Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu

Ako vybrať spacák na vodu

Poradňa

Ahoj! Tak už je tu zasa vodácka sezóna, rieky tečú prúdom, pivo v krčmách taky a srdce nejedného vodáka sa už s pribúdajúcimi letnými dňami nemôže dočkať. Teší sa, až bude sa špliechaním prerážať iskrivé vlny riek, až sa bude smiať nešťastníkom, ktorí sa tento rok prvýkrát cvaknú, a až bude večer pod nebom plným hviezd sedieť s kamarátmi pri ohni a spievať a hrať.

Pre Teba, ktorému chvíle tešenie znepríjemňuje pomyslenie na to, čo si ešte všetko musíš zaobstarať, som napísala krátkeho sprievodcu. Poradím v ňom, ako vybrať ten správny spacák pre vodáka.

 

Má predstava spacáku na vodu


Zjazdiť asi budeš rieky odomknuté, teda vyberáš spacák od jari do jesene. Ten nemusí byť nutne najmenším v kategórii, do barelu ho nejako narveš. Skôr ide o to, aby si do neho v noci po pár (rozumej mnohých) panákoch rumu ľahko trafil. Preferovať budeš nad perím syntetiku, do ktorej sa v pokoji zabalíš ešte vonku pri ohni a nebudeš sa o ňu musieť toľko starať, ani sa o ňu nebudeš zbytočne strachovať, až sa cvakneš. Takýto spacák navyše nemusí stáť majland (ak si nie si istý, nazrie do článku TU). V tom istom článku sa dozvieš aj o teplotách, o tých si ale musíš urobiť predstavu sám. Len Ty vieš, ako veľmi si zmrznutý. Akurát počítaj s tým, že pri vode môže byť chladnejšie, než hovorí predpoveď, a že po celodennom pádlovania asi budeš dosť unavený. Možno si hovoríš, že alkohol zahreje, ale mysli na to, že Ti skôr roztiahne cievy a veľa tepla tak utečie skôr, než vôbec vlezeš do spacáku. Preto Tí tiež nedoporučím úplne letné spacák, 3sezóňák je tu stávkou na istotu.


Konkrétne odporúčania


Na Tvojom mieste by som sa pozrela treba po vreci Pinguin Mistral (€ 48,59). Podľa normy sa odporúča do teplôt 3 / -3 ° C (komfort / limit), robí sa v rôznych veľkostiach, aby tak akurát padol a odolný materiál všeličo prežije.

Alebo ako by sa páčil spacák, ktorý je priamo dodávaný v loďák?

Taký Coleman Pathfinder (€ 59,92, 3 / -2 ° C) to vie a Ty ušetríš miesto v barelu.

V rozumnej cenovej relácii nesklame ani Trimm Walker (€ 36,07, 1 / -4 ° C)

a ak by si rád nejaký veľa pohodlný spacák, môžeš sa pozrieť po Vango Nitestar 250 (2 - -3 ° C). Vrece má vnútri brúsený polyester, ktorý je na dotyk príjemný ako bavlnka.

Nedes sa veľkosti balíčka, spacák sa dá veľa zkompresovat.


Čo ale pre toho, kto v noci vyžaduje priestor a v múmiu sa nevyspí? Tu prichádza na rad dekáče. Bohužiaľ je v nich príliš voľného priestoru, ktoré je potrebné vyhriať a dekové spacáky tak nie sú práve efektívne. V dôsledku toho sú dosť ťažké a objemné. Ak sa s tým dokážeš zmieriť, pozri sa po Pinguin Blizzard (€ 49,05, 4 / -1 ° C)

teplejším Zulu Kabru (€ 40,79, 0 / -5 ° C)

alebo po extraširokém Trimm Divan (€ 44,793 / -9 ° C)

 


Čo ďalej


Pokiaľ už máš vybraný spacák, popremýšľajte ešte, či máš aj dobrú karimatku. Zaľahnutia vlákna totiž moc neizolujú (je z nich vytlačením vzduchu) a teplo je krajinou ľahko odvádzané preč od Teba. Výber je tu tiež široký. Môžeš ísť do penovky, ktorú nepíchneš a bude to tak tá najspoľahlivejšie možnosť.

Napr. Robens ZigZag Slumber 50, alebo Husky Foal 1.2 (€ 11,70

Objemovo menšie a pritom pohodlnejšie variantom potom bude samonafukovačka, ktorá časť fúkacia práce zvládne sama. Vyberaj vo výškach 2,5 - 3,8 cm, odporučiť môžem treba českých výrobcov Yate alebo Pinguin.


Tak nech to tečie!

 

Ďalšie články o spacích vakoch

4. 8. 2017

Ako vybrať detský spacák

Poradňa

Tak už konečne prišiel čas, kedy môžete svoje capartovi vziať von do prírody, niekam, kam sa radi vraciate, a zostať tam s nimi napríklad aj cez noc. A nech už to bude ich prvú noc pod širákom, tábor, kvôli ktorému nezatvorili pusu už od polročného vysvedčenia alebo prázdniny v kempe pri jazere, bude to chcieť dobrý spací vak.


Bohužiaľ, spacákov je celý rad a pre každého sa nehodí to isté, a tak sa radšej poďme na výber mrknúť krok za krokom.

 

Ako vybrať spacák pre ženu

Poradňa

Konečne prišiel čas prázdnin a dovoleniek a všetci už sa tešia, až spoznajú pre nich doteraz neobjavené kúty sveta. Vy by ste sa tiež rada tešila ... Ale sú tu tie ranné hodiny. Pre niekoho to je tretí, pre niekoho piata, čo majú však spoločné je, že nás zimomravých budí zo sna. Začína to plazivo, u chodidiel. Po nejakej dobe, keď ani trenie zmrznutých končatín nepomáha, sa už ale klikáte celá. V tomto článku vám skúsim poradiť s výberom vhodného spacáku a odovzdať vám pár tipov, čo ešte môžete pre trochu tepla urobiť.

Ako si vybrať cyklistický spacák

Poradňa

Šliapete do pedálov a kilometre Vám ubiehajú pod nohami, vietor pekne chladí rozohriatej telo. Konečne zase sedíte na bicykli a užívate si tú báječnú voľnosť pohybu, rýchlosť a ľahkosť s akou sa pohybujete. Možno začínate rozmýšľať aj nad tým, aké by to bolo, keby ste raz vyrazili na dlhšiu dobu. Niekde vonku prespali a dostali sa tak ešte ďalej. Lenže so všetkými tými vecami, ktoré by ste so sebou naraz museli ťahať, sa začínate báť o onú ľahkosť pohybu. Veď napríklad len ten spacák, čo máte doma, má objem malého sloníka, a koľko ešte len váži!

Vyberáme pre vás

Pinguin Topas je ľahký trojsezónny spací vak zbaliteľný do prijateľných rozmerov. Vhodný pre turistov,...

€ 107,30 (20.05 %) € 85,79

Spacák Boll Patrol Lite je plnohodnotnou zmenšeninou outdoorových spacákov pre dospelých, vášmu dieťaťu...

€ 51,67 (19.7 %) € 41,49

Trimm Viper je letná dekový spacák, ktorý možno úplne rozopnúť, vďaka čomu vznikne teplá a priestranná...

€ 55,38 (20.21 %) € 44,19

Veľmi ľahký dekový spacák Trimm Travel je vďaka nízkej hmotnosti, dobrej skladnosti, a kvalitné náplni...

€ 49,63 (20.03 %) € 39,69

Spacák Trimm Walker je skvelou voľbou pre letnú pešiu turistiku, vodáctvo a cykloturistiku.

€ 51,54 (20.22 %) € 41,12