Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu

Test: Krosna Osprey Aura AG

Testovňa

Podrobnejšie sa dnes zameriame na jeden z najobľúbenejších dámskych batohov americkej značky Osprey, ktorý si získal niekoľko prestížnych ocenení a jeho chrbtový systém Anti Gravity.

 

 

Rozhodla som sa vziať testovanie na vlastnej koži a vzala ruksak na pešiu túru na sever Talianska do horských podmienok Dolomitov. Týždeň na ceste a 100km pešo s ruksakom v plnej poľnej na chrbte. Potrebovala som parťáka na cesty - batoh ktorý mne nesklame a všetko do neho naskladáte. Nielen všetko, ale ešte navyše foťák a hromadu objektívov k tomu. Hľadala som batoh, ktorý bude ako čarovná kabelka - malý zvonku, veľký vnútri. A čo si budeme dámy rozprávať - ​​aby bol ľahký. Aby som mala silu ho niesť a vyniesť do hôr so všetkou tou záťažou, čo so sebou na túru potrebujem. A najlepšie aby sa tam zmestila aspon tabuľka čokolády navyše, že .. tá sa nikdy nestratí.

 


Krátke info o batohu OSPREY AURA AG:


Batoh Aura je v ponuke značky Osprey už niekoľko rokov a je k dostaniu v 50ti a 65ti litrové verzii. Tohtoročné modely sú v troch, pomerne klasických farebných variantoch - červenej, modrej a šedej. Ja som volila červenú v 50tich litrovej verzii a určite ma nesklamala. Krosna je k dispozícii aj v ľahko modifikovanej pánskej variante pod názvom Atmos (aj v dvoch variantách 50l a 65l).

Krosná má špičkový nastaviteľný chrbtový systém a bedrový pás pre pohodlné nosenie a odvetrávanie potu. Za samozrejmosť považujem spodné a horné vstup a mnoho úchytov a popruhov na karimatku, trekové palice, cepíny apod, ktoré každý iste využije podľa svojho. Milým bonusom je odnímateľné veko s dvoma vreckami, ktorým môžete zmenšiť alebo zväčšiť batoh podľa potreby. Aj keď mi spočiatku chýbali malé vnútorné vrecká, postupom času som viac ocenila veľké bočné vrecká na bedrovom páse, ktoré (narozdiel od tých vnútorných) sú v dosahu aj v priebehu chôdze, ale zároveň pochytili aj trend modernej doby a bez problémov pojmú aj veľký smartphone , ktorý sa väčšinou do postranné vrecká nezmestí.

 

 

Prvý deň na výdajni 4camping.cz


Vyzdvihujú nové vybavenie - karimatku, bivak a ... vysnívanú ruksak. Tento kúsok Vás tak nejako dostane už na prvýkrát - zamilujete sa. Nie na prvý pohľad, ale na prvý objatie, kedy si dáte batoh na chrbát a zistíte, ako príjemný môže byť. Vyššie rady batohov Osprey sa totiž pýši nielen skvelým odvetrávaním chrbtovým systémom AntiGravity, ale aj bedrovým pásom Fit-on-the-Fly ™, ktorý veľa pruží okolo tela, a tak máte pocit, ako by Vás zozadu niekto objal. Na cestách je naozaj veľkým pomocníkom, pretože veľa váhy rozloží do bedrá a na ramenách si tak môžete nechať len naozaj len ľahkou záťaž. Materiál je na chrbte veľmi príjemný a napriek tomu že je mäkký, neuberá mu to na odolnosti.

 

 

BIO

Názov: Aura AG
Výrobca: Osprey
Hmotnosť: 2kg
Objem: 50l
Materiál: 100D x 630D Nylon Dobby
Spodný vstup: Áno
Predný vstup: Nie
Rozmery: 82 x 36 x 36 cm
Pršipášť: Áno
Výškovo nastaviteľný chrbtový systém: Áno
Nastaviteľné ramenné popruhy: Áno
Velikosť chrbta batohu: S/M
Bočný vstup: Ne
Príprava na hydrovak: Áno
Vrecko na notebook: Nie

 

Testovacia jazda - Pešo cez Severnej Taliansku:


Batoh si na ceste prešiel takmer všetkým, čo nás mohlo stretnúť. Či už to bola doprava autobusom, autom či na motorke, slniečko, dážď a teploty od nuly až po takmer 40 ℃, pešie výšľap do výšky 2300 m.n.m., či mnohé vzostupy a pády na ceste.

 


Prvé, čo ma naozaj potešilo hneď na začiatku cesty bolo odnímateľné veko. Nie je totiž len k tomu, že ho môžete nechať doma, ale ideálne aj k tomu, aby ste do neho chytro naskladali všetko potrebné na cestu autobusom. Jednoducho odopnete na stanici, ruksak prepravíte v batožinovom priestore a veko s desiatou si pohodlne vezmete na palubu. Pri výbere som príliš nehľadala na koľko úchytov, očiek, a popruhov sa môžem tešiť a preto mne milo potešilo, že som na ruksak mohla aj zvonku zavesiť všetko, čo bolo treba - karimatku, bundu, foťák, pitie, palice ... Všetko čo potrebujete mať po ruke sa vojde a čo viac - všetky úchyty máte pri chôdzi na dosah ruky! Túto vlastnosť som ocenila veľmi skoro a asi dlho si ju budem vážiť. Svoje cesty totiž absolvujem často sama a nie je nič horšie, než zastavovať zakaždým, keď si chcete vybrať fľašu s pitím. Bočné vrecká na pitie sú veľmi dômyselne riešené a fľašu tak môžete ľahko vybrať a Zand, bez toho aby ste si, ako tomu občas býva, takmer vykĺbil rameno.

Zkušenější návštevníci navyše určite ocenia prípravu na hydrovak, ktorý uvoľní ďalšie miesto v kapsách a vyrieši problém s ťažkými a nevhodnými lahvemi na pitie. Na trase mi táto úchylka pomerne chýbala a buďte si istý, že Hydrovak Osprey je prvou položkou na nákupnom lístku.

 


Chrbtový a bedrový systém Antigravity™ a Fit-on-the-Fly™


Koncept celého batohu stojí na chrbtovom systému, ktorý je veľmi jedinečný a skvele sedí. Konštrukcia má pevný základ, na ktorý je napnutá sieťovina chrbtového panelu, ktorá je v kontakte s chrbtom a ramenami. Chrbtový systém sa vyrába v dvoch veľkostiach a každá sa dá nastaviť presne na vašu postavu. Batoh je tak veľmi pohodlný na nosenie, pretože sa v podstate nedotýka vašich chrbta. Skvele rozloží váhu, takže chrbát ani ramená i pri veľkej záťaži naozaj nebolí a nechcete ruksak vlastne ani zložiť. Materiál celého batohu je veľmi odolný a zároveň príjemný na tele. Bedrový pás je veľmi široký a z pomerne pevného materiálu, s čím sa spája dva aspekty. Na jednej strane je pás veľmi odolný a rozloží veľkú váhu, na druhú stranu je aj veľmi tvrdý na tele a tak sa môže stať, že tlačiť na bedrových kostiach. Z vlastnej skúsenosti by som povedala, že ide o zvyk. Po niekoľkých dňoch mi už tlak nevadil a kože si zvykla, takže rozhodne radím to pár dní vydržať. Myslím si, že obavy nie sú nutné a verím že je to len o zvyku, ale chápem, že prvé dni môžu byť trochu náročné. Celkový výsledok rozhodne stojí za to.

 

 

Vrecká, kapsičky a ako sa do krosná vojdem?

Jedna z vecí, ktorá mne prekvapila, bola ohľadom počtu vreciek. Vnútri krosná ani zvonku totiž nenájdete obvyklé veľké množstvo malých kapsičiek, ale iba veľkú strečovou kapsu na prednej strane. Všetky ostatné (a menšie) vrecká sú riešené tak, aby bolo možné do nich dosiahnuť, bez toho aby ste si batoh zložili z chrbta. Tiež si myslíte, že čím viac vreciek, tým lepšie? Tiež som si myslela, že mi budú chýbať, ale opak je pravdou. Krosná má veľa miesta v malých vreckách, ktoré sú dômyselne riešené a môžete ich využívať aj v priebehu chôdze. Výhodou tak je to najlepšie - ruksak nemusíte z chrbta zložiť treba celý deň!

 

Hodnocení: 90%

+

  • Nastaviteľný chrbtový systém skvelo rozloží váhu na tele
  • Veľmi príjemný a odolný materiál
  • Dostatok popruhov a vreciek
  • Veľké a priestranné bedrový vrecká
  • Integrovaná pláštenka
  • Odnímateľné veko s dvoma vreckami
  • Očká pre pripevnenie trekových palíc za chôdze

  • Bedrové popruhy z pomerne tvrdého materiálu
  • Batoh bez pripevnené karimatky nestojí na zemi

Batoh Osprey Aura hodnotím veľmi pozitívne a myslím že milovníci outdoorových športov si ho určite obľúbia tak, ako ja. Pri ľahšom zaťažení sa určite môže hodiť na najrôznejšie výlety s rodinou či kamarátmi. Stane sa verným a úžasným spoločníkom na cesty nielen do hôr a vy už ho nikdy nebudete chcieť zložiť.


Odporúčame.


Irena Bártíková

Test: Kresadlo LMF FireSteel 2.0 Scout

Testovňa

Obstálo kresadlo pri putovaní v horách Kirgizskom alebo bude lepšie zostať pri starých dobrých zápalkách?

Test: Sukne Skhoop Short Down

Testovňa

Medzinárodné testovanie, tak by mohol znieť podtitul tejto recenzie. Sukňu pre vás totiž testovali Slovenka Terézia a Češka Tereza.

Test: Mačky Nortec Trail

Testovňa

Ako obstáli najľahšie mačky na svete v našom aktuálnom teste?

Vyberáme pre vás

Nadštandardne vybavený trekový ruksak Axiom 5 Manaslu 65:75 značky Lowe Alpine s nastavytelným chrbtovým...

€ 207,31 (15.1 %) € 176,00

Batoh Pinguin Explorer 60 je ideálnym partnerom pre viacdenné pobyty v prírode. Nastaviteľný chrbtový...

€ 113,58 (20 %) € 90,86

Expedičný batoh Pinguin Explorer 75 je vyrobený tak, aby obstál aj v tých najnáročnejších podmienkach,...

€ 120,61 (20 %) € 96,49

Veľmi prepracovaný turistický batoh Activent 55 od českej firmy Pinguin s plnohodnotným nastaviteľným...

€ 105,44 (20 %) € 84,35

Pre dlhodobé cestovanie ponúka firma Pinguin veľkoobjemový batoh Explorer 100 s objemom 100 litrov, ktorý...

€ 133,93 (20 %) € 107,14