Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Viazanie uzlov: Návod a triky pre 4 najužitočnejšie uzly

Vázání uzlů je základní dovednost z letních táborů. Dnes možná marně vzpomínáte a hledáte návod, jak udělat uzel a jak co nejrychleji spojit dva konce provazů. Přečtěte si, jak dostat základní uzel na lano do několika vteřin.


Obsah

 

Úvod

Veda potvrdzuje to, čo milovníci prírody už dávno vedia. Najlepší spôsob, ako si oddýchnuť, je jednoducho vyraziť von. Štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Psychology dokázala, že pobyt v prírode je najlepší spôsob, ako relaxovať. Ako na to prišli?

Uzly využijete pri rôznych outdoorových aktivitách, ako je kempovanie, horolezectvo, námorníctvo, rybárčenie, ale aj v domácnosti a na záhrade. Pritom nejde o nič zložité. Príkladom je osmičkový uzol, ktorý na prvý pohľad vyzerá komplikovane, no dá sa ľahko naučiť.

Uzly sa všeobecne delia do niekoľkých základných kategórií podľa ich účelu a spôsobu použitia. Každý uzol má svoje špecifické využitie a je dôležité vybrať správny uzol pre danú situáciu. Môžeme ich rozdeliť napríklad na tieto typy uzlov:

  • slučkové uzly (vytvárajú na konci slučku alebo očko, napr. osmičkový uzol),
  • spojovacie uzly (slúžia na spojenie dvoch lán alebo povrazov, napr. vodcovský uzol, motýľová spojka),
  • upevňovacie uzly (používajú sa na upevnenie lana k objektu, napr. na stĺp, napr. líščia slučka alebo prusíkov uzol, lodný uzol),
  • zarážkové uzly (zabraňujú prechodu lana cez otvor alebo oddelia lano),
  • dekoratívne uzly.

 

Osmičkový uzol

Horolezectvo je o zážitkoch, športe, fyzickej zdatnosti, odvahe a zručnostiach. Od všetkého vybavenia na horolezectvo očakávate funkčnosť (napr. skvelým spoločníkom sú lezecké rukavice), pohodlie, jednoduché použitie a stopercentnú bezpečnosť. Jednou z dôležitých zručností každého horolezca je schopnosť správne viazať uzly, napájať laná a vytvárať istiace body. Medzi najdôležitejšie uzly patrí práve uzol osmička.


Uzol osma patrí do horolezectva, práce vo výškach a na istenie na streche.

 

Osmičkový uzol a dvojitý osmičkový uzol sú najobľúbenejšie medzi lezeckými uzlami. Ide o jednoduchý a zároveň bezpečný uzol pri zaťažení. Je odporúčaný organizáciou UIAA (Medzinárodná horolezecká organizácia) na napájanie lezca cez sedák k istiacemu lanu. Jeho výhodou je jednoduché rozviazanie.

Postup si niekoľkokrát vyskúšajte, aby ste ho hravo zvládli:

  • Koniec lana obtočte najprv cez lano a potom pod lanom a vytvorte na prvý pohľad osmičku.
  • Koniec lana pretiahnite spodným okom.
  • V tejto chvíli pretiahnite koniec lana sedákom alebo karabínou.
  • Teraz sa pustite do vytvorenia dvojitého osmičkového uzla. Opäť vezmite koniec lana a kopírujte doterajšiu osmičku.
  • Výsledkom viazania uzla je tzv. dvojitý osmičkový uzol.
Tip: Najprv si zistite, čo vás na výprave čaká. Niekedy sa nezaobídete bez prilby, mačiek, cepínov a ďalších istiacich pomôcok.

 

Vodcovský uzol

Vodcovský uzol zvládnete s trochou cviku jednou rukou. Používa sa na brzdenie, istenie aj na spojenie dvoch koncov lán s rovnakým priemerom. Ide o jednoduché očko uviazané do dvojitej slučky, ktoré sa nesťahuje.

Je to pevný uzol, ktorý sa bežne používa pri lezení na zacvaknutie do sedáka, karabíny a pri vytváraní postupového istenia.

 

Prusíkov uzol

Ďalší horolezecký uzol nesie názov Prusíkov uzol. Svoje meno nesie podľa rakúskeho horolezca Karla Prusika, ktorý vyvinul prvý uznávaný uzol na šplhanie po lane. Na jeho naviazanie sa používa lano alebo šnúrka inej šírky než je druhé lano. Po konečnom naviazaní sa lano môže po druhom lane voľne pohybovať. Pri zaťažení sa však utiahne a drží. Používa sa preto na výstup po lane a vyťahovanie bremien. Prusík je prakticky dvojitá líščia slučka.

 

Lodný uzol

Lodný uzol predstavuje ideálnu a rýchlu možnosť na naviazanie na karabínu. Lodný uzol je slučka, ktorú si ľahko naviažete, ak potrebujete zaistiť sami seba len za použitia lana. Zároveň sa tiež ľahko povolí.

Návod na viazanie uzla:

  • Najprv si otočením lana urobte slučku.
  • Blízko tohto očka urobte druhé očko v protismere.
  • Jedno očko prekryte cez druhé.
  • Uzol navlečte na karabínu.
  • Otestujte správnosť uzla zatiahnutím.

Na naviazanie karabíny môžete využiť lodný uzol, pre prvolezca napr. aj polovičný lodný uzol.

 

Praxe vo viazaní uzlov sa vám zíde aj v prípade, že chcete urobiť radosť deťom. Napríklad hojdačku upevníte lodným uzlom. Pre ešte lepšie upevnenie prehoďte koniec lana cez trám dozadu. Predchádzajúci zadný koniec veďte za druhým dopredu a potom pod závit pôvodnej lodnej slučky. Deti budú nadšené.

Uzly však potrebujú tréning. Od stola sa ich nenaučíte. Vezmite si do rúk poriadne lano a skúšajte.

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Lucie Krůčková

Zdroje: archív autora

Ako si vyčistiť hlavu? Pusti do hlavy prírodu

Poradňa

My vo 4camping veríme, že najlepšou terapiou je vyraziť von. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili pár tipov, ako vypnúť hlavu a znížiť každodenný stres.

Ako si vybrať inteligentné hodinky? A čím sa líšia od sporttesterov?

Poradňa

Uvažujete nad inteligentnými hodinkami, ale netušíte, ktoré si vybrať? A nestačil by vám vlastne len sporttester? Prezradíme vám, na čo sa pri výbere zamerať a aký je rozdiel medzi hodinkami a sporttesterom.

Geocashing: Hľadanie pokladov v prírode aj ve mestách

Poradňa

Už ste niekedy boli zbierať kešky? Ak nie a chcete to vyskúšať, tento článok je práve pre vás.

Vyberáme pre vás

118,00  (6.02 %) 110,90 

Porovnať

142,00  (6.41 %) 132,90 

Porovnať

118,00  (6.86 %) 109,90 

Porovnať

142,00  (6.41 %) 132,90 

Porovnať

118,00  (6.86 %) 109,90 

Porovnať

142,00  (7.11 %) 131,90 

Porovnať

233,00  (7.34 %) od 215,90 

Porovnať

166,00  (7.29 %) od 153,90 

Porovnať