Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

⚠️Kód: KDR20 Dodatočných -20% na oblečenie a ďalšiu výbavu Killpi, Regatta a Dare 2b!

Ako správne zbaliť batoh

Každý má svoj špecifický štýl, každému vyhovuje niečo iné. Ale čo vyhovuje nášmu telu? Je vôbec nejaký správny postup pri balení batohu?

Snáď každý, kto si u nás niekedy nechal poradiť s výberom batohu, bol zaskočený tým, aká je to "alchýmia". Veda ale nie je len jeho výber, ale aj správne používanie.

Batoh sa vždy kupuje podľa druhu aktivít, ktoré s ním chcete vykonávať (o tom bol článok Ako vybrať batoh). A dá sa povedať, že rovnaké je to aj so správnym balením. Výrazne sa tak líši balenie pre aktívny pohyb v prírode od toho pre technické lezenie.

Správnemu výberu batohu sa ale budeme venovať niekedy nabudúce, rovnako ako jeho riadnemu nastaveniu. Teraz sa poďme pozrieť na to, ako správne batoh naložiť.

Aj keď máme všetci svoj obľúbený systém balenia batohu, existuje niekoľko pravidiel, ako správne rozložiť váhu nákladu. Asi každý, kto sa v prírode alebo na cestách pohybuje, niekedy počul o tom, že ťažké veci treba baliť hore hneď pod veko batohu. To sa však vo svetle nových vedeckých výskumov nejaví tak univerzálnou radou, ako by sa mohlo zdať. Ako som totiž už v úvode spomenul, plnenie batohu je závislé predovšetkým od aktivity, ktorú s ním chcete podniknúť. V tejto súvislosti sa dá hovoriť o troch základných kategóriách:

 1. technické zdolávanie terénu (horolezectvo)

 2. pobyt v prírode (túry)

 3. aktívny pohyb v prírode (beh, cyklistika, bežky)

 

TECHNICKÉ ZDOLÁVANIE TERÉNU (HOROLEZECTVO)

Ide o pohyb v najextrémnejších podmienkach, kde každý Váš krok môže byť zároveň tým posledným. Preto je obzvlášť dôležité zabaliť výzbroj a výstroj tak, aby bola dosiahnutá najvyššia rovnováha pri horizontálnych, tak aj vertikálnych pohyboch. Je jasné, že všetko je potrebné smerovať k tomu, aby ťažisko batohu bolo čo najbližšie k ťažisku tela. To možno docieliť najlepšie tým, že najťažšie veci umiestnite do druhej a tretej štvrtiny výšky batohu a čo najbližšie k chrbtu. Poloha u chrbta platí aj pre stredne ťažké veci, len s tým rozdielom, že ich umiestnenie bude v prvej a štvrtej štvrtine výšky batohu. Ostatné veci (ľahké a objemné) potom natlačíme do zostávajúcich častí batohu.

POBYT V PRÍRODE (TÚRY)

Pri pobyte v prírode často prenášame batoh na väčšiu vzdialenosť, ale vďaka menej náročnému terénu ako u prvej kategórie nemusíme toľko klásť dôraz na rovnováhu a naopak je potrebné zamerať sa na komfort a pohodlie. Preto by sme sa mali snažiť dostať ťažisko batohu čo najviac nad ťažisko tela. Najťažšie veci je tak dobré umiestňovať v prvých dvoch štvrtinách výšky batohu čo možno najbližšie k chrbtu a najľahší veci do spodnej časti. Stredne ťažké veci potom umiestnite do zostávajúceho priestoru batohu.

AKTÍVNY POHYB V PRÍRODE (BEH, CYKLISTIKA, BEŽKY)

Pri aktivitách ako sú beh, cyklistika alebo beh na lyžiach sú uprednostňované obličky umiestnené v páse alebo maloobjemové batohy pred veľkoobjemovými. Preto väčšiu úlohu zohráva upevnenie batožiny na chrbte / tele, než ako je zbalená. Batoh by mal byť vždy umiestnený pevne na tele, tak aby sa čo najmenej pohyboval. Spravidla to býva v dolnej časti chrbta. Opäť tu platí pravidlo s ťažkými predmetmi umiestnenými pri tele. Čím bližšie - tým lepšie. A čím viac sa Vám podarí náklad zabezpečiť proti pohybu, tým komfortnejší a efektívnejší bude váš pohyb v teréne.

Tak, už sme si povedali, ako rozložiť váhu v batohu. Ale ešte by to chcelo povedať si, ktoré vybavenie do jednotlivých váhových kategórii patrí a prihodiť navrch pár dobrých typov, ktoré vám ušetria čas a niekedy môžu aj zachrániť život.

VÁHOVÉ KATEGORIE VÝSTROJA A VÝZBROJE

 • Ťažké veci: voda, jedlo, varič s kartušou, ešus, stanové tyčky, cepín, mačky...

 • Stredne ťažké veci: jedlo, stanové tropiko a spálňa, oblečenie, nafukovacia karimatka...

 • Ľahké veci: oblečenie, spacák, karimatka, pláštenka, hygiena...

Vecí v jednotlivých váhových kategóriách je samozrejme oveľa viac, ale pre predstavu a orientáciu by to malo stačiť.


10+2 UŽITOČNÝCH RÁD

 • Keď rozdelíte balenie stanu na tyčky, tropiko a spálňu, oveľa lepšie využijete priestor batohu a môžete aj lepšie pracovať s ťažiskom.
 • Spacák vybratý z obalu oveľa lepšie vyplní prebývajúce prázdne miesto v batohu. Dá sa toho v mnohých príkladoch dobre využiť. Napríklad ako polstrovanie v chrbtovej oblasti, aby nikde nič netlačilo. Naopak spacák v kvalitnom kompresnom obale zaberie oveľa menej miesta.
 • Dôležité veci (telefón, mapa, kompas, doklady, lekárnička, núdzové oblečenie, núdzové jedlo, KáPéZetka ...) radšej baľte do nepremokavých obalov (postačí igeliťák), nikdy neviete, kedy skončíte v potoku. :-)
 • Pri balení nezabúdajte na to, že niektoré veci budete potrebovať napríklad až večer alebo ďalší deň, iné naopak za pár hodín. Prispôsobte tomu preto postup pri balení. Menej potrebné veci môžu byť ďalej od vstupných otvorov.
 • Karimatku je niekedy dobré pripevniť navrch či naspodok ruksaku pomocou špeciálnych popruhov. Ušetríte tak neuveriteľne veľa miesta na iné podstatné veci.
 • Nezabúdajte utiahnuť všetky kompresné popruhy na batohu. Obsah potom necestuje na vašom chrbte a lepšie sa Vám pohybuje v teréne.
 • Ak nesiete vodu vo fľašiach, zohľadnite pri balení fakt, že vodu budete upíjať. V takom prípade totiž meníte polohu ťažiska batohu. Zvlášť v prípade, že radi nosíte "petky" po stranách, narobí jedna plná a druhá prázdna slušnú neplechu v stabilite.
 • Lepšie, než voda vo fľašiach, je camelback-vak na vodu. Lepšie sa prepravuje, je skladnejší a prístup k tekutinám máte neustále, bez nutnosti zhadzovať ruksak.
 • Potreby prvej pomoci a najvyššej núdze majte vždy po ruke vo veku batohu. Rýchly prístup k nim môže v extrémnom prípade zachrániť život.
 • Nepremokavú bundu alebo pláštenku majte tiež na dosah. Medzi jedlom sú Vám na prd.
 • Pri dlhšej túre mimo civilizáciu počítajte s tým, že Vám síce budú ubúdať zásoby jedla a pitia, narastie však objem odpadkov, ktoré so sebou musíte ťahať. Nezabudnite si na ne preto vziať nejaké vrecúško či vak.
 • Je skvelé, že viete, ako v batohu rozvrstviť hmotu, ale nezabúdajte, že telo nie je nezničiteľné. Odborníci sa zhodujú na tom, že by ste nemali na chrbte nosiť viac, ako 40% vašej telesnej váhy. Nechajte preto doma všetko, čo nutne nepotrebujete.

ZÁVER

Ak ste dočítali až sem, už viete, ako zbaliť ruksak tak, aby chrbát nebolel, váš pohyb krajom nebol nijako obmedzený a vy ste sa znovu a radi mohli vydávať na výlety za krásami prírody. Ak však vaša zvedavosť nebola ukojená a stále Vás niečo trápi a radi by ste sa opýtali na nejaké ďalšie podrobnosti, neváhajte a napíšte nám. Radi Vám na vaše otázky odpovieme.

Zdroje: www.czechout.czwww.outdoorportal.cz

Autor: Vít Hruška

 

Ďalšie články o batohoch a krosnách:

 

Čo nepodceniť pri zimnej turistike

Poradňa

Šťastie praje pripraveným. Zimná turistika má síce jedinečnú čarovnú atmosféru, ale zároveň na vás čaká oveľa viac prekážok než v letných mesiacoch. Čo teda pri turistike v zime nepodceniť? 

Ako si vybrať oblečenie na bežky

Poradňa

Aby ste si mohli naplno užiť jazdu snehobielou krajinou, pripravili sme pre vás pár tipov, ako si vybrať oblečenie na bežky.

Ako sa obliecť na beh v zime

Poradňa

Zvykli ste si na pravidelné behanie, prišla zima a vy sa bojíte, že budete musieť beh na pár mesiacov vypustiť? Tak tým sa vôbec netrápte. Stačí si zapamätať pár zásad a dobre sa obliecť a možno nakoniec zistíte, že behanie v zime milujete. 

Vyberáme pre vás

Turistický batoh Lithium 30 Mammut zaisťuje jedinečné pohodlie vďaka 3D vzduchovým kanálikom z peny EVA,...

127,99  (25 %) 95,99 

Porovnať

Udržateľnosť: Certifikované produkty

Batoh Osprey Talon 44 III bol stvorený pre akékoľvek dobrodružstvá, od jednodenných výletov až po horolezecké...

167,99  (2.98 %) 162,99 

Porovnať

Modrý medvedík Bobo najradšej behá na lúke za motýľmi. Batôžtek Affenzahn Bobo Bear small pre deti od...

48,99 

Porovnať

Torbole od výrobcu Loap je turistický batoh, ktorý je vyrobený z veľmi odolnej a pevnej tkaniny Ripstop....

53,00  (52.85 %) 24,99 

Porovnať

Veľmi odolný a superľahký batoh Mountain Equipment Orcus 28+ je ideálny pre viacdĺžkové lezenie alebo...

122,00  (16.4 %) 101,99 

Porovnať

Turistický batoh Zulu Summit 55l má komfortný chrbtový systém a obsahuje všetky dôležité prvky na víkendové...

79,99  (16.25 %) 66,99 

Porovnať

Roztomilý detský batôžtek Peppa Pig Backpack od značky Regatta zaujme motívom s prasiatkom Peppa Pig...

21,99 

Porovnať

+ DARČEK | Dámsky extrémne ľahký batoh Deuter Aircontact 60+10 SL zaujme chrbtovým systémom Aircontact Vari Quick...

241,99  (2.89 %) 234,99 

Porovnať

Udržateľnosť: Certifikované produkty