Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu
  • SÚŤAŽ - Nakup a vyhraj ceny za 40000 €!

Eurotrip - 1. mesiac: Z Čiech do Talianska

Cestopisy

Berkovcov na bicykloch už nejaký ten piatok sledujeme a tento rok s touto sympatickou rodinkou podnikneme niekoľkomesačnú cestu naprieč Európou. V tomto článku mapujú svoje putovanie z Čiech do Talianska.


Odkiaľ kam v článku

Deň D je tu. Je 30. marca 2019 a my sa vydávame na cesty, minimálne na ďalší polrok. Od babičky vyrážame spolu s našimi mamkami. Jedna nás odprevadí do Prahy a druhá až do Salzburgu.

 

      

 

 

Hrdý partner Berkovcov na bicykloch

Každý začiatok je ťažký

Prvé metre nás vydesia. Bicykle sú naozaj poriadne naložené a pekne ťažké. Ale stačí pár km a nohy si začínajú zvykať. Počasie nám praje a svieti nám slniečko. V Prahe sa odpája Verčina mamka a zvyšok zostavy pokračuje do Podolia na kompu cez Vltavu. Prvý deň je cieľ Beroun, kde nám nocľah poskytne kamarát. 

Ani šumavský sneh nás nezastaví

Druhý deň je o poznanie chladnejší a hlavne už začínajú kopčeky. Tie nám dávajú pekne zabrať a tak po 60 km staviame stan kdesi v lese. Musíme si zvykať, že už to nebude len rovinka ako vlani v Škandinávii. Ďalšiu noc spíme v Prachaticiach v skvelom apartmáne Křišťanka, ale ďalšiu noc už sme len v stane. Dni i noci sú chladnejšie, ale s tým sme rátali, keď vyrážame na začiatku jari. V Novom Údolí na Šumave nás dokonca prekvapí sneh a nie je ho málo. Ten mizne až pár kilometrov po prekročení hraníc do Nemecka. 

Hor sa do Álp

Úžasná jazda po zrušenej železnici nám berie dych, ktorý ale musíme rýchlo nájsť, aby sme vyšliapali kopčeky cestou do Passau. Konečne vidíme v diaľke Alpy a cesta do Salzburgu už je celkom rovinatá. Tu nás opúšťa druhá mamka a my pokračujeme k Alpám. Jeden deň musíme zostať v kempe v Sankt Johann im Pongau, pretože predpoveď sľubuje dážď a 7 stupňov a my už musíme stúpať do priesmyku Bad Gastein v 1100 m n.m. Ďalší deň vyzerá lepšie a tak šliapeme, tlačíme, fučíme, ale nakoniec to zvládame. Hore je potrebné sa previezť vlakom cez horu, pretože tu nie je cesta a aj autá tu preváža vlak. Po 15 minútach vystupujeme v Malnitz a hurá dolu z kopčeka a potom podľa Drávy až do Villachu. 

Z Rakúska a do kopca

Ráno sa lúčime s Rakúskom a stúpame k hraniciam s Talianskom. Je to síce do kopca, ale ide sa ľahko vďaka miernemu sklonu. Dojem z cesty od rána kazí silný dážď a chlad. Všade, kde sa dá schovať, na chvíľu zastavujeme. Popoludní prestáva pršať a my po zrušenej železničnej trati cesty Alpe Adria dochádzame na úžasné nocovište pri rieke. 

Pohostinné Taliansko

Ďalej naša cesta vedie Pádskou nížinou na západ. V Taliansku nachádzame cez sociálne siete hneď niekoľko našincov, ktorí nám ponúkajú nocľah, a tak s radosťou prijímame. Niekoľko nocí strávime tiež u talianskych priateľov z cyklocestovateľskej komunity. Ochutnávame veľa druhov cestovín, pizzy, sviatočnú Colombu, nasávame veľkonočnú náladu a kocháme sa talianskym vidiekom. Prechádzame vinicami a malebnými dedinkami, ale tiež historickou Veronou. 

Video - Eurotrip - 5. deň, Opúšťame Česko

Nasledujúca zastávka Francúzsko

Jediné, čo nám naruší idylku, je pád Verči, pri ktorom si zranila koleno. Preto skracujeme trasy, kým jej bude lepšie. To nám dáva možnosť poznať viac miestnych ľudí. Máme za sebou 24 dní, v nohách 1500 km a už len 300 km nás delí od Francúzska. Ale o tom až nabudúce. 

 

Berkovcov na bicykli môžete sledovať aj prostredníctvom ich FB stránok alebo na kanále Youtube.

A ako to vlastne celé začalo sa môžete dočítať v článku nižšie:

Zdroje: archív autora

Po Európe na elektrobicykloch: Do Grécka a zase späť

Cestopisy

Že sú elektrobicykle doménou starších ročníkov? Nenechajte sa zmýliť! So sympatickým manželským párom Luciou a Lukášom Konečnými sa na nich odvezieme až do Grécka.

Dobrodružstvo stredného východu - 3. časť

Cestopisy

Iránska etapa expedície je minulosťou, cestovateľa Michala Prskavca čaká posledná časť jeho cesty - Arménsko.

Dobrodružstvo stredného východu - 2. časť

Cestopisy

Posledná noc, ktorú Michal Prskavec strávil na tureckom území s výhľadom na bájnu horu Ararat, pomaly končí a hranice s Iránom je už na dosah.

Vyberáme pre vás

Viacúčelový batoh Boost 20 L menšej veľkostnej kategórie od kvalitné české fimy Husky sa hodí na najrôznejšie...

€ 45,77

Na pešej túre, pri výjazde na bicykli alebo bežkách aj pri lezení po skalách, všade tam využijete univerzálny...

€ 126,88 (20 %) € 101,50

Ľahký batoh Biker od firmy Trimm je špeciálne navrhnutý pre všetkých, ktorí sú stále v pohybe, od príležitostného...

€ 25,93 (20.02 %) € 20,74

Batoh Ride 25L od českej značky Pinguin je batoh určený nielen na cyklistiku. Reflexné prvky prispejú...

€ 57,31 (20 %) € 45,85

Najmenší dvojkomorový batoh Air 33 l značky Pinguin, ktorý sa výborne hodí na viacdenné cyklo výlety...

€ 68,85 (20 %) € 55,08