Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

❄️Zimné výpredaje sú v plnom prúde. Využite zľavy 30% - 70% na outdoor a lyžiarske vybavenie. Prehliadnuť

Pár trikov, ako poraziť chlad

Kto by sa chcel klepať ako ratlík? Naučte sa víťaziť nad zimou.


Obsah

Je jedno či čakáte na električku, zapínate viazanie na snowboarde pred nádherným polom prašanu alebo zatĺkate posledný kolík pred nocou pod zasneženým vrcholom, v teple chcete byť kedykoľvek.

 

Pracujte na sebe | zadarmo

Je to divné takto povedať, ale boj so zimou musíte zviesť hlavne vo svojej hlave. Chce to trochu tréningu a odriekania, ale nič to nestojí a príjemne sa to podpíše aj do ďalších sfér vášho života. Začnite tým, čomu sa v kúpeľnom žargóne hovorí "škótske streky". Pri každom sprchovaní sa párkrát nadýchnite, zavrite oči, prestaňte vzdorovať a otočte kohútik do pozície ĽADOVÁ. Vydržte, koľko zvládnete - napríklad minútku, a potom sa odmeňte teplou. Znovu nádych, zavrieť oči a bez premýšľania otáčam na doraz k ĽADOVEJ a užívam si druhú rundu. Pre dnešok stačilo.

V kúpeľni je to len nácvik. Aj tak uvidíte, že vás to preberie, možno budete odolnejší voči nachladeniu a budete sa cítiť... no proste lepšie. Napríklad si nebudete musieť brať šesť svetrov pod zimnú bundu, keď je vonku ešte nad nulou a napríklad nebudete na termostate musieť hodine naklikávať komfortných 26°C, ale uspokojíte sa s 20°C.

A pokiaľ vo vás vzplanie láska k chladu, skúste sa otužovať v rybníku alebo rieke, je to skvelé. Pokiaľ chlad neznášate, môžete ísť cestou saunovania, ale nepreháňajte to a v chladiarni svoje telo maximálne vystresujte.

A verte mi, vždy je to najhoršie na začiatku, časom si to začnete užívať.

   

 

Ako podporiť imunitný systém

Imunita je vlastne "štít", ktorý chráni naše zdravie. Rady, ako ho neoslabovať, ale naopak posilniť, vám prinášame v nasledujúcom článku.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Krátke rozdýchanie alebo svalové zatínanie | zadarmo

Variant A) - dáte si 30 hlbokých nádychov až pod kľúčnu kosť a plynulých výdychov. Začne sa vám krútiť hlava a vaše telo bude spaľovať prebytok kyslíka. Bude vám teplo, ale tu to nekončí. S posledným nádychom len málinko upustite a držte bez dýchania do maxima. Napríklad minútku, minútku a pol. Nebojte, telo má dosť kyslíka a týmto aktivujete užitočné nevedomé procesy. Uvidíte, že to je poriadne silné espresso. Keď budete lapať po dychu, dajte si len jeden hlboký nádych a po ňom vydržíte ďalších 20-30s nedýchať. Potom malá pauza a môžete ešte 2x opakovať.

To je také stručné intro do Wim Hofovej metódy (to je ten chlapík, čo vydržal bez ujmy 18 hodín po krk v ľade a medituje v spodkoch na ľadovej kryhe) a bude sa vám hodiť napríklad aj pri otužovaní.

Pokiaľ nechcete medzi ľuďmi fučať ako mašina, mám tu Variant B. Rozkročte nohy tak na šírku ramien a začnite do zeme zatínať prsty na nohách. Zatnite aj lýtka, kolená, zadok, stiahnite brucho, chrbát, krídla, pritiahnite krk, spevnite ruky a nechty si zaryte do dlaní. V tejto maximálnej tenzii celého tela vydržte 3-5s a čo najrýchlejšie povoľte. Dajte si desať opakovačiek a pocítite, ako sa zahrievate.

 

Komu telo nehreje samo, pomôže si jedlom | $

V zimných mesiacoch na trekoch a výletoch všetkého druhu oceníte teplý nápoj, ideálne v cestovnej termoske. Ďalej nedáme dopustiť na polievku. Stačí uvariť pár zemiakov, cibuľu, cesnak a máte fajn jedlo. Veľa miesta to nezaberie a pritom si prídete na svoje. Znalci vedia, že v zime je super dopĺňať energiu z tukov, takže so sebou berú trochu tuku alebo orechov. A z prírodnej medicíny sa už dávno vie, že telo zahrieva predovšetkým pikantné korenie - čierne korenie, čili, kurkuma, zázvor.

 

Skrehnuté prsty občas potrápia každého

Skrehnuté prsty sú bežným javom - v meste to tak nevadí, ale keď nezvládnete nacvaknúť tropiko na tyčku stanu pred snehovou búrkou, koledujete si o prúser. Jednou zo základných pomôcok sú rukavice. To vie síce každý, ale pokiaľ chcete rukám dopriať extra pohodlie pozrite sa po palčákoch. Dnes je tiež veľmi populárna kombinácia palčákov s odklápacou chlopňou, takže môžete v pohode napísať mame na messengeri a nepripadať si ako kozmonaut opravujúci tepelný štít na ISS. Ďalej v texte sa dočítate o chemických vankúšoch, ktoré pomôžu aj rukám, alebo sa pozrite po elektricky vyhrievaných modeloch.

To len pre prípad, že by ste sa chceli rozmaznávať. A minimalistom stačí silno zakrúžiť ramenami, odstredivou silou dostať čo najviac krvi do končekov prstov až vám v nich zabrní a udržiavať prúdenie pravidelným stláčaním.

   

 

Ako udržať ruky v teple

Skrehnuté prsty sú bežným javom - v meste to až tak nevadí, ale keď nezvládnete nacvaknúť tropiko na tyčku stanu pred snehovou búrkou, koledujete si o prúser. Jednou zo základných pomôcok pre boj so skrehnutými prstami sú rukavice.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Nohy hlavne pekne v teple

V zime je najťažšie udržať v teple nohy. Keď prechladnú prsty na nohách, je ťažké dostať ich späť do varu a vyznávači vysokohorskej turistiky určite vedia, ako dopadá zanedbanie voskovo vyzerajúcich prstíkov (v skratke to ide: modrá-čierna-pápá).

 

Poďme si povedať pár rád týkajúcich sa nôh. Začnime tými najlacnejšími.

a) Igeliťáky v pohotovosti | $ - nikdy by ste neverili, ako vám také obyčajné mikroténové vrecúško dokáže zlepšiť zimný výšľap. Nech už máte akékoľvek topánky, navlečte si suchú ponožky, zabaľte chodidlo do igeliťáku a zakryte druhou ponožkou. Taká prenosná sauna síce povedie k tomu, že sa vám noha trochu zaparí, ale v zime to nebýva taký problém a mnohonásobne viac oceníte relatívne sucho a teplo. Za pár drobných je tento trik ako z učebnice Ládi Hrušky.

 

b) Poriadne fusakle | $$ - v zime oceníte ponožky ako nikdy. V lete chcete pohodlné ponožky, aby ste predchádzali pľuzgierom, v zime chcete hlavne chodidlo držať v teple. Nádherne v tomto ohľade funguje silné merino, ešte lepšie potom membránové ponožky.

 

c) Impregnujte alebo mrznite | $$$ - Najlepšie v nízkych teplotách a nízkej vzdušnej vlhkosti fungujú membrány, takže do zimy ich na topánky odporúčame ideálne v kombinácii s kožou. Koža ale potrebuje extra starostlivosť a hodí sa do nej teplom vmasírovať trochu Sno-sealu, legendárneho vosku k impregnácii.

 

d) Kúpte si poriadne topánky | $$$ - pokiaľ v predošlom bode nemáte čo impregnovať, musíme pritvrdiť - táto investícia bude okolo 195 €. Do snehu sú super pohorky s vysokým lemom, ktorý bude chrániť zvršok pred oderom. Pokiaľ idete zmrznutou vrstvou snehu, kryštáliky predovšetkým kožu obrusujú a po chvíli z nej dostanú impregnáciu a topánka začne pomaly prevĺhať. Takže chcite vysoký lem (gumový lem okolo špičky) a tvrdosť B-C, nech sa vám dobre nakopávajú "schody" do zmrznutého svahu a nemusíte sa báť ich obuť do mačiek.

   

 

Test: Nepremokavé ponožky SealSkinz WF Warm Weather Mid

Test ponožiek od SealSkinz pre tých z vás, ktorí bežecké topánky počas celého roka nechcete dať dole z nôh a hľadáte riešenie, ako byť v suchu a teple.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Spíme s cencúľom pri nose

Bohužiaľ som vždy trochu vymäkol a v skutočnej zime som bol prinútený spať len párkrát, takže som sa poradil so svojím kamarátom Tadeášom. Jeho skúsenosti sú čiastočne nabité počas armádnych výcvikov a tiež počas jeho ciest - veď na jeho triky som sa pýtal, keď cez Vianoce stanoval neďaleko od Vezuvu. Pozrite na jeho fešný bivak.

 

Základom je závetrie a dobrý spacák, ktorý vás bude správne izolovať, v poslednom čase je jasnou voľbou kvalitná páperová náplň od overených výrobcov. Čo keď toto ale nestačí?

a) Olizujú nás plamene | zadarmo - pokiaľ veľmi nefúka a je v okolí čo spáliť, založte oheň. Nebude ľahké oheň udržať celú noc, ale stačí nahriať kamene, ktoré si strčíte do ponožiek a hurá do spacáku.

 

b) Pomocník zo starých čias | $ - už naše babičky používali ohrievaciu fľašu. Pokiaľ máte varič, zohrejte vodu, prelejte do fľaše, zabaľte do náhradnej mikiny a hurá do spacáku. K bodu a) i b) Tadeáš odporúča umiestnenie v oblastí slabín, aby sa v tepnách ohriala krv, ktorá smeruje do nôh. Prípadne skúste podpazušie.

 

c) S chladnou hlavou | $ - Cez hlavu nám uteká až 20% tepla, takže v spacáku odporúčam utiahnuť si gumičku okolo kapucne spacieho vreca, aby vám neunikalo teplo okolo ramien ani okolo hlavy. Môžete pridať aj čiapku alebo existuje páperová kukla pre extrémne expedície. Pokiaľ je vzduch tak mrazivý, že sa nedá dýchať, spím v šatke cez ústa a nos. Rozhodne neodporúčam snažiť sa dýchať dovnútra spacieho vreca - vydychovaná vlhkosť zníži izolačné schopnosti peria a zima na uši nebude vaším najväčším problémom.

 

d) Nestačí? Pridáme trochu chémie | $$ - hitom posledných sezón sú hrejivé vankúšiky - rozbalíte, vzduch reaguje s látkou vo vankúšiku a začína sa uvoľňovať teplo. Vankúšiky priložíte na prechladnuté miesta a užívate si až osem hodín pozvoľného sálania. Hodia sa aj do topánok alebo rukavíc. A nedávno predstavil taký chemický ohrievač i Zippo, ktorý je doplňovací a nemusíte ho po použití vyhodiť. Stačí doliať trochu benzínu. A nie, plameňom to nehorí, nič sa vám nevznieti, len budete musieť trochu vetrať.

 

e) Zase tie nožičky? | $$$ - doba pokročila a na predaj sú aj špeciálne izolačné topánočky pre zimomravých jedincov. Stačí obuť a teplo bude celú noc. Tam ale funkcia týchto topánok nekončí, oceníte ich častejšie, než čakáte.

   

 

Ako udržať nohy v teple

Keď prechladnú prsty na nohách, je obtiažne dostať ich späť do varu. Vyznávači vysokohorskej turistiky určite vedia, ako dopadá zanedbanie voskovo vyzerajúcich prstov (v skratke to ide: modrá-čierna-pápá).

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Praktické tipy na záver

V zime môžete urobiť veľa chýb, ktoré vás budú veľmi mrzieť a niektoré z nich už priviedli na pokraj života a smrti nejedného turistu:

  • Už sme si povedali, nech nosíte pokrývku hlavy a nevydychujete do spacáku.
  • Ďalej si pamätajte, že alkohol znižuje telesnú teplotu - pokiaľ už nie je šanca na záchranu, pomôže vám lepšie znášať nadchádzajúci koniec, inak sa mu ale vyhnite.
  • Slnečné okuliare nenechávajte doma, v zasneženom teréne sú nevyhnutné - veď snežná slepota je termín pre stav, kedy pre bolesť nemôžete aj niekoľko dní otvoriť oči kvôli spálenej rohovke odrážaným UV žiarením od snehu.
  • Topánky sušte podľa pravidla 3 stôp - nedávajte ich teda bližšie než 3 stopy od zdroja sálavého tepla (krb, radiátor), namiesto toho ich napchajte papierom, ktorý budete pravidelne meniť. Pokiaľ nechcete, aby koža popraskala a lepidlo sa roztavilo.
  • Nepodceňujte krém a jelení loj s UV faktorom - horské slnko opaľuje rýchlejšie, než si myslíte.
  • Bavlnu nechajte v zime doma - bavlna lepšie zadržiava vlhkosť a budete cez ňu strácať viac tepla, naopak odporúčame polypropylén.

Zima môže byť pekná mrcha, ale na druhej strane ponúka prekrásne výhľady a napríklad ono tajomné ticho v zasneženom lese inokedy proste nezažijete. Takže sa nebojte, vzchopte sa a vyrazte za dobrodružstvom. Veď uvidíte, že po celom dni drkotania zubov bude aj obyčajný chlieb s čajom chutiť ako božský hod.

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Matyáš Vejskal

Zdroje: archiv autora, fotodokumentace od Tadeáše, pixabay.com, unsplash.com

Ako si vybrať oblečenie na bežky

Poradňa

Aby ste si mohli naplno užiť jazdu snehobielou krajinou, pripravili sme pre vás pár tipov, ako si vybrať oblečenie na bežky.

Ako sa obliecť na beh v zime

Poradňa

Zvykli ste si na pravidelné behanie, prišla zima a vy sa bojíte, že budete musieť beh na pár mesiacov vypustiť? Tak tým sa vôbec netrápte. Stačí si zapamätať pár zásad a dobre sa obliecť a možno nakoniec zistíte, že behanie v zime milujete. 

Ako vybrať filter lyžiarskych okuliarov

Poradňa

Radi by ste si zadovážili lyžiarske okuliare, ale ste zmätení z údajov na zorniciach? Neviete, ktorý je ten pravý práve pre vás? Prečítajte si tento článok a budete mať jasno.

Vyberáme pre vás

Chránič chrbtice Speedmaster Evo, od značky Relax, vďaka integrácii do pohodlnej a praktickej vesty výborne...

 96,12 (19.9 %)  76,99

Pridať do košíka

Ak máte radi jednoduchý vzhľad a minimalistický dizajn, nová lyžiarska prilba POC Obex Pure je pre vás...

 145,77 (19.74 %)  116,99

Pridať do košíka

Detský chránič chrbtice Etape Junior Fit z veľmi ľahkého materiálu UltraCORE, s kĺbom v hornej časti...

 34,58 (19.06 %)  27,99

Pridať do košíka

Všestranné skialpinistické lyže sú vhodné na klasické výlety. Seven Summit sú univerzálne a ponúkajú...

 459,00 (19.61 %)  369,00

Pridať do košíka

Pánska zimná bunda Dynafit Radical 2 Gtx M Jkt je priedušná, nepremokavá a opatrená tvrdou tkaninou Gore-Tex®...

 458,69 (14.98 %)  389,99

Pridať do košíka