Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu

Ako vybrať stan

Poradňa

Výberu stanu je potrebné venovať dostatok času a úsilia hlavne z toho dôvodu, že si v podobe stanu kupujete vlastne dom, v ktorom budete tráviť po mnoho rokov svojej dovolenky.

Výberu stanu je potrebné venovať dostatok času a úsilia hlavne z toho dôvodu, že si v podobe stanu kupujete vlastne dom, v ktorom budete tráviť po mnoho rokov svoje dovolenky. A nechať si pokaziť dovolenku nevhodne vybraným stanom by bola veľká škoda. Zároveň nákup stanu predstavuje vcelku veľkú investíciu a určite je dobré investovať svoje peniaze rozumne.

Stan je potrebné si vyskúšať.  Predtím, než vôbec začnete stan vyberať, si určite ujasnite, ako často a na čo stan budete používať. Až po zodpovedaní tejto otázky si stanovte, koľko chcete investovať.

Keď máte možnosť si vyhliadnutý stan (y) pred kúpou vyskúšať, urobte to. Predstava, vytvorená štúdiom fotiek na internete, býva vzdialená skutočnosti. S tým súvisí aj to, že ponuka na trhu je tak široká, že ste pravdepodobne pri výbere na internete niektorých adeptov vynechali.

Pokiaľ máte možnosť, do stanu si vlezte, zistite, či je dostatočne vysoký alebo či má dostatočne dlhé spálne, ako má riešené vstupy a predsiene. Iste venujte svoju pozornosť nielen technickému riešeniu, ale aj použitým materiálom, ktoré ovplyvňujú napríklad svetlo vnútri stanu. Farba a gramáž látky robia hrozne veľa. Ideálne je si vybraný stan postaviť a zložiť, aby ste zistili, či k jeho stavbe stačí jeden človek, či musí pomáhať celá rodina.

VOPRED SI TREBA odpovedať na tieto otázky:
Koľko dní v roku budem stan používať? Iný stan výborne vyhovie na päťdňový splav Vltavy a iný dvojmesačnému prechodu hôr.

V akom časovom horizonte plánujete stan používať? Čo keby sa náhodou za pár rokov rodina rozrástla alebo naopak potomkovia ušli pod svoj vlastný stan? Voľte vhodnú veľkosť stanu.

Kam sa stanom budem jazdiť? Sú Vaším ideálom autokempingy pri rybníku alebo Vysoké Tatry?

Bude sa stanom viac jazdiť autom alebo ho budem viac nosiť v batohu? Táto otázka úzko súvisí s hmotnosťou a priestrannosťou. Ak sa stanom v priebehu roka strávite v horách 3 dni a na druhú stranu 3 týždne v autokempoch, je nezmysel kupovať čo najľahší stan. 3 dni Vás síce nebude v batohu ťažiť, ale potom si v ňom 3 týždne užijete silné nepohodlie, spôsobené stiesneným priestorom a absenciou predsiene.

Hodlám pod stanom tráviť dlhšie pobyty, pri ktorých sa stan deň čo deň stavia a búra? Ak áno, bolo by vhodné priplatiť si za stan s duralovými tyčami. Tie častému ohýbaniu a povoľovanie čelia o poznanie lepšie ako laminátové a durawrapové prúty.  Ak ale kupujete rodinný stan, ktorý bude vždy týždeň niekde stáť, durawrapové alebo laminátové prúty poslúži výborne.

Mám svoju úroveň pohodlia? Ak áno, dbajte na to, aby mal stan dostatočne vysoké vstupy a interiér. Rodinný stan, do ktorého sa musíte pri vstupe krčiť a v ktorom sa nenarovnáte, je k zlosti.

Som si 100% istý, že budem niekedy stanovať na snehu, piesku alebo v skalách? Ak áno, bude vhodné zvoliť stan s viacprutou samonosnou konštrukciou.

2. 2. 2017

Ako vybrať detský spacák

Poradňa

Tak už konečne prišiel čas, kedy môžete svoje capartovi vziať von do prírody, niekam, kam sa radi vraciate, a zostať tam s nimi napríklad aj cez noc. A nech už to bude ich prvú noc pod širákom, tábor, kvôli ktorému nezatvorili pusu už od polročného vysvedčenia alebo prázdniny v kempe pri jazere, bude to chcieť dobrý spací vak.


Bohužiaľ, spacákov je celý rad a pre každého sa nehodí to isté, a tak sa radšej poďme na výber mrknúť krok za krokom.

 

Ako vybrať spacák pre ženu

Poradňa

Konečne prišiel čas prázdnin a dovoleniek a všetci už sa tešia, až spoznajú pre nich doteraz neobjavené kúty sveta. Vy by ste sa tiež rada tešila ... Ale sú tu tie ranné hodiny. Pre niekoho to je tretí, pre niekoho piata, čo majú však spoločné je, že nás zimomravých budí zo sna. Začína to plazivo, u chodidiel. Po nejakej dobe, keď ani trenie zmrznutých končatín nepomáha, sa už ale klikáte celá. V tomto článku vám skúsim poradiť s výberom vhodného spacáku a odovzdať vám pár tipov, čo ešte môžete pre trochu tepla urobiť.

Ako vybrať spacák na vodu

Poradňa

Ahoj! Tak už je tu zasa vodácka sezóna, rieky tečú prúdom, pivo v krčmách taky a srdce nejedného vodáka sa už s pribúdajúcimi letnými dňami nemôže dočkať. Teší sa, až bude sa špliechaním prerážať iskrivé vlny riek, až sa bude smiať nešťastníkom, ktorí sa tento rok prvýkrát cvaknú, a až bude večer pod nebom plným hviezd sedieť s kamarátmi pri ohni a spievať a hrať.

Vyberáme pre vás

Rodinný stan Waterfall 5 Deluxe od značky Coleman s veľkou predsieňou a spálňou poskytne pohodlie i priestor...

€ 346,12 (27.78 %) € 249,96

Intex Teepee Play Tent je detský stan na hranie. Má krásny dizajn s indiánskymi motívmi. Je vyrobený...

€ 30,59 (12.1 %) € 26,89

Kvalitný stan Gemini 150 od českej značky Pinguin s dvoma vchodmi a predsieňami je osvedčenou voľbou...

€ 191,11 (31.62 %) € 130,69

Ultraľahký samonosný stan MSR Hubba Hubba NX pre 2 osoby ponúka veľa priestoru, ochranu pred vrtochy...

€ 459,62 (14.99 %) € 390,73

Turistický stan MSR Elixir 2 je vďaka dostatočnému priestoru, nízkej hmotnosti a kvalitnému spracovaniu...

€ 284,62 (15 %) € 241,92