Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu
  • Nakup a vyhraj ceny za 1.000.000 Kč!

Ako na údržbu kožených topánok

Poradňa

Kožené topánky vydržia roky, len sú na rozdiel od textilných náročnejšie na údržbu. Máme pre Vás pár tipov a trikov, ako na to.

USNE A ICH OŠETRENIE

Najlepším materiálom na výrobu turistickej obuvi je kvalitná koža z hovädzieho dobytka chovaného voľne v horských oblastiach. Surová koža po odchlpení a odstránení tukovej vrstvy má hrúbku 6-8 mm a na ďalšie spracovanie sa štiepi na vrstvy predpísanej hrúbky.

Najkvalitnejšia je vonkajšia (vrchná) strana, z ktorej po spracovaní vzniká po tzv. lícová useň. Pokiaľ je jej povrch upravený brúsením na získanie zamatovo matného vzhľadu, nazýva sa nubuk.

Z vnútornej strany vzniká tzv. štiepenková useň, ktorú poznáme pod názvami semiš, velúr a pod. V súčasnosti existujú metódy, ako tlakovým žehlením semiš zhutniť a tým skvalitniť.

Obuvnícke usne, ktoré sú používané na výrobu kvalitnej turistickej obuvi, sú počas procesu napúšťané špeciálnymi prípravkami zaručujúcimi vodeodolnosť usne po celý čas životnosti obuvi. Tomuto procesu sa hovorí hydrofobizácia. Napriek tomu je nutné, aby užívateľ obuv pravidelne a správne udržiaval, pretože len tak sa dá zaistiť jej plná funkčnosť a dlhá životnosť.

PRAVIDELNÁ ÚDRŽBA JE PRE ŽIVOTNOSŤ OBUVI NEVYHNUTNÁ

Ošetrovanie obuvi plní niekoľko funkcií. Jednou z nich je odstránenie nečistôt a uchovanie pôvodného vzhľadu obuvi čo najdlhšie. Druhou je zachovanie vodeodpudivosti povrchu usne, čo je veľmi dôležité pre priedušnosť topánok s GORE-texovou membránou. Treťou, tiež veľmi dôležitou funkciou, je zaistenie dlhej životnosti obuvi. Udržanie vláčnosti usne je z tohto hľadiska jednou z priorít, pretože stvrdnutá useň môže poškodiť švy a pri ohybe aj praskať.

V súčasnosti sa užívajú pre obuv s GORE-texovou membránou výhradne prípravky na báze fluorokarbónov, ktoré nemôžu priľnúť k membráne, a preto neznižujú jej priedušnosť (na rozdiel od predtým používaných prípravkov na báze silikónových zlúčenín). Na turistickú a horolezeckú obuv nesmú byť použité bežné krémy na obuv obsahujúce tuky. Tie nadmerne zmäkčujú useň, ktorá je potom náchylná na mechanické poškodenie a tiež neudrží tvar. Navyše tuky narúšajú hydrofóbnu úpravu.

Prípravky na báze voskov väčšinou výrazne menia pôvodný vzhľad obuvi. Obuv po každej ich aplikácii je tmavšia a lesklejšia. Z hľadiska funkčnosti sú ale vhodné a v porovnaní s čisto fluorokarbónovými prípravkami pôsobia dlhý čas.

Medzi najkvalitnejšie prípravky turistickej obuvi patria prípravky REVIVEX, čo je ochranná značka impregnácie, používanej k prvotnej impregnácii GORE-texových tkanín pri ich výrobe. Firma McNETT, ktoré tieto prípravky pre firmu GORE vyrába, vyvinula aj dve modifikácie pre ošetrenie obuvi vo forme gélu a spreju.

Nečistoty znižujú priedušnosť obuvi a bránia efektívnemu naneseniu impregnácie. Nečistoty z obuvi odstraňujeme jemnou kefkou a následne vyžmýkanou handrou namočenou v čistej vode bez detergentov. Nikdy obuv nadmerne nenamáčame, zbytočne by sme tým predlžovali sušenie.

Po očistení a následnej impregnácii obuv sušíme pri izbovej alebo mierne zvýšenej teplote, nikdy obuv nesušíme v blízkosti silných tepelných zdrojov (oheň, ústredné kúrenie, kachle, za sklom na priamom slnku). Prudko usušená useň či useň vystavená vysokým teplotám tvrdne a praská.

NIEKOĽKO TIPOV NA ZÁVER

Oživenie matného vzhľadu sa dá urobiť špeciálnou gumovou kefkou, na semiš používajte jemnú mosadznú kefku.

Kožené podšívky turistickej obuvi sú vyrábané z veľmi tenkej rukavičkovej lícovej usne s hrúbkou 1,2 - 1,5 mm. Obuv s koženou podšívkou je optimálna pre tých užívateľov, ktorí sú schopní vždy pred ďalším použitím obuv úplne usušiť. Kožená podšívka má jednoduchú údržbu. Prípadné zašpinenie odstránime vlhkou handrou bez detergentov a niekoľkokrát za rok podšívku zjemníme bežným kozmetickým krémom na ruky.

Pre ťažké podmienky, najmä viacdenné nasadenie vo vlhkom a mokrom prostredí, je vhodnejšia obuv s membránovou podšívkou. Membránová podšívka nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu, je dobré si ale uvedomiť, že membránová podšívka sa nedá efektívne čistiť. Akákoľvek aplikácia väčšieho množstva kvapaliny zvnútra spôsobí zatlačenie nečistôt do membrány a tým jej upchatie. Podšívku možno utrieť vlhkou vyžmýkanou handrou bez čistiacich prípravkov. Preto musíme dbať na to, aby sme membránu čo najviac udržali v čistote. Len tak uchováme jej priedušnosť.

Pre správnu funkciu musí byť membrána čo najbližšie pri nohe (membrána je súčasťou podšívky a proti poškodeniu je vždy krytá tenkou pevnou priedušnou tkaninou). Použitie silne tepelne izolujúcich ponožiek je z fyzikálneho hľadiska pre funkciu membrány nevhodné a to najmä pri nízkych vonkajších teplotách. Tiež sú nevhodné ponožky na povrchu hrubé, vyvolávajúce nadmerné trenie medzi ponožkou a krycou vrstvou membrány. Tie najskôr kryciu vrstvu membrány schlpatia, neskôr prederú a následne môže dôjsť aj k poškodeniu vlastnej membrány.  

Ďalšie tipy:

 

Tím 4camping.cz

 

Bavlnené stany - retro alebo hit súčasného kempovania?

Poradňa

Retro "Áčko" - to sa vybaví asi každému, keď počuje pojem bavlnený stan. O tom, že moderné bavlnené stany sú už dávno o niečom inom, vás určite presvedčí ďalší článok z našej Poradne.

Životnosť horolezeckých lán

Poradňa

Vaša bezpečnosť pri lezení v najväčšej miere závisí od dodržiavania metodiky istenia a správneho používania certifikovaného lezeckého vybavenia. Zároveň je dôležité myslieť na to, že lezecké vybavenie väčšinou nemáva neobmedzenú životnosť a je potrebné ho vo vhodnej chvíli vymeniť za nové. Kedy je potrebné vymeniť lano?

8 tipov, ako deťom spestriť turistiku

Poradňa

Asi každý rodič sa niekedy dostal do situácie, kedy sa z očakávaného pohodového rodinného výletu stalo skôr martýrium pre všetkých zúčastnených. Nasledujúci článok má za cieľ eliminovať toto riziko na minimum.

Vyberáme pre vás

Sea to Summit Wilderness Wash je univerzálnym a jednoduchým riešením ako umyť telo, vlasy, deti, riadu...

€ 2,92 (19.52 %) € 2,35

Impregnačný roztok pre bavlnenej látky, čiže parafínová emulzia, slúži k obnoveniu vodeodolnosti bavlnených....

€ 12,65 (5.22 %) € 11,99

Špeciálny odstraňovač škvŕn Salto Šport Clean pre športové a funkčné oblečenie.

€ 9,60 (19.9 %) € 7,69

Umývací prostriedok Wilderness Citronella si poradí so špinavým riadom, oblečenie, ale pomôže vám tiež...

€ 4,15 (20 %) € 3,32

Ak potrebuje mať všetko čisté a navyše sa zbaviť aj otravného hmyzu, je čistiaci prostriedok Wilderness...

€ 2,92 (19.86 %) € 2,34