Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu

Spanie v hamace - voľnosť, ľahkosť a krásne zážitky

Poradňa

Iste ste postrehli, že na Instagramu nejakú tú dobu prebieha nebývalý boom hojdacích sietí. Niekto si ju zavesí na palmu, iný pri bazéne na záhrade, ďalší zo siete pozoruje nočnú oblohu.

Zo vzniknutej fotky vždy srší pohoda, voľnosť, nádherný zážitok. Dokonca označenie "hojdacia sieť" prestalo byť dostatočne atraktívne, teraz sa hovorí jednoducho "hamaka". Okrem zhotovovanie umeleckých snímok s hashtag #hammocklife môžete s touto vecičkou vyraziť aj na týždenný trek alebo ročnú cestu okolo sveta. Stačí doladiť plachtu proti dažďu, zateplenie, prípadne moskytiéru proti hmyzu. Tak sa na to poďme pozrieť.

Už pred rokmi som začal experimentovať s alternatívou ku spanie v stane a k hocikedy nepohodlnému spanie pod širákom vo žďáráku. Trápil som sa hlavne nízkou priedušnosťou stanu v lete a tiež jeho váhou. U spanie na karimatke potom vlhkom a diskomfortom. Kamarát mi vtedy povedal, že niekde videl ľudí spať v Hamaca, tomu som sa len zasmial.

Hojdacia sieť je predsa na záhradu alebo na pláž, ako v tom niekto môže zaspať ?! Veď tam je človek zlomený ako praclík! Nejako sa to už vtedy stalo, že som hamak dostal a začal ladiť, ako vymeniť 3kg stan za 250g hamak. To bolo ešte v časoch pred boomom businessu na húpanie - nikto to moc nepredával, veci z cudziny boli drahé a ja si musel poradiť sám. Teraz je to hračka, v e-shope nájdete všetko od hamak až po plachty.

Premýšľate o Hamaca?

Tu je pár dôvodov, prečo to stojí za vyskúšanie:

 • rýchlosť zhotovenie prístrešku
 • bez skleníkového efektu prichádza maximálnu priedušnosť
 • nenáročné na výber miesta
 • možno prevádzkovať v slovenských lesoch bez strachu z pokút
 • minimalistická váha (ľahko sa dostanete pod 1kg)
 • neobmedzí váš kontakt s okolitou prírodou
 • pohoupání na dobrú noc ako od mamičky :-)

Zlákal som vás? Poďme začať ...

Dostávame sa k tomu, čo budete potrebovať. Hamaka je individuálna záležitosť a je dobré ísť do toho krok za krokom a postupne zisťovať, čo vás ešte páli. Prvou nutnou vecou je hamaka samotná. Tu vás budú zaujímať parametre ako váha, rozmer a cena. Dobrou voľbou je odolnejší nylonový materiál s vláknom okolo 70D a rozmerom 300x150 cm, kde sa s váhou dostanete pod 400 g a cenou do 2000 Sk.

Ďalšou nutnou vecou, sú vypínacie popruhy. Ak neviete uzly a máte na to financie, pokojne si kúpte k Hamaca aj set popruhov priamo od výrobcu. Pre skautíky je alternatívou lacnejší plochá slučka o vami požadovanej dĺžke s nosnosťou podľa postavy. Ja vážim 90 kg, používam dve 5m slučka s nosnosťou 150 kg, vyšli ma na cenu do 250 Kč.

Ďalej pozor na použitý typ uzly. U popruhov od výrobcu je spojenie buď na karabíny alebo iný rýchloupínací systém. Ak uzlov a do hamaky si ľahnete, všetko sa na krv dotiahne a ráno môžete mať málinko problém s povoľovaním. Je dobré sa naučiť "Siberian hitch", čo je jednoducho slučka s možnosťou bleskového rozviazania.

Návod na Siberian hitch nájdete v tomto anglickom videu:

 

Máte nakúpené? Teraz vám zostáva vyraziť do terénu, nájsť dva stromy a hamak vyskúšať.

 1. Začnite s tým, že vyberiete stromy 5-6 m od seba tak, aby bol dostatok laná medzi koncom hamaky a stromom.
 2. Omotajte stromy slučka, použite slučku, ktorú ste sa naučili vyššie, sama sa okolo stromu dotiahne a nebude schádzať.
 3. Na voľné konce priviažte hamaky rovnakým uzlom. Chcete, aby lano od hamaky zvieralo s rovinou zhruba 30 °. Nenapínajte hamak úplne do rovna "---", ani ju nenechávajte prevesenú v tvare "U". Koniec, kde budete mať hlavu, by ideálne mal byť bližšie ku kmeňu.
 4. Zaľahnite a užite si pocit víťazstva.

 

A teraz doladíme detaily
Čo treba, keď sa nebudete len pohupovať na záhrade, ale budete sa chcieť vyspať na treku? A čo keď začne pršať? Alebo v Indonézii? Pri prechode nórskych fjordov, výletu do zimného lesa?
Tam všade sa objavia nedostatky základného setu hamaky a spacáku, ktoré bude potrebné vyriešiť.

Spacie poloha
Prvým trikom je poloha na spanie. Do hamaky si pokojne sadnite a pohupujte sa, ako to vidíte u tejto slečny na fotke z National Geographic:

Akonáhle ale pôjdete spať, musíte si do hamaky ľahnúť poriadne:

 • Neležte presne pozdĺž osi medzi lanami, to vám zničí chrbát.
 • Vytočte sa o 15-45 ° do strany. Proste nohy hoďte doľava, hlavu doprava.
 • Hamaka sa pri správnom použití vyrovná a obalí okolo vás svoje cípmi.
 • Naučte sa spať s hlavou na bočnom leme a nepotrebujete vankúš.

Toto je základ, naučte ho a alebo ešte lepšie, rozšírte ho o spanie na bokoch, chrbte i bruchu a váš repertoár bude kompletná! (PS .: Áno, ide to!)

Syndróm studeného zadku

Jednu vec v Hamaca pocítite okamžite. Akonáhle sa málinko ochladí a fúkne, zastudí vás to priamo na pozadí. Poďme si to ale rozobrať. Spanie v Hamaca je o málinko chladnejšia ako spanie v stane. Rozhodne sa nemusíte báť nedostatku vetranie, čo oceníte v lete. Na jeseň a všeobecne v chladnejších dňoch, je dobré s tým počítať a voliť silnejší spacák.

Keďže sa vám ale spacák pod chrbtom stlačí a v tomto mieste prakticky stratí svoje izolačné vlastnosti, musíme sa baviť o dodatočné izoláciu. Tá vám môže doslova zachrániť zadok!

 

K riešeniu úplne postačí obyčajná penová karimatka položená v Hamaca. Niektoré siete na to majú špeciálnu kapsičku, čo je dobrá vec, pretože ja sám neviem s karimatkou v Hamaca spať a zakaždým sa zobudím až vo chvíli, kedy je karimatka na zemi a mne z bokov visí cencúle. Toto riešenie je len pre niekoho.

Ono taky celkom dobre stačí zamedziť prúdenie vzduchu pod hamaky - to sa rieši izoláciou pod sieťou. Môže to byť underquilt (taký neuzavretý spacák na zavesenie pod hamak), čo je ale drahé, ťažké a neskladné. Ja si našiel svoju cestu a vešajú si pod hamaky kus fleecovej látky.

 

Nemusíte kvôli tomu rezať do polartecová mikiny, stačí bežná deka a 4 klipsne. Šírka by mala byť o niečo väčší ako pri hamaky a dĺžka k metru, aby to dalo cez zadok (u väčších je potom dobré konca zužovať, aby to kopírovalo tvar hamaky). Týmto vynálezom uvězníte vzduch u hamaky na mieste a zamedzíte nepríjemnému ochladzovaniu. Nie je to tak ťažké, ani drahé a deka sa dá stále používať ako deka. Mne toto riešenie funguje až do jesene.

Prichádza dážď

Ďalšia radosť je, keď má pršať. Vtedy je nutné zbaliť plachtu. Jasne, tú je dobré mať so sebou pre istotu vždy. Plachtu odporúčam o dlhší hrane 3-3,5, môžete ju však natiahnuť aj na koso, tým dostanete o niečo dlhšia striešku, pozrite napríklad na túto plachtu od Ferrin. Plachta sa natiahne nad hamaky a voľné cípy sa prikotví k zemi.

Ak fúka silný vietor, nemusí stačiť kolíky z kolov a je dobré priväzovať za korene pod povrchom. Alebo si zbaľte klasické stanové kolíky. Plachtu nedávajte moc vysoko, myslite na to, že sa hamaka prevesí a dážď by vám do pelechu mohol bokom nafúkať. Aby vám nekvapkala voda po lanách až do siete, je dobré nadviazať na lano pár šnúrok, ktoré zvedú prebytočnú vodu k odkvapkaní.

Šestinozí (ne) priatelia

V trópoch zase bude potrebné držať od seba dotieravé komáre a iné breberky. U nás som mal buď šťastie a nič na mňa nešlo, alebo som vytiahol repelent a na celú noc mal postarané. Hmyz v dažďovom pralese vie byť doternějšia a miestne vedia, prečo spí v moskytiéru. Takéto siete sa robia aj na hamaky a je dobré voliť tie s 360 ° ochranou. Komár totiž zvládne uštipnúť aj cez látku a ak by ste mali moskytiéru len nad hlavou, stále to na vás budú skúšať zospodu.

Ako v dvoch ušetriť váhu?

Tak a ideme do finále. Málokto z nás trekom sám a ťahať si dvakrát hamak, laná, plachtu sa už skoro vyrovná váhe menšieho dvojmiestneho stanu. Môžeme spať dva v Hamaca? Alebo ako ušetriť na váhe? Jasne, existujú double hamaky určené pre dvoch spáčov, ale to je dobré tak na šlofíčka po obede. Nepočítajte s tým, že by sa dvaja dospelí ľudia komfortne vyspali v jednej hojdacej sieti. Tak to bohužiaľ nefunguje. A ak niekomu z vás áno, dajte vedieť do komentárov.

Avšak existuje spôsob, ako spať vedľa seba tak, aby ste mohli do batohu zbaliť len jednu plachtu a jedny povrazy. Natiahnete slučka medzi široké stromami a pohrajte sa s uzlami. Za týmto účelom používam švédskej RunLock povrazy, ale ide to aj s klasikou, stačí aby konce k hamakám boli na šírku kmeňa od seba.

Takto sa vám vytvorí trochu priestoru navyše a aj napriek tomu, že sa budete v hamakách dotýkať, dá sa tak vcelku slušne vyspať. Možnosť ešte je dať jednu hamaky vyššie a druhú ktorej, ale to chce trochu zručnosti a ja sa k tomu zatiaľ nedostal.

Nečakajte a vyrazte na ďalšie trek so sieťou

Život je krátky, tak prečo sa trochu nepohoupat? Dá sa na to zvyknúť, chrbát vás bolieť nebudú a získate veľa krásnych zážitkov. Nedám dopustiť na hamakování v októbri, keď okolo prechádza troubějící stáda jeleňov a vy máte pocit, že stačí natiahnuť ruku a môžete si ich pohladkať. Ani na spanie na kraji lesa, kde vidíte na nočnú oblohu a ráno môžete jedným očkom sledovať východ slnka, potom znovu zabrať a dospať sa do ružova. Je to paráda, zážitky, ktoré sa len ťažko dajú s niečím porovnávať.

 
Zdroje:

archív autora
theultimatehang.com
NationalGeographic.com

Děčínská ferrata - ideálne miesto na sobotňajší tréning

Poradňa

Ty si ešte nikdy nebol na ferratě? Tak to pre teba mám jeden super tip.

Pár trikov, ako poraziť chlad

Poradňa

Kto by sa chcel klepať ako ratlík? Naučte sa víťaziť nad zimou.

Lezenie pre začiatočníkov

Poradňa

Čo si zaobstarať, keď sa chcete pustiť do lezenia?

Vyberáme pre vás

Veľká, pohodlná a tiež vodeodolná, to je hojdacia sieť Aventura Double od firmy La Siesta pre dve osoby.

€ 95,77 (20 %) € 76,62

Ľahká hojdacia sieť s kĺzavými tyčami od americkej spoločnosti Coghlan's zaistí pohodlný odpočinok...

€ 24,99 (20.01 %) € 19,99

Hamaka Pre značky Sea to Summit patrí medzi najľahšie a najkompaktnejšie jednomiestne hamaky na trhu.

€ 66,23 (20.01 %) € 52,98

Sa zaručene najľahší hamaky na trhu prichádza značka Sea to Summit pod označením Hamaka Ultralight Single....

€ 85,58 (20 %) € 68,46

Hamaka Pre značky Sea to Summit patrí medzi najľahšie a najkompaktnejšie jednomiestne hamaky na trhu.

€ 66,23 (20.01 %) € 52,98