Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu
  • zimní výprodej oblečení a vybavení

Páperové spacie vaky a ich údržba

Poradňa

Spacáky z peria sú kráľovskou kategóriou spacákov. Jedná sa o najteplejšie spacie vaky. Bez nich si žiadny cestovateľ, horolezec, alebo náročnejší turista nevie zimné nocovanie predstaviť.

Páperový spacák, v ktorom môžeme pohodlne spať aj v mínus desiatich stupňoch, sa váhovo dokáže vojsť aj do 1300g. Spacák s dutým vláknom sa bude blížiť 2,5 kilogramom. Tiež životnosť perie býva dvojnásobná a navyše väčšina výrobcov je schopná perie po čase doplniť.

 

Problémom páperových spacákov predtým bývala minimálnu výhrevnosť perie mokrého, ktoré sa "zlepia" a takmer stratí loft. O páperové spacáky je stále dôležité dobre starať. Snažiť sa uchovať perie v suchu a často ho vetrať a dosušovat. Väčšina výrobcov páperových spacákov ale dnes už používa materiály, ktoré sú nielen ľahké, ale do istej miery aj odolné proti vode. Niekedy nielen vodoodpudivé ale priamo nepremokavé. Keď sa k tomu pridá prirodzená "promaštěnost" perie, tak už nie je potreba sa používania spacáku aj vo vlhku báť.

Je tiež rozdiel medzi samotným perím. Bežne sa používa husacie a kačacie perie. Z týchto dvoch je práve husacie perie kvalitnejšie a pri nižšej váhe dosahuje lepšieho loftu.

Čo je to LOFT

Schopnosť čo možno najmenšieho množstva perie vyplniť čo možno najväčší priestor.

Maximálneho loftu dosahuje najkvalitnejšie prachové perie. Bohužiaľ však trvá dlho, než sa takto jemné perie nadýcha, roztiahne sa a loft "naberie". Preto sa pridávajú aj pevnejšie a ťažšie pierka, ktorá síce hodnotu zhoršujú, ale zlepšujú rýchlosť, s akou sa loft "naberie" a spacák začne fungovať.

Pomer prachového a hrubšieho peria sa udáva v pomere percent. Z vyššie uvedeného dôvodu nenájdete 100/0, ale 90/10 (90% prachového peria a 10% hrubého).

 

Pranie páperových spacákov

Spacák je potreba prať najlepšie v ruke a pomocou šetrných pracích prostriedkov. Najvyššie Nikwax Down Wash, Sportwash, alebo podobné. Práčku môžete použiť len v prípade veľkej nutnosti, ale len na malé otáčky a naozaj veľkú (na veľa kg) a skôr malé spacáky. V opačnom prípade zničíte nielen peria, ale aj práčku, pretože spacák nasaje obrovské množstvo vody a motor to neutiahne. Po vypraní nechajte spacák odkvapkať a sušte najskôr voľne položený, neskôr (až to pôjde) tak zavesený - vždy najlepšie vo vodorovnej polohe. Pri ošetrovaní sa samozrejme riaďte symbolmi na visačkách spacích vakov. Nejde len o perie samotné, ale sú rôzne aj vnútorné a vonkajšie materiály!

V každom prípade vyprať spacák je práca ťažká a veľmi zdĺhavá a preto sa naozaj oplatí nechať si spacák profesionálne vyprať najlepšie u výrobcu. Napríklad pranie spacákov WARMPEACE stojí 10,98 €, pranie s impregnáciou 14,12 €. K cene je potreba pripočítať 2 × poštovné (cesta od nás k dodávateľovi a od dodávateľa späť k nám; cca 8,24 €) Pranie vám radi sprostredkujeme v našich predajniach.

Keď sa rozhodnete pre spacák z peria, odmení sa vám kráľovským pohodlím - spánkom "ako v perinke"! Keď vy sa mu odmeníte náležitou starostlivosťou, budete obaja dlho spokojní a cesty do zimnej prírody pre vás budú veľkou radosťou!

TIP

Na páperové spacáky sa špecializujú firmy Warmpeace a Mountain Equipment, v ponuke ich majú aj ďalšie osvedčené značky. Všetky "Perak" nájdete pohoromadě tu.

Ďalšie články o spacích vakoch:

 

Team 4camping.sk

1. 2. 2016

Pár trikov, ako poraziť chlad

Poradňa

Kto by sa chcel klepať ako ratlík? Naučte sa víťaziť nad zimou.

Lezenie pre začiatočníkov

Poradňa

Čo si zaobstarať, keď sa chcete pustiť do lezenia?

Ako vybrať ten správny nôž v 10 krokoch

Poradňa

Až dočítate nasledujúcich 1200 slov, zvládnete si vybrať nôž presne podľa vašich potrieb.

Vyberáme pre vás

Spacák Ember EB2 Regular značky Sea To Summit sa svojím skôr blíži k veľmi hrejivé deke so sťahovacími...

€ 385,38 (20 %) € 308,30

Trojsezónny spacák Warmpeace Viking 900 180 cm plnený kačacím perím sa vám predstavuje vo Varien Wide,...

€ 275,38 (18.3 %) € 224,99

Trojsezónny spacák Warmpeace Viking 900 195 cm je plnený kačacím perím a vo variante Wide je o celých...

€ 290,38 (19.08 %) € 234,99

Dámsky spací vak Mountain Equipment Glacier 1000 Regular Womens si vďaka najlepším materiálom a technológiám...

€ 462,59 (20 %) € 370,07

Kvalitný spací páperový vak Glacier 300 XL od značky Mountain Equipment je predĺžená verzia spacáku Glacier...

€ 351,48 (20 %) € 281,18