Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Ako začať s trail runningom

Chcete začať behať v prírode, ale neviete, ako na to? Katka Balcarová si pre vás pripravila pár tipov, ako začať.


Obsah

Nie je beh ako beh. Ten trailový vás zavedie do prírody na lesné alebo poľné cesty, na hrebene hôr alebo napríklad len do mestského parku. Proste trail beh je, keď beháte po nespevnených cestách. Čo konkrétne obnáša? Aké sú špecifiká a aké sú nároky na vybavenie? To a ešte niečo viac, sa dočítate v našom článku. 

 

Rýchlosť 

Keď sa z cesty presťahujete do prírody, spomalíte. Pre niekoho môže byť navyše frustrujúce, že je ťažké porovnávať vlastné výkony a tempá. Profil trate je totiž väčšinou kopcovitý a aj keď meriate svoje behy opakovane na rovnakej trati, aktuálny povrch (blato, sneh, kaluže,...) vám ukáže, kto je tu pán. 

 

Terén

Pri trailoch musíte neustále mapovať cestu, po ktorej bežíte. Zatiaľ čo na ceste môžete senzory nechať spať a sústrediť sa čisto na svoj výkon, pri traile musíte neustále sledovať, po čom bežíte. Na každú nerovnosť treba zareagovať - skrátiť alebo natiahnuť krok, obehnúť prekážku, preskočiť kameň, zdvihnúť viac nohy a pod.

 

 

Test: Mizuno Wave Daichi 6 Gtx

Dnes vám prinášame recenziu všestrannej trailovej obuvi Mizuno Wave Daichi 6Gtx, ktorá sa nebojí popasovať s každým terénom aj nepriazňou počasia.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Dostupnosť z domu 

Väčšina ľudí z mesta musí za trailami cestovať. Každý takýto beh už teda stojí nejaký čas na prípravy. Musíte si naplánovať trasu, zvážiť, čo vziať so sebou a čo nechať doma. Pokiaľ na také výbehy chcete vyrážať častejšie, určite sa oplatí zainvestovať do kvalitného bežeckého batohu alebo vesty, kam si pohodlne zbalíte desiatu, pitie alebo oblečenie pre prípadnú zmenu počasia. O vybavení na dlhý beh sme písali tu

 

Technika behu

Pri trailovom behu vykonávate štyri rôzne druhy pohybu. Beh do kopca, beh z kopca, beh po rovine a chôdzu. Chôdzu uplatníte najmä pri strmých úsekoch na dlhých tratiach. Je dobré si počas tréningu vypozorovať, kedy už je terén tak náročný, že sa oplatí prejsť do chôdze. Nielen rýchlostne, ale aj s ohľadom na úsporu síl, ktoré potrebujete ušetriť, aby ste dobehli alebo aspoň do cieľa. Do tréningov zaraďujte predovšetkým výbehy do kopcov, ktoré šetria pohybový aparát, posilňujú nohy a natrénujú vytrvalosť. Naproti tomu buďte opatrní so zbehmi, skvele síce posilnia nohy, prinášajú so sebou ale riziko zranenia a vytrvalostný benefit je takmer nulový. Zaraďujte ich prirodzene v rámci trasy, ktorou bežíte a pri zbehu zamerajte pozornosť predovšetkým na techniku. 

 

     O autorke

Katarína Balcarová

Katka je mamička dvoch malých detí. Po nástupe na rodičovskú dovolenku vymenila skalnú a vysokohorskú vášeň za vášeň bežeckú a úplne prepadla ultramaratónskym vzdialenostiam. Okrem toho je inštruktorkou lezenia a rada sa s každým podelí o svoje lezecké, turistické, bežecké aj outdoorovo-rodičovské skúsenosti.

 

 

Topánky

Na cestičkách v parkoch, kde je minimum nerovností, si bohato vystačíte s cestnými topánkami. Čím je ale terén ťažší, tým sa oplatí venovať výberu obuvi viac pozornosti. Výstupky na trailovej obuvi vám svojim záberom pomôžu pri behu do kopca, vďaka väčšej stabilite vás podržia v traverzoch a pri zbehu vám noha nepodkĺzne. Zároveň vám poskytnú ochranu chodidla pred ostrými kameňmi. Ideálna topánka do podobného terénu je napríklad topánka od značky Mizuno, ktorá navyše vďaka špeciálnej technológii zmierňuje otrasy a tak chráni aj vaše kĺby. 

 

Mizuno je japonská značka zaoberajúca sa výrobou športového vybavenia s viac ako storočnou tradíciou. Firmu založili v roku 1906 bratia Rihachi a Kenjiro Mizuno, keď založili v japonskej Osake prvý Mizuno Store. Zo začiatku sa firma zaoberala prevažne výrobou a dovozom vybavenia na baseball. Postupom času sa ponuka neustále rozširovala a veľkej obľube sa tešila výroba golfových palíc. Najväčšiu slávu a uznanie si firma vydobyla svojimi bežeckými topánkami s unikátnou technológiou Mizuno Wave.

Prajeme šťastné kilometre v teréne aj na ceste!

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Katarína Balcarová

Zdroje: archív 4camping, pixabay.com

Ako sa zbaviť zápachu z topánok

Poradňa

Zápach topánok. Skvelá téma. Veľmi nevoňajú, hovoriť sa vám o ňom nechce, príjemné pocity nevyvoláva. Niekto sa so zápachom trápi denne, niekoho prekvapí len výnimočne. Zabojujte s ním spolu s nami!

Recyklované materiály v outdoore

Poradňa

Outdoorové aktivity môžu byť v niektorých prípadoch náročné na vybavenie. Pri výbere nového vybavenia, ale môžeme postupovať zodpovednejšie. Poďme sa pozrieť na to, čo sú recyklované a udržateľné materiály. Aké sú ich prínosy. A ako veľmi sú vlastne výhodné.

Prenocovanie v zimných podmienkach

Poradňa

Zbierka rád a tipov z mrazivých bivakov a zasnežených stanov.

Vyberáme pre vás

180,00  (46.17 %) 96,90 

Porovnať

152,00  (46.12 %) 81,90 

Porovnať

152,00  (44.14 %) 84,90 

Porovnať

160,00  (44.44 %) 88,90 

Porovnať

Pánske bežecké topánky Mizuno Wave Skyrise 2

152,00  (46.12 %) 81,90 

Porovnať

160,00  (46.31 %) 85,90 

Porovnať

Cyklo/bežecký batoh Ferrino Steep 20

104,00  (32.79 %) od 69,90 

Porovnať

133,00  (27.89 %) 95,90 

Porovnať