Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu
  • doprava zdarma na 15 eur

Ako vybrať spacák pre ženu

Poradňa

Konečne prišiel čas prázdnin a dovoleniek a všetci už sa tešia, až spoznajú pre nich doteraz neobjavené kúty sveta. Vy by ste sa tiež rada tešila ... Ale sú tu tie ranné hodiny. Pre niekoho to je tretí, pre niekoho piata, čo majú však spoločné je, že nás zimomravých budí zo sna. Začína to plazivo, u chodidiel. Po nejakej dobe, keď ani trenie zmrznutých končatín nepomáha, sa už ale klikáte celá. V tomto článku vám skúsim poradiť s výberom vhodného spacáku a odovzdať vám pár tipov, čo ešte môžete pre trochu tepla urobiť.

Spacák


Výber spacáku sa bude točiť okolo komfortnej teploty, dĺžky a strihu. Nezabudneme ani na špeciálnu spacáky určené pre ženy, ktoré disponujú napríklad extra vložkami v oblasti nôh.


1. Teplotné určenie


Čo sa teploty týka, ako sa dočítate v článku Spacáky - izolačné materiály a teplotné určenie, riadiť sa budete teplotou komfortné. S tou je však potrebné ďalej pracovať podľa toho, ako ste na tom s termoreguláciou. Ak ste veľa zimomravá, pokojne sa vyberte o dosť teplejšie spacák, ako potrebujete.

 

2. Dĺžka spacáku


Veľmi dôležitá je dĺžka spacáku. Ak budete v spacáku plávať, vaše telo dostane zabrať, aby dokázalo vyhriať všetky voľné priestory vrecia. Pre niekoho, kto už tak moc nekúri, môže tento detail znamenať rozdiel medzi teplom a zimou. Ideálne tak je, aby bol spacák na postavu o 5 - 10 cm dlhší ako je vaša. Ak totiž bude spacák moc malý, telom budete pretláčať steny spacáku a s nimi aj izolačná náplň. V tom mieste vám bude zo spacieho vaku utekať teplo. Ak neprevyšujete 175 cm, máte vyhrané. Takúto postavu výrobcovia s obľubou označujú za dámsku a pre dámske spacáky vymýšľa kadejaké zlepšováky. Pinguin napríklad u "lady" variantov (spacák Savana, Mistral a Comfort) používa vnútri spacáku brúsený polyester. Ten je funkčná a odvádza vlhkosť od tela, ale pritom to nie je žiadny studený šušťáky, naopak. Na dotyk je ako bavlnka. Veľa vychytávok majú dámske spacáky Husky. Annapurna Ladies a Ladies Majesty majú okrem iného v nohách extra vak na nohy, Ladies Motion potom pridáva vrstvy izolácie v oblasti hrudníka a nôh.

Pinguin Savana Lady (€ 45,19 Pinguin Comfort Lady (€ 51,99)  

Husky Anapurna ladies (€ 112,50

Husky Ladies Majesty -10°C (€ 62,10)

Husky Ladies Motion -20°C  (€ 99,00)

Podobne sú na tom aj skrátené Sf varianty spacákov Boll, tie sa chváli väčším množstvom izolačnej náplne od kolien nadol. Skrátené dĺžky nájdete aj v ponuke niektorých modelov Vango a Hannah. Ak ste o niečo väčší, nie je problém vybrať spacák ani pre veľkosť 185 cm alebo 195 cm, tu je ponuka spacákov väčšia, len neočakávajte spomínané prvky, ako je potrebné zateplenie nôh. Nohy tak môžete aspoň zabaliť do ľahkej fleecové mikiny, ktorú užijete aj na nosenie. Spomínaný brúsený polyester nájdete u dlhších spacákov od Vanga či Boll.


3. Strih spacáku


Teraz sa pozrieme na strih spacáku, vyberať môžete medzi mumiovým a dekovými vrecom. Z hľadiska tepla je efektívnejší strih múmie. Podobne ako pri voľbe správnej dĺžky aj u tohto tvaru eliminujete zbytočný voľný priestor spacáku. Ak však viete, že je na vás moc úzka a že sa v nej v pokoji nevyspíte, neostane vám, než sa pozrieť po dekových spacákoch. Tie už sa väčšinou vyrábajú v jednotných dĺžkach 185 - 190 cm, z tejto rady vybočujú skôr ešte dlhšiu spacáky. Preto by mal byť daný spacák teplý pekne do rezervy. Páčiť by sa vám mohol Zulu Kabru o komforte na 0 ° C alebo Pinguin Blizzard do 4 ° C. Oba spacáky sú vnútri pekne hebké.

Zulu Kabru (€ 40,79)   Pinguin Blizzard (€ 49,05)


Sľúbené tipy pre zahriatie


  Čo však robiť, keď máte naozaj teplý spacák, ale vaša termoregulácia je tak mizerná, že sa napriek tomu v noci budíte zimou? Alebo keď ste na dovolenke začala Ochorel a nedokážete sa zahriať?


Začneme pekne od hlavy. Tou odchádza asi 30% tepla z tela, takže dobrá čiapka je taká prvá pomoc. V oblasti krku potom vo svojom spacáku pravdepodobne nájdete akýsi golier. Možno ho vôbec nepoužívate, čo je škoda. Keď si ho totiž okolo krku stiahnete, zaizoluje vaše telo v spacáku. Asi ako keď zavriete termosku. Nasleduje trup a nohy - tie najlepšie oblečte do teplého termoprádla, ideálne z vlny alebo polypropylénu (polyester horšie uchováva teplo). Vyhnite sa bavlne, ktorá by nasiakla vlhkosť odchádzajúci z tela a studená. Na chodidlá potom navlečte voľnejšie teplé ponožky. Býva Ak vám aj tak na nohy zima, vezmite si so sebou na výlet hrejivé vankúšiky, spacák ich teplo nejakú dobu udrží. Alebo si pred spaním uvarte do pevnej fľaše (napríklad Nalgene Wide Mouth) čaj. V noci vás bude hriať a ráno ho vlažný vypijete.

 

Nalgene Wide Mouth (rôzne farby, € 8,99 

Multifunkčná šatka (Rôzne druhy v ponuke, € 12,99)

Dámske spodky Sensor Merino Wool Active (Merino vlna, € 33,29 

Ohrievač chodidiel (1pár / hreje 5-12h / € 2,55)

 


Ak vyrážate s niekým milým, kto zimou netrpia, môžete si zaobstarať spacáky s pravým a ľavým zipsom a na noc ich spojiť. Druhý za vás priestor pekne vykúri. Len počítajte s tým, že spať v spojených spacákoch nie je práve najpohodlnejšie.


Tiež sa veľmi nehodí piť pred spaním alkohol, roztiahne totiž cievy a veľa energie utečie v podobe tepla von. Tá vám potom v noci bude chýbať. Ak predsa len na pohárik máte chuť, je lepšie si ju vychutnať až v spacáku. Určite nechoďte spať hladná a pred samotným uložením sa si trošku zacvičte. Tak môžete rozprúdiť krv aj v noci, pár sedov ľahov môže zachrániť zmrznutú situáciu a ešte si zaposilujete ☺

 

Ďalšie články o spacích vakoch

 

 

5. 8. 2017

Ovce vedia, ako sa obliecť do prírody. Do merina!

Poradňa

U nás v redakcii sme už dávno prepadli láske k funkčnému oblečeniu z merino vlny, ale ako ste na tom vy?

Lekárnička a ako ju zostaviť v 10 minútach

Poradňa

Bezmocnosť. To je jediný pocit, ktorý vami rezonuje vo chvíli, keď pribehnete k zranenému človeku a máte iba holé ruky. V tomto prípade platí viac ako inokedy - šťastie praje pripraveným.

Jednoduché hubové recepty

Poradňa

Tiež patríte medzi tých, ktorí na výlete pozerajú pod každý strom a nikdy si so sebou nezabudnú pribaliť nožík a vrecúško na nájdené huby? Ako s hubami po návrate domov nakladáte? Robíte praženicu alebo dávate prednosť rezňom z klobúčikov?
Máme pre vás pár tipov na hubové recepty, ktoré radi robíme a ktoré by ste rozhodne tiež mali vyskúšať.

Vyberáme pre vás

Pinguin Topas je ľahký trojsezónny spací vak zbaliteľný do prijateľných rozmerov. Vhodný pre turistov,...

€ 107,30 (20.05 %) € 85,79

Rastúce spacák Patrol od značky Boll možné predĺžiť až o 35 cm, vďaka tomu ho vaše rýchlo rastúce dieťatko...

€ 76,73 (14.83 %) € 65,35

Spacák Boll Patrol Lite je plnohodnotnou zmenšeninou outdoorových spacákov pre dospelých, vášmu dieťaťu...

€ 51,67 (19.7 %) € 41,49

Spacák Hannah Scout 120 je veľmi obľúbený medzi cykloturistov a vyznávačmi trekkingu pre jeho minimálne...

€ 88,08 (25.08 %) € 65,99

Trimm Viper je letná dekový spacák, ktorý možno úplne rozopnúť, vďaka čomu vznikne teplá a priestranná...

€ 55,38 (24.99 %) € 41,54