Spacáky z peria sú kráľovskou kategóriou spacákov. Ide o najteplejšie spacie vaky. Bez nich si žiaden cestovateľ, horolezec alebo náročnejší turista nevie zimné nocovanie predstaviť.
Páperový spacák, v ktorom môžeme pohodlne spať aj v mínus desiatich stupňoch, sa váhovo dokáže vojsť aj do 1300 g. Spacák s dutým vláknom sa bude blížiť 2,5 kilogramom. Tiež životnosť peria býva dvojnásobná a navyše väčšina výrobcov je schopná perie po čase doplniť.
Prednosti páperových spacákov
Problémom páperových spacákov predtým bývala minimálna výhrevnosť peria mokrého, ktoré sa "zlepí" a takmer stratí loft. O páperové spacáky je stále dôležité dobre sa starať. Snažiť sa uchovať perie v suchu a často ho vetrať a dosušovať. Väčšina výrobcov páperových spacákov ale dnes už používa mteriály, ktoré sú nielen ľahké, ale do istej miery aj odolné voči vode. Niekedy nielen vodeodpudivé ale priamo nepremokavé. Keď sa k tomu pridá prirodzená "premastenosť" peria, tak už nie je potrebné sa používania spacáku aj vo vlhku báť.
Je tiež rozdiel medzi samotným perím. Bežne sa používa husie a kačacie perie. Z týchto dvoch je práve husie kvalitnejšie a pri nižšej váhe dosahuje lepší loft.
Čo je to LOFT?
LOFT = Schopnosť čo možno najmenšieho množstva peria vyplniť čo možno najväčší priestor.
|
Maximálny loft dosahuje najkvalitnejšie prachové perie. Bohužiaľ však trvá dlho, než sa takto jemné perie nadýcha, roztiahne sa a loft "naberie". Preto sa pridávajú aj pevnejšie a ťažšie pierka, ktoré síce hodnotu zhoršujú, ale zlepšujú rýchlosť, s akou sa loft "naberie" a spacák začne fungovať.
Pomer prachového a hrubšieho peria sa udáva v pomere percent. Z vyššie uvedeného dôvodu nenájdete 100/0, ale 90/10 (90% prachového peria a 10% hrubého).
Pranie páperových spacákov
Spacák je potrebné prať najlepšie v ruke a pomocou šetrných pracích prostriedkov. Najlepšie tých od výrobcu Nikwax - Down Wash, Sportwash alebo podobné. Pračku môžete použiť len v prípade veľkej nutnosti, ale len na malé otáčky a naozaj veľkú (na veľa kg) a skôr malé spacáky. V opačnom prípade zničíte nielen perie, ale aj pračku, pretože spacák nasaje obrovské množstvo vody a motor to neutiahne. Po vypratí nechajte spacák odkvapkať a sušte ho najskôr voľne položený, neskôr (keď to pôjde) tak zavesený - vždy najlepšie vo vodorovnej polohe. Pri ošetrovaní sa, samozrejme, riaďte symbolmi na visačkách spacích vakov. Nejde len o perie samotné, ale sú rôzne aj vnútorné a vonkajšie materiály!
V každom prípade vyprať spacák je práca ťažká a veľmi zdĺhavá, a preto sa naozaj oplatí nechať si spacák profesionálne vyčistiť, najlepšie u výrobcu.
Správna starostlivosť = spokojnosť na oboch stranách
Pokiaľ sa rozhodnete pre spacák z páperia, odmení sa vám kráľovským pohodlím - spánkom "ako v perinke"! Keď sa mu odmeníte riadnou starostlivosťou, budete obaja dlho spokojní a cesty do prírody pre vás budú veľkou radosťou!
Zdroje: archív autora, unsplash.com
Ďalšie články o spacích vakoch: