatit a zraziť sa. Takto znehodnotený výrobok nemožno reklamovať.

Pranie v ruke - Ak je potrebné prať oblečenie v ruke, použite vlažnú vodu o teplote do 30 ° C. Používajte iba jemné pracie prostriedky určené na vlnu a to ako pre pranie v ruke, tak aj v práčke. Nikdy nepoužívajte aviváž! Potom jemne vyžmýkajte, aby nedošlo k pretrhnutiu a vyťahaniu vlákien.

Plákanie - Pri plákaní v ruke postupne znižujte teplotu kúpeľa, aby nedošlo k vyzrážaniu alebo deformácii odevu.

Sušenie - Na sušenie merino vlny nikdy nepoužívajte sušičku! Bielizeň sušte vždy vo vodorovnej polohe, najlepšie na uteráku. Nesušte výrobok na vykurovacom telese. Ak kúrenie presiahne teplotu 30 ° C (a to je úplne bežné), voda obsiahnutá v úplete sa zahreje taktiež nad 30 ° C a výrobok sa zrazí rovnakým spôsobom ako pri nevhodnom praní.

Pranie na treku - Na treku stačí oblečenie vyplákať v studenej vode, nie veľmi silno vyžmýkať (aby sa vlákna nepotrhali) a nechať voľne rozložené na batohu či stane uschnúť.

Buďme ako ovce

Príroda ovce obdarila naozaj geniálnou schopnosťou prežiť v rôznych podmienkach. V lete je ovčí kožuch krátky a vzdušný, s klesajúcou teplotou hustne a dorastá mu ďalšia vrstva. My ľudia by sme v tomto ohľade mali byť viac ako ovce a na leto voliť ľahšie merino oblečenie s nižšou gramážou, v zime siahnuť po dodatočnom svetri. Tak to napokon robili všetci trampovia a polárnici pred nástupom funkčného oblečenia z ropných derivátov. A prírodný, obnoviteľný materiál, akým merino vlna bezpochyby je, uľaví aj nášmu svedomiu. Tak sa nenechajte oholiť a hľadajte oblečenie z kvalitnej merino vlny!

   

 

Merino

Merino vlna pochádza z vyšľachteného druhu oviec, ktoré sa v 18. storočí chovali v horských oblastiach Španielska.

 

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

 

Užitočne odkazy:

 

Autor: Matyáš Vejskal

Zdroje: archiv autora, 4camping.skunsplash.com, pixabay.com

Behanie so psom

Poradňa

Hľadáte sparing partnera na behanie, ktorý vás nedemotivuje ani v najkrutejších mrazoch, ani v najväčšom lejaku? Tak to by sme pre vás jeden tip mali!

Behanie a deti

Poradňa

Pravidelný pohyb je pre deti prirodzený, správne sa vďaka nemu vyvíjajú, je základnou prevenciou nadváhy a obezity a je to jeden z pilierov zdravého životného štýlu. 

Behanie a chudnutie

Poradňa

Plavková sezóna sa blíži a viacerých z nás trápi nejaký ten (kilo)gram naviac... Ale nezúfajme, zmeniť to môžeme napríklad aj behaním. 

Vyberáme pre vás

Pohodlné pánske funkčné tričko Merino Air, od českého výrobcu Sensor, je vyrobené z jemného a priedušného...

 60,27 (19.99 %)  48,22

Pridať do košíka

Pánske boxerky Sensor Merino Air sa skvele hodia na športy s vysokou pohybovou záťažou, sálové športy...

 30,58 (20.01 %)  24,46

Pridať do košíka

Pánske funkčné tričko s krátkym rukávom Lasting Hill je vyrobené z jednovrstvového úpletu z najkvalitnejšej...

 56,06 (17.78 %)  46,09

Pridať do košíka

Pánske funkčné boxerky Craft Greatness 6 &quot;určené pre šport i bežné nosenie sú ľahké a príjemné na...

 17,98

Pridať do košíka

Pánske funkčné boxerky Progress E SKN 28HA využijete na športové výkony či už v telocvični alebo vonku.

 21,50 (10.74 %)  19,19

Pridať do košíka