Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Sol

Sol je jedna zo značiek výrobkov pre záhradu a grilovanie, ktorá patrí pod firmu Rösler Praha spol. s.r.o. Počiatky tejto úspešnej firmy nájdeme už v roku 1794, kedy Ignaz Rösler v Mikulášovice (Nixfordu) v severných Čechách (Šluknovský výbežok) založil Nožiarsky závod. Obchod od počiatku prekvital a už v roku 1811 sa podnik so 120 zamestnancami stal najväčším oceliarskym závodom monarchie.

V roku 1815 sa spoločnosť presťahovala do Viedne. Od roku 1821, po prevzatí spoločnosti Josephom Rösler, bola predtým iba príležitostne otvorená pobočka otvorená nastálo ako obchodný dom. Zároveň došlo aj k výraznému rozšíreniu aktivít. Vedľa predaja vlastného tovaru začal prasynovec zakladateľa Ferdinand Rösler prevádzkovať rozsiahly veľkoobchod s oceľovým, dreveným, porcelánovým a keramickým tovarom z Anglicka, Nemecka a Francúzska.

V roku 1908 podnik prešiel do rúk Karla Brucknera, dedka dnešného majiteľa, a Stefana Deckera. Prvá svetová vojna a čoskoro po nej nasledujúca hospodárska kríza ponechali málo priestoru pre väčšie rozvoj. V roku 1938 prevzala firma generálne zastúpenie známeho solingenského nožiarskeho závodu E. Wüsthof - Dreizackwerk. Po úmrtí oboch spoločníkov prišla v roku 1941 v osobe Dipl. Ing. Friedricha Brucknera k slovu mladá generácia. Obchod začiatkom 50. rokov expandoval získaním generálnych zastúpenie radu zahraničných firiem, medzi inými napríklad švajčiarskych nožov Victorinox.

Po náhlom úmrtí Dipl. Ing. Friedricha Brucknera v roku 1961 prevzal vo veku 18 rokov riadenia spoločnosti jeho syn Gerhard Bruckner. V období 1965 až 1970 sa podnik rozširoval v dvoch smeroch. Na jednej strane prevzatím radu nových generálnych zastúpenie popredných európskych výrobcov ako Thermos (Anglicko) alebo Pedrini (Taliansko), na druhej strane potom vyprofilovaním sa ako špecialista na import z Ďalekého východu s vlastnými značkami Rex a Royal. Zároveň sa postupne menila aj štruktúra sortimentu - z výrobne orientovaného veľkoobchodu špecializovaného na oceľové tovaru - na veľkoobchod domácimi a kuchynskými prístrojmi a darčekovým tovarom, ktorý sa orientuje podľa potrieb zákazníkov.

Po politických zmenách vo východnej Európe na konci 80. rokov spoločnosť expanduje na rad nových trhov. Medzi nimi je aj Česká republika, kde vznikla pobočka pod názvom RÖSLER Praha spol. s r.o. zápisom do obchodného registra 2. augusta 1991. Od začiatku sa dcérska spoločnosť profilovala podobne ako materská vo Viedni. Postupne získala obdobná výhradné zastúpenie významných výrobcov prakticky z celého sveta (Victorinox, Wüsthof, Weber, Gio Style, Sveico, Silampos a rady ďalších). Ďalšia časť výrobkov bola distribuovaná pod vlastnými značkami Lucifer, Royal a Rex. Sortimentnej sa zameriavala najmä na darčekové predmety, nožiarske výrobky, domáce a kuchynské potreby a potreby pre grilovanie.

S nástupom obchodných reťazcov a štrukturálnymi zmenami v priebehu 90. rokov došlo k rýchlemu rastu firmy a k ďalšiemu rozvoju podnikateľských aktivít. V roku 1998 prevzal riadenie firmy jej súčasný riaditeľ Ing. Karel Gavlas, ktorý sa následne stáva aj spoločníkom. Na začiatku nového tisícročia musela spoločnosť čeliť mnohým hrozbám, ale úspešne prešla všetkými nástrahami. Materská spoločnosť Rösler Wien bola predaná novému vlastníkovi, ktorý postupne menil smerovanie a náplň činnosti. Tým boli nútení hľadať nové príležitosti najmä rozšírením okruhu dodávateľov, ktoré zastupujú na trhu v Českej republike aj na slovenskom a zároveň prevzatím vlastných importov z Ázie, ktoré dovtedy zabezpečovala materská firma.

V súčasnej dobe výhradne zastupujú alebo distribuujú tovar od mnohých významných výrobcov prevažne zo západnej Európy. Sortimentnej zameranie zostáva aj naďalej podobné. Ťažiskovými kategóriami sú nože (Victorinox, Wüsthof, Böker, Taylor 's Eye Witness), kuchynské potreby (Emsa, Weis, Orthex / Sveico, Peng, Silampos, Risol, snips) a záhrada a grilovanie (Lucifer, Cadac, Napoleon, Sol, Gio Style, Favorit, Peddy-Shield).