Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu
 • SÚŤAŽ - Nakup a vyhraj ceny za 40000 €!

Test: Mačky Nortec Trail

Testovňa

Ako obstáli najľahšie mačky na svete v našom aktuálnom teste?

Nevyhnutná výbava

Pri plánovaní našej minuloročnej cesty do Nepálu došlo aj na otázku, či nevziať mačky pre prípad zľadovatelého povrchu pri prechode päťtisícového sedla. Ťahať mačky, ktoré pravdepodobne potrebovať nebudeme, sa nám zdalo vzhľadom na objem, problematické uloženie v batohu ale aj ďalšiu váhu navyše, zbytočné.

Na stránkach 4camping.sk som objavil rôzne druhy mačiek a protišmykových návlekov, v rôznych cenových reláciách. Na prvý pohľad ma však zaujali odľahčené mačky Nortec Trail a to ako svojou váhou, tak aj malým objemom, ktorý v batohu počas cesty nebude prekážať.

Namiesto VHT "len" chôdza a beh

Nakoniec boli podmienky na tretu také, že sme mačky v Nepále použiť nemuseli. Aj tak som rád, že sme ich so sebou mali a určite ich pribalíme aj nabudúce, pretože sú len malým balíkom s veľkosťou max. 10x10x6 cm a váhou menšou než 200 g a tak na ceste nijako neprekážajú a ani hroty mačiek nie sú (trochu prekvapivo) pre ostatný materiál v batohu hrozbou.

Paradoxne som tak mačky použil až doma pri tréningovom behu v polohách cca 350 m n.m., kde striedavé sneženie a dážď pri teplotách od -4 do +3°C premenili v januári terén na ľadový povrch. Normálne na takomto teréne nebehám, ale napadlo mi, prečo práve teraz nevyskúšať mačky Nortec Trail.


Charakteristika

 • tepelne odolný pružný silikónový pásik drží celý systém pokope, pri nasadení dokonale priľne k akejkoľvek topánke a zamedzí, aby sa pod pásik dostali vetvičky alebo sneh
 • došľapová časť je z kvalitnej ľahkej ocele a skladá sa zo 14 vhodne umiestnených hrotov s dĺžkou 8 mm a oceľových laniek napojených na silikónový pásik
 • mačky Nortec Trail veľkosti 42-44 vážia 180 g, čo ich radí k najľahším na svete
 • mačky sú uložené v ľahkom a odolnom obale s pútkom
 • rozmery puzdra s mačkami sú cca max. 10x10x6 cm, puzdro s mačkami Nortec Trail je pružné a prispôsobí sa každej medzierke v batožine

Testovanie mačiek Nortec Trail v praxi:

Mačky sa po vybratí z obalu veľmi ľahko dostanú zo zloženého stavu do polohy k nasadeniu na topánku. Vďaka pružnému silikónovému upínaciemu pásiku sa mačky rýchlo a ľahko nasadili ako na masívnejšie vysoké topánky, tak na bežnú zimnú topánku.

Paradoxne horšie bolo nasadenie na bežeckú tenisku. Mám bežeckú obuv Asics rovnakej veľkosti ako vysoké topánky. Problémom je rozšírená plocha podrážky. Nakoniec sa ich v pohodlí domova nasadiť podarilo, ale dosiahnuť správne rozloženie bolo prácne.

Určite by som preto odporučil vyskúšať mačky na svoje topánky už v obchode, najmä pokiaľ máte číslo topánok na hrane zvolenej veľkosti, aby ste potom doma neboli nemilo prekvapení.


Prehľad veľkostí a hmotností

Video - Ako mačky Nortec Trail nasadiť:

 

Ako dopadli mačky pri behu a chôdzi?

Na zľadovateľom snehu - ako pri normálnej chôdzi, tak aj pri behu je stabilita a istota došľapu perfektná.

Na kombinovanom tvrdom teréne (suchý asfalt - ľad) - použitie pri behu už veľmi príjemné nie je aj vzhľadom na mäkšiu podrážku bežeckých tenisiek. Pri chôdzi pri troške pozornosti problémy nie sú a hoci hroty zaberajú na podrážke malú plochu, chôdza je pomerne stabilná.

Cena odpovedá kvalite a parametrom

Neskúšal som v praxi iné mačky. Ale pokiaľ môžem porovnať váhu mačiek Nortec Trail s tými, ktoré mali naši parťáci v Nepále, tak je víťaz jasný - Nortec Trail.

Možno sú tieto mačky o niečo drahšie, ale vždy je to niečo za niečo. Skladnosť, váha a funkčnosť určite vyvažujú nákupnú cenu. Bohužiaľ časovú odolnosť sme nevyskúšali, ale zdá sa, že ide o veľmi kvalitné konštrukčné prevedenie. Mačky budem aj naďalej testovať a pokiaľ by sa môj dojem nepotvrdil, rozhodne si to nenechám pre seba.

Hodnotenie: 90%

+

 • veľmi nízka hmotnosť, môžete ich mať stále pri sebe
 • úžasne skladné, prispôsobia sa aj tej najmenšej štrbinke v batohu
 • dokonale priľnú k akejkoľvek turistickej topánke

-

 • vyššia cena
 • obtiažnejšie nasadenie na bežeckú tenisku

Suma sumárum

Mačky Nortec Trail sú dobrou voľbou pre zaistenie bezpečnej chôdze po zľadovateľom povrchu v prírode aj v meste. Svojou ľahkosťou a veľkosťou umožňujú mať ich pri nepriaznivej predpovedi počasia vždy pri sebe. Nezaberajú miesto ani v malej taške bežne nosenej do práce. Ani v ľadvinke pri behu. Mačky sú ľahko nasaditeľné a chôdza s nimi je stabilná.

Zdroje: archiv autora, nortecsport.com

Aj ďalšie články z našej Testovni stojí za prečítanie:

Test: Dámske ponožky Smartwool Hike Light Margita Crew

Testovňa

Kvalitné a dobre padnúce ponožky sú, aj keď sa to nezdá, dôležitou súčasťou výbavy turistu na dlhších túrach a pochodoch. Na jedny z nich sa zameriame v dnešnej recenzii.

Test: Nabíjacia čelovka Fenix HL26R

Testovňa

Kvalitnú čelovku je vždy dobré mať poruke, a to nielen na vašich výletoch do prírody, skvelo totiž poslúži napríklad aj v domácnosti pri každodenných činnostiach. V dnešnom teste sa pozrieme na čelovku značky Fenix.

Test: Detský spacák Boll Stellar

Testovňa

Letné tábory, výlety do divočiny a nočné dobrodružstvá sú v plnom prúde. Okrem iného (a nemenej dôležitého) vybavenia ocenia vaše deti určite aj kvalitné spacie vrece. Ako bola so spacákom od českej značky Boll spokojná malá táborníčka Emička sa môžete dočítať v našej ďalšej recenzii.

Vyberáme pre vás

Protišmykové návleky Acron na obuv sú určené pre chôdzu na snehu a ľade.

€ 8,26 (9.93 %) € 7,44

Pre bezpečný pohyb na ľade, tvrdom snehu či premrznutej zemi sa iste budú hodiť praktické nešmyky Álp...

€ 38,42 (9.01 %) € 34,96

Pre bezpečný pohyb ulicami aj v prírode počas zimného obdobia sa iste budú hodiť ľahké nešmyky s veľmi...

€ 16,15 (9.72 %) € 14,58

Nešmyky Grivel Ran sa svojím spracovaním blížia funkciou turistickým mačkám, majú 13 oceľových hrotov...

€ 30,77 (10.14 %) € 27,65

Nesmeky na topánky od firmy Yate sú protišmykové návleky na topánky s kovovými hrotmi pre istý krok na...

€ 6,54 (9.94 %) € 5,89