Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu

Ako vybrať spacák na vodu

Poradňa

Ahoj! Tak už je tu zasa vodácka sezóna, rieky tečú prúdom, pivo v krčmách taky a srdce nejedného vodáka sa už s pribúdajúcimi letnými dňami nemôže dočkať. Teší sa, až bude sa špliechaním prerážať iskrivé vlny riek, až sa bude smiať nešťastníkom, ktorí sa tento rok prvýkrát cvaknú, a až bude večer pod nebom plným hviezd sedieť s kamarátmi pri ohni a spievať a hrať.

Pre Teba, ktorému chvíle tešenie znepríjemňuje pomyslenie na to, čo si ešte všetko musíš zaobstarať, som napísala krátkeho sprievodcu. Poradím v ňom, ako vybrať ten správny spacák pre vodáka.

 

Má predstava spacáku na vodu


Zjazdiť asi budeš rieky odomknuté, teda vyberáš spacák od jari do jesene. Ten nemusí byť nutne najmenším v kategórii, do barelu ho nejako narveš. Skôr ide o to, aby si do neho v noci po pár (rozumej mnohých) panákoch rumu ľahko trafil. Preferovať budeš nad perím syntetiku, do ktorej sa v pokoji zabalíš ešte vonku pri ohni a nebudeš sa o ňu musieť toľko starať, ani sa o ňu nebudeš zbytočne strachovať, až sa cvakneš. Takýto spacák navyše nemusí stáť majland (ak si nie si istý, nazrie do článku TU). V tom istom článku sa dozvieš aj o teplotách, o tých si ale musíš urobiť predstavu sám. Len Ty vieš, ako veľmi si zmrznutý. Akurát počítaj s tým, že pri vode môže byť chladnejšie, než hovorí predpoveď, a že po celodennom pádlovania asi budeš dosť unavený. Možno si hovoríš, že alkohol zahreje, ale mysli na to, že Ti skôr roztiahne cievy a veľa tepla tak utečie skôr, než vôbec vlezeš do spacáku. Preto Tí tiež nedoporučím úplne letné spacák, 3sezóňák je tu stávkou na istotu.


Konkrétne odporúčania


Na Tvojom mieste by som sa pozrela treba po vreci Pinguin Mistral (€ 48,59). Podľa normy sa odporúča do teplôt 3 / -3 ° C (komfort / limit), robí sa v rôznych veľkostiach, aby tak akurát padol a odolný materiál všeličo prežije.

Alebo ako by sa páčil spacák, ktorý je priamo dodávaný v loďák?

Taký Coleman Pathfinder (€ 59,92, 3 / -2 ° C) to vie a Ty ušetríš miesto v barelu.

V rozumnej cenovej relácii nesklame ani Trimm Walker (€ 36,07, 1 / -4 ° C)

a ak by si rád nejaký veľa pohodlný spacák, môžeš sa pozrieť po Vango Nitestar 250 (2 - -3 ° C). Vrece má vnútri brúsený polyester, ktorý je na dotyk príjemný ako bavlnka.

Nedes sa veľkosti balíčka, spacák sa dá veľa zkompresovat.


Čo ale pre toho, kto v noci vyžaduje priestor a v múmiu sa nevyspí? Tu prichádza na rad dekáče. Bohužiaľ je v nich príliš voľného priestoru, ktoré je potrebné vyhriať a dekové spacáky tak nie sú práve efektívne. V dôsledku toho sú dosť ťažké a objemné. Ak sa s tým dokážeš zmieriť, pozri sa po Pinguin Blizzard (€ 49,05, 4 / -1 ° C)

teplejším Zulu Kabru (€ 40,79, 0 / -5 ° C)

alebo po extraširokém Trimm Divan (€ 44,793 / -9 ° C)

 


Čo ďalej


Pokiaľ už máš vybraný spacák, popremýšľajte ešte, či máš aj dobrú karimatku. Zaľahnutia vlákna totiž moc neizolujú (je z nich vytlačením vzduchu) a teplo je krajinou ľahko odvádzané preč od Teba. Výber je tu tiež široký. Môžeš ísť do penovky, ktorú nepíchneš a bude to tak tá najspoľahlivejšie možnosť.

Napr. Robens ZigZag Slumber 50, alebo Husky Foal 1.2 (€ 11,70

Objemovo menšie a pritom pohodlnejšie variantom potom bude samonafukovačka, ktorá časť fúkacia práce zvládne sama. Vyberaj vo výškach 2,5 - 3,8 cm, odporučiť môžem treba českých výrobcov Yate alebo Pinguin.


Tak nech to tečie!

 

Ďalšie články o spacích vakoch

Děčínská ferrata - ideálne miesto na sobotňajší tréning

Poradňa

Ty si ešte nikdy nebol na ferratě? Tak to pre teba mám jeden super tip.

Pár trikov, ako poraziť chlad

Poradňa

Kto by sa chcel klepať ako ratlík? Naučte sa víťaziť nad zimou.

Lezenie pre začiatočníkov

Poradňa

Čo si zaobstarať, keď sa chcete pustiť do lezenia?

Vyberáme pre vás

Spacák Husky Monti osloví šírkou svojho uplatnenia v troch hlavných turistických sezónach.

€ 113,04 (33.65 %) € 75,00

Trojsezónny spacák Husky Ladies Majesty -10 ° C dámam zaistí komfortný spánok v období od jari až do...

€ 113,04 (31.88 %) € 77,00

Výhodný set detského spacáku Husky Junior Army -10 ° C a karimatky Foal 1,2 ZADARMO.

€ 76,12 (22.49 %) € 59,00

Univerzálny dekový spacák Pinguin Travel využijete predovšetkým v lete, či už na chate alebo na výlete....

€ 49,62 (19.99 %) € 39,70

Dámsky zimný spacák Comfort Lady od uznávanej českej firmy Pinguin s dobrými izolačnými vlastnosťami...

€ 67,69 (20 %) € 54,15