Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Ovce vedia, ako sa obliecť do prírody. Do merina!

Poradňa

U nás v redakcii sme už dávno prepadli láske k funkčnému oblečeniu z merino vlny, ale ako ste na tom vy?

Už ste určite premýšľali, prečo je oblečenie z vlny tak populárne, či je naozaj tak dobré a či náhodou nebude prvá vrstva hrýzť rovnako ako pletené svetre po babičke. V dnešnom článku sa pozrieme na obvyklé mýty o merino vlne a exaktne sa zameriame na jej vlastnosti v porovnaní s polyesterom a bavlnou.

V našom sortimente nájdete svetoznámeho výrobcu Devold, špičkové oblečenie Ortovox, luxusnú novozélandskú značku Mons Royale, dostupnejší Lasting či Sensor, kráľa medzi ponožkami Bridgedale a po novom aj legendu medzi merino oblečením Icebreaker. Medzi jednotlivými značkami sa líši strih, spracovanie a určenie. My sa ale pozrieme na merino ako vstupný material, kde v princípe rozdiely nie sú.

Čo je merino a kde sa berie?

Merino je vlna špecifického druhu oviec. Tieto "super-ovce" sa volajú Merino a žijú vo vyšších nadmorských výškach s vhodným mrazivým podnebím, kde im rastie kvalitná srsť. Tá sa im pravidelne strihá. Potom nasleduje "výroba" merina, ktorá hoci sa to nezdá, je vcelku zložitou záležitosťou. Značky ako Devold a Icebreaker majú vlastné farmy na Novom Zélande či v Austrálii, kde sa snažia o čo najdokonalejšiu starostlivosť o ovce.

Merino je vo svojej podstate 100% obnoviteľný prírodný materiál a treba podotknúť, že ovce, ktoré sú zdrojom vlny nijako nič nehľadajú, ba naopak - farmári si ich rozmaznávajú pomaly ako svoje deti a sú na svoje "ovečky" náležite hrdí. Keď prídete do novozélandského Otaga, privítajú vás veľké cedule “You are entering the home of merino” a miestni nehovoria o ničom inom, než o ich ovciach a čo všetko pre nich znamenajú.

Oholiť a pásť

Oholená vlna sa musí vyčistiť a roztriediť podľa hrubosti. Počíta sa priemer vlákna - ak uvidíte niekde číslo 16 a menej mikrónov, je to veľmi jemná vlna vhodná aj na prvú vrstvu alebo ponožky. Taká vás nebude hrýzť ako sveter od babičky ;)

12 mikrónová vlna je ešte jemnejšia, takže je vhodná aj pre dojčenské oblečenie. Tú používa napríklad Icebreaker vo svojom Bodyfit200 úplete. Hrubšie druhy vlny sa potom používajú na svetre a 2., prípadne aj 3. vrstvy, kde už nejde o pohodlie, ale o izoláciu a odolnosť.

Hrubšia "svetrová vlna" má hrúbku 40 mikrónov a viac, a na rozdiel od jemnejšieho merina pokožku škrabaním rozrušuje a zadrháva sa o chlpy, takže ak nemáte "hryzenie" radi, pozor na správny výber.

Vlna sa potom farbí a splieta do finálnej látky rôznymi technológiami. Čím dlhšie sú vlákna vlny a čím pokročilejší je proces splietania, tým menej sa bude vlna z úpletu odierať a oblečenie tak dlhšie vydrží. Tradične sa vlna odporúča do zimy, ale existuje už aj úplet s vláknom Tencel, ktorý chladí - hľadajte ho pod názvom Cool-Lite.

Päť pravidiel úspechu

V skratke nás bude zaujímať, v čom merino vlna vyniká a na čo sa hodí. Tento materiál je zrodený do chladnejšieho počasia a pre miernejšie aktivity. Turistika je skvelým príkladom, ale ja merino používam celoročne a milujem jeho univerzálnosť. Toho je docielené vďaka týmto unikátnym vlastnostiam:

  • priedušnosť - v merine bude trvať dlhšie, než sa budete cítiť spotený
  • regulácia vlhkosti - merino vie absorbovať vlhkosť až do 35% svojej vlastnej hmotnosti, bez toho aby ste mali pocit, že vás chladí
  • termoregulácia - reguluje teplo lepšie ako syntetické materiály
  • antibakteriálne vlastnosti - vďaka (prírodnému) lanolínu nedochádza k tak rýchlemu množeniu baktérií
  • nehorľavosť - vysoká odolnosť voči ohňu, netaví sa a je samozhášacia, čo oceníte u táborového ohňa

Názorný príklad

Celé kúzlo sa dá popísať nasledovne. Vyrazíte na výlet, oblečiete si merino. Ak je zima, vlákna medzi sebou držia vzduch a hrejú vás.

Prejdete prvých pár kilometrov a začnete stúpať. Vaša pokožka sa v merine začne potiť, ale dôjde k tomu o tretinu neskôr ako v polyestere. Zároveň bude dlhšie trvať, než zaregistrujete, že už ste spotený, pretože merino zvláda vsakovať pot do vlákien a kapilárne ho pomaly odvádzať od vášho tela.

Pri odvode tejto vlhkosti vás merino ešte trochu ochladí, to je fyzikálny jav. Akonáhle budete v cieli a začnete chladnúť, merino oveľa dlhšie udrží váš tepelný komfort.

Prenocujete a druhý deň budete pokračovať. Baktérie potu sú eliminované lanolínom obsiahnutým v ovčej vlne a nemnožia sa tak rýchlo kvôli nevhodnej štruktúre povrchu - oblečenie z merina sa tak odporúča prať až po tretej aktivite, ja ale zvládam aj týždenné treky v tom istom tričku bez výrazného zápachu, ktorý u polyesteru hocikedy postrehnete po prvej aktivite. Nehovoriac o tom, ako sa u funkčných materiálov chemická antibakteriálna úprava s praním uvoľňuje a mizne.

A až si založíte oheň, z ktorého možno jedna iskrička odskočí, oceníte fakt, že vám uhlík do merina neprepáli obrovskú dieru. Merino má vysokú teplotu vzplanutia a rýchlo zuhoľnatie na povrchu vlákna, takže má tendenciu k samozhaseniu.

Na jednotlivé procesy sa môžete pozrieť v tomto anglickom videu:

Kedy je lepšia bavlna a kedy polyester?

Ako som písal vyššie, merino je skvelé na menej náročné aktivity s dlhším trvaním. Ak hľadáte tričko na behanie v lete, umelina zvládne lepšie odviesť pot od tela k odpareniu, bude oveľa rýchlejšie vysychať. U merina by ste postrehli, že takto vysoko aeróbnu aktivitu jednoducho neutiahne. Na jedno behanie je umelina fajn, ale nebudete v takomto triku chcieť týždeň šliapať po horách práve preto, že nepracuje s vlhkosťou prirodzene (neabsorbuje ju do seba kvôli vysokému povrchovému napätiu). Vývoj ide ale dopredu a z merina už zoženiete aj oblečenie špeciálne vyvinuté na aeróbne aktivity, takže máte na výber.

Bavlnu zase zvolíte kvôli komfortu do mesta. Takéto tričká sú najpohodlnejšie - ak sa nepotíte, budete ako "v bavlnke". Akonáhle sa zahrejete, bavlna excelentne vsakuje vlhkosť, len nie úplne vhodným spôsobom. Mokrá bavlna skrz vodu odvádza všetko teplo od vášho tela. A ak k tomu fúkne, je proces veľmi rýchly. Aj preto sa nejedna kronika naplnila prípadmi fatálneho podchladenia, kvôli ktorým sa v outdoorových kruhoch vžilo príslovie: "bavlna zabíja". Mokré merino na rozdiel od bavlny stále dobre izoluje.

Za merino tričko 40 alebo 80 eur?

Ceny merino oblečenia sú v porovnaní s umelými materiálmi vyššie, ale môžete naraziť aj na dve podobné tričká z merino vlny, len jedno bude 2x drahšie. Prečo? Vyššia cena sa bude spájať s vyššou kvalitou prevedenia - lepšie padnúci strih, ploché švy, ale aj s kvalitou použitej vlny - stálofarebnosť, dlhšie vlákna zaisťujúce dlhšiu životnosť, jemnosť.

Cena sa bude tiež líšiť u oblečenia v rôznej gramáži. Môžete nájsť letnú radu s gramážou do 140g / m2, univerzálnu prvú vrstvu medzi 150-200g / m2 a zimné oblečenie s gramážou 200-260g / m2. Logika je jednoduchá - viac materiálu, vyššia cena.

Či tak alebo onak, za svoje peniaze dostanete vždy to najlepšie.

Určite je to investícia, ale napríklad Oasis od Icebreakeru mi robí radosť už cez dva intenzívne roky. Jasné, nenosím ho na parádu, ale neľutujem jedinej koruny.

 

Starostlivosť o výrobok z merino vlny

Aj odev z merino vlny, rovnako ako akékoľvek iné funkčné oblečenie, je potrebné udržiavať podľa odporúčania výrobcu, aby nedošlo k zníženiu jeho funkčnosti alebo dokonca k jeho poškodeniu. Najlepšie urobíte, keď sa budete riadiť pokynmi na údržbu na vysačke či štítku. Napriek tomu si dovolím pár rád a odporúčaní:

Pranie v práčke - Ak je výrobok možné prať v práčke, používajte výhradne program na vlnu, ktorý je k odevu oveľa šetrnejší a ponúka primeranú teplotu i znížený počet otáčok pri odstreďovaní. Vhodné je tiež použiť špeciálny prípravok na vlnu alebo jemné funkčné prádlo. Nebojte sa ho prať dohromady s iným športovým oblečením, len pozor na suché zipsy, ostré hrany.Pranie v teplejšej vode (viac než 30 ° C) a s dlhým mletím v práčke sa môže výrobok znehodnotiť, úplet zplstnatit a zraziť sa. Takto znehodnotený výrobok nemožno reklamovať.

Pranie v ruke - Ak je potrebné prať oblečenie v ruke, použite vlažnú vodu o teplote do 30 ° C. Používajte iba jemné pracie prostriedky určené na vlnu a to ako pre pranie v ruke, tak aj v práčke. Nikdy nepoužívajte aviváž! Potom jemne vyžmýkajte, aby nedošlo k pretrhnutiu a vyťahaniu vlákien.

Plákanie - Pri plákaní v ruke postupne znižujte teplotu kúpeľa, aby nedošlo k vyzrážaniu alebo deformácii odevu.

Sušenie - Na sušenie merino vlny nikdy nepoužívajte sušičku! Bielizeň sušte vždy vo vodorovnej polohe, najlepšie na uteráku. Nesušte výrobok na vykurovacom telese. Ak kúrenie presiahne teplotu 30 ° C (a to je úplne bežné), voda obsiahnutá v úplete sa zahreje taktiež nad 30 ° C a výrobok sa zrazí rovnakým spôsobom ako pri nevhodnom praní.

Pranie na treku - Na treku stačí oblečenie vyplákať v studenej vode, nie moc silne vyžmýkať (aby sa vlákna nepotrhal) a nechať voľne rozložené na batohu či stane uschnúť.

Buďme ako ovce

Príroda ovce obdarila naozaj geniálnou schopnosťou prežiť v rôznych podmienkach. V lete je ovčí kožuch krátky a vzdušný, s klesajúcou teplotou hustne a dorastá mu ďalšia vrstva. My ľudia by sme v tomto ohľade mali byť viac ako ovce a na leto voliť ľahšie merino oblečenie s nižšou gramážou, v zime siahnuť po dodatočnom svetri. Tak to napokon robili všetci trampovia a polárnici pred nástupom funkčného oblečenia z ropných derivátov. A prírodný, obnoviteľný materiál, akým merino vlna bezpochyby je, uľaví aj nášmu svedomiu. Tak sa nenechajte oholiť a hľadajte oblečenie z kvalitnej merino vlny!

 

Kompletný sortiment funkčného prádla z Merino vlny:

Zdroje:

archiv autora, discoverzq.com, itiswool.cz, devold.com, icebreaker.com

Vaše obzory určite rozšíri aj naše ďalšie články:

Ako podporiť imunitný systém

Poradňa

Imunita je vlastne "štít", ktorý chráni naše zdravie. Rady, ako ho neoslabovať, ale naopak posilniť, vám prinášame v nasledujúcom článku.

Ako si vybrať oblečenie do sychravého počasia

Poradňa

Hmly, dážď, vietor, prízemný mráz - nič, čo by človek na výlete videl dvakrát rád. My z 4camping ale razíme heslo "Neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie", a pretože nie sme lakomí, Vítek Hruška sa s vami o naše tipy, ako sa správne do sychravého počasia obliecť, podelí.

Ako vybrať lezecký úväzok

Poradňa

Začínate s lezením a ťažko sa orientujete v širokej ponuke? V dnešnom článku vám poradíme, ako si správne vybrať lezecký úväzok.

Vyberáme pre vás

Pohodlné pánske funkčné tričko Merino Air od českého výrobcu Sensor je vyrobené z jemného a priedušného...

€ 60,27 (28.79 %) € 42,92

Pridať do košíka

Pánske boxerky Vibe Boxer Brief od kanadskej spoločnosti Saxx vám zaistia maximálne pohodlie. Boxerky...

€ 30,73 (24.99 %) € 23,05

Pridať do košíka

Sensor Merino Wool Active je pánske funkčné tričko vyrobené zo 100% merino vlny.

€ 53,65 (25 %) € 40,24

Pridať do košíka