Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Ako si vybrať skialpové lyže pre top zážitky vo voľnej prírode?

Nadchol vás skialpinismus a premýšľate nad vybavením? Potom práve pre vás sme pripravili tento článok.

 
Popisok: S vhodným skialpovým vybavením sa dostanete až na vrcholky hôr a užijete si jazdu dole. 

Obsah

 

Úvod

Skialpinizmus je kombinácia vysokohorskej turistiky a lyžovania. Šport pre všetkých, ktorých uchvátila krása zimných hôr, ale masovosť udržiavaných zjazdoviek ich práve neberie. Poďme sa pozrieť, ako si vybrať skialpové lyže a na čo sa pri výbere zamerať.

 

Ako vybrať skialpové lyže podľa preferovanej aktivity

Na začiatku si poďme povedať, ako si práve vy deň vo voľnom prašane chcete užívať. Ste ten typ, ktorý baví už aj cesta hore a kocháte sa okolím? Potom vás bude zaujímať aj váha lyží a ostatného vybavenia. Alebo sa chcete nejako dostať na kopec a zaujíma vás len zážitok z ničím nespútanej jazdy? Dôraz pri voľbe lyží dáme na jazdné vlastnosti, pár gramov navyše nevadí.

TIP: Chcete si ujasniť, aké aktivity sa skrývajú pod slovom skialp? Možno vás prekvapí, aký rôznorodý šport to je.

Popisok: Jazda vo voľnom prašane je zážitok. Nikdy ale nezabúdajte na vašu bezpečnosť.

 

Všeobecné rady, ako si vybrať skialpové lyže

Poďme si povedať, aký je všeobecný postup na výber skialpových lyží. Skialpové lyže by mali byť kratšie ako je výška vašej postavy. Konkrétne sa hovorí o tom, že keď ich postavíte pred seba, mali by končiť niekde pri koreni vášho nosa. V praxi by dĺžka skiaplových lyží mala byť asi o 7 až 10 cm menšia, než je výška vašej postavy.

Avšak ak ste skúsený lyžiar a chcete si hlavne užívať jazdu v čerstvom prašane, je podľa všeobecných pravidiel vhodná dĺžka skialpových lyží porovnateľná s výškou vašej postavy. Naopak, ak milujete výstupy na vrcholky hôr a jazda dole býva aj na upravených tratiach, môžu byť skialpové lyže ešte kratšie ako uvedených 10 cm.

 

Pri skialpoch je ale dôležitá aj šírka

Opäť si musíte položiť otázku, aká aktivita na lyžiach je pre vás srdcová. A podľa nej potom vyberať šírku lyží pod pätou. Všetko na horách smerujete k voľnej jazde v čerstvom prašane? Potom si vyberajte skôr širšie lyže. Ideálna je šírka 100 mm a viac. Takto široká lyža rozloží vašu váhu na čerstvo napadanom snehu a umožní maximálny zážitok z jazdy.

Užívate si výstupy rovnako ako zjazdy? Ideálna šírka lyží je potom pre vás asi 80 až 95 mm. A pokiaľ je pre vás pohyb na horách nikdy nekončiaci pretek, je zásadnou otázkou váha výbavy a teda aj lyží. Vy určite siahnete po najužších skialpoch v rozmedzí 65 až 74 mm.

 

Prehľad optimálnej dĺžky a šírky skialpových lyží

 

Typ aktivity

 

Dĺžka skialpových lyží

 

Šírka lyže pod pätou

Výlety na lyžiach (skitouring) Vaša výška mínus 7 - 10 cm 80 + 95 mm
Pretekárske skialpy Ako pre skitouring, alebo kratšie 65- 74 mm  
Freeriding, freeskitouring Vaša výška

100 mm +

 

Mám sa zamerať na váhu lyží?

Najviac sa o váhu výbavy zaujímajú profesionálni skialpinisti a tiež ľudia, ktorí milujú dlhé výstupy vo vysokohorskom teréne. Prečo? Pretože každý gram navyše pri výstupe sa pocíti. Pre pohyb na vysokorských hrebeňoch (skialpinizmus), kde sa často musíte premeniť na horolezcov, je váha dôležitá. Avšak pamätajte, že ultraľahké lyže nemusia optimálne držať stopu a každá nerovnosť, a že ich vo voľnom teréne je, môže znamenať pád.

 

Viazanie a topánky na skialpové lyže

Keď už máte predstavu o výbere lyží, je čas zamerať sa na ďalšie časti skiaplového setu, na viazanie a topánky. Tu opäť hrá prím váha. Pretože nedáva príliš zmysel kupovať si ľahké lyže a k nim ťažké viazanie a lyžiarky. K tým najužším lyžiam je vhodné ľahučké pinové (techové) viazanie a čo najľahšie topánky s BOA sťahovaním a dvoma prackami. Také topánky umožňujú veľký rozsah pohybu.

Pri širších freeridových lyžiach je optimálne o niečo ťažšie viazanie s dôrazom na tuhosť, pevnosť a dostatočnú vypínaciu silu. Obuv má obvykle štyri pracky a je tuhšia. Také topánky nie sú príjemné na dlhú chôdzu, ale pre nekonečné zjazdy vo voľnej prírode sú skvelé.

No a pre skitouring, teda výlety na lyžiach, kedy si rovnako užívate výstup na kopec aj zjazd, odporúčame ľahšie pohodlné topánky strednej tuhosti a pinové viazanie.


Popisok: Na hory vyrážajte s nabitým mobilom. Hodiť sa môže aj záložná powerbanka. 

 

Ako vyberajú skialpové lyže odborníci v 4campingu?

Tu vládnu profíci, ktorí okrem vyššie uvedených paramentrov vezmú v úvahu veľa ďalších faktorov. Než sa spoločne pôjdete pozrieť na ponuku lyží, chvíľku sa porozprávate.

Spýtajú sa vás na vaše skúsenosti aj obľúbený terén. Je totiž rozdiel, či radi kľučkujete medzi stromami a potrebujete maximálne obratné lyže, alebo či milujete rozľahlé svahy hôr a rýchlu jazdu z vrcholku dole.

Okrem vašej výšky ich bude zaujímať aj vaša váha. Máte na svoju výšku pevnejšiu postavu? Budú lepšie o niečo dlhšie lyže, ktoré zaistia dobrú priľnavosť hrán. Naopak lyžiari so subtílnou postavou ocenia kratšie lyže.

Zaujímať ich bude aj druh snehu, v ktorom sa najčastejšie preháňate. Ak totiž nedáte dopustiť na čerstvý prašan, oplatí sa siahnuť po dlhších lyžiach, ktoré zaistia plynulejšiu jazdu. Lyže s dĺžkou „zlatý stred“ sú zase všestrannejšie. Dámam odporučia pružnejšie lyže pre optimálny výkon a možno aj trošku kratšiu dĺžku.

Skrátka preberú s vami všetko, čo je dôležité, aby vám skialpy dokonale sadli a vy si jazdu užívali, ešte o niečo viac.


Popisok: Stále váhate, ako si vybrať skialpové lyže? V našej skialpovej špeciálke vyberieme vhodné lyže spolu. 

 

Ďalšie vybavenie, na ktoré nezabudnúť?

Pri pohybe v horách vždy musíme myslieť predovšetkým na vlastné bezpečie. Vaša výbava na každú výpravu by preto mala obsahovať nasledujúcich sedem bodov.

  1. Pre turistiku na lyžiach, kedy stúpate na vrcholky po vlastných, sú zásadné stúpacie pásy. Tie zaistia, že vám lyže pri výstupe nebudú zbytočne pošmykovať.
  2. Vhodné skialpinistické oblečenie umožní dlhý pobyt v chladnom prostredí s vysokou telesnou aktivitou. Musí vás ochrániť proti rozmarom počasia v horách, ale nesmie v pohybe obmedzovať. Dôraz je kladený na vysokú funkčnosť materiálov, skvelé spracovanie a vrstvenie jednotlivých funkčných kúskov na seba.
  3. Helma nesmie nikdy chýbať. Chcete si užiť zážitok z pohybu vo voľnom teréne a nie skončiť v nemocnici.
  4. Pri pohybe na neupravených svahoch potrebujete dokonale vidieť, čo je pred vami. Súčasťou výbavy preto musia byť aj lyžiarske okuliare.
  5. Bez rukavíc to nepôjde, to je asi jasné.
  6. Pri výstupoch oceníte pomoc a oporu skialpových palíc. Bývajú súčasťou skialpových setov, ale dajú sa zaobstarať aj samostatne.
  7. Ďalšie nevyhnutnosti pre bezpečný pohyb v horách (lekárnička, gps, lavínový vyhľadávač) či rýchle občerstvenie (termoska, rýchla desiata) uložíte v praktickom batohu.

A pamätajte, že v prírode sme iba hostia. Nie je len dôležitá rýchla adrenalínová jazda a zdolané vrcholky, ale aj ohľaduplné správanie k okoliu, prírode aj zvieratám.

 

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Lucie Krůčková

Zdroje: archív autora

Ako prať športové oblečenie, aby dlho vydržalo?

Poradňa

Aby nám outdoorové oblečenie vydržalo funkčné naozaj dlho, je potrebné sa o neho správne starať. Ako na pranie merina, peria, bambusu alebo ďalších materiálov? Poradíme vám!

Všetko o outdoorovom oblečení

Poradňa

Mäkkáče sú darčeky, ktoré vás udržia v teple! Všetko o nich nájdete v našom rozcestníku článkov o oblečení.

Ako používať kompas? Sprievodca pre outdoorových nadšencov

Poradňa

Ako sa v prírode nestratiť? Prečítajte si náš článok a naučte sa ovládať kompas.

Vyberáme pre vás

728,00  (10.04 %) 654,90 

Porovnať

115,00  (9.65 %) 103,90 

Porovnať

99,00  (10.2 %) 88,90 

Porovnať

144,00  (9.79 %) 129,90 

Porovnať

75,00  (25.57 %) 55,82 

Porovnať

72,00  (4.31 %) 68,90 

Porovnať

99,00  (9.19 %) 89,90 

Porovnať