Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

❄️Zimné výpredaje sú v plnom prúde. Využite zľavy 30% - 70% na outdoor a lyžiarske vybavenie. Prehliadnuť

TEST: Filtračná fľaša LifeSaver Liberty

Ste často na cestách mimo civilizácie? určite oceníte filtračnú fľašu LifeSaver Liberty, s ktorou budete mať pitnú vodu neustále poruke. Prečítajte si, ako fľaša obstála v testovaní.

       

Obsah

LifeSaver je britská značka venujúca sa outdoorovému vybaveniu. Tentoraz predstavili filtračnú fľašu Liberty. Ide o tlakovú fľašu, ktorá má ručnú pumpu. Fľaša je svojou konštrukciou navyše odolná. Filtrácia zaistí odstránenie vírusov, baktérií i mikroorganizmov (testovanie NSF / ANSI P231).

 

Recenziu spracoval testerský tím časopisu Svet outdooru, ktorý od roku 1997 strávil 14 000 hodín preverovaním vyše 1000 výrobkov na stovkách výprav do celého sveta. Každej recenzii sa venuje niekoľko ľudí, vrátane horských vodcov a špičkových športovcov, a výsledok sa nedá kúpiť. Ďalšia recenzia nájdete na www.SvetOutdooru.cz/vybaveni.

 

Profil testera

Martin Slezáček

Jeho horské zážitky naštartoval Hoher Dachstein v pätnástich rokoch. Potom už sa to viezlo ... Großglockner, Matterhorn, Mont Blanc a ďalšie. Rešpekt k prírode sa snaží šíriť aj v rámci svojho povolania, ako riaditeľ základnej a strednej školy posúva osvetu svojim žiakom. To, ako meniť svet k lepšiemu, musíme učiť už tých najmladších z nás.

 

 

Charakteristika

 

Názov:

 

Liberty

Výrobca:

LifeSaver

Produktový rad:

Liberty

Hmotnosť:
425 g
Objem nádoby:
400 ml
Kapacita filtračnej kazety:
2000 l
Kapacita uhlíkového filtra:
500 l
Farba:
čierna / modrá

 

 • filtračná kapacita: baktérie Log 6 (99,9999%), vírusy Log 4 (99,99%) a cysty Log 3 (99,9%)
 • rýchla filtrácia bez dlhého čakania
 • bez chémie a nepríjemných pachutí a zápachu
 • životnosť filtrovej kazety: 2 000 litrov čistej pitnej vody
 • technológia Failsafe
 • priehľadný otvor na každej strane fľaše, pre stály prehľad, koľko vody je vo fľaši
 • možnosť našraubovania na fľaše so širokým hrdlom (nalgene)
 • intuitívne ovládanie
 • vyrobené vo Veľkej Británii

 

Spôsoby a priebeh filtrácie

Pomocou fľaše Lifesaver Liberty je možné pripraviť pitnú vodu dvoma spôsobmi.

Prvým spôsobom je nabratie znečistenej vody do fľaše a následným pumpovaním dôjde k prúdu prefiltrovanej vody. Aby ste sa mohli pohodlne napiť priamo z fľaše, je potrebné mať cvik, pretože musíme udržať dostatočný prúd. Tento spôsob filtrácie kontaminuje väčšinou fľašu z vonkajšej strany.

Druhá možnosť filtrovania spočíva v pripojení 1,5 m dlhej gumové hadice, ktorú umiestnite do znečistenej vody. Vďaka tomu, že je hadica vybavená plavákom, máte možnosť nastaviť aj hĺbku, z ktorej chcete vodu čerpať. Ďalej postupujete podľa svojej úvahy - môžete vodu piť rovno z prefiltrovanej fľaše alebo filtračnú fľašu Liberty našraubujete na nádobu so širokým hrdlom (napr. fľaša Nalgene). Použitie ďalšej fľaše oceníte najmä pri napúšťaní viacerých fliaš, napríklad pre ďalších cestujúcich. Pumpovaním dôjde k naplneniu fľaše. Tento spôsob je vhodný v prípade, keď nechcete znečistiť filtračnú fľašu z vonkajšej strany alebo nechcete prísť do kontaktu so znečistenou vodou. Filtrácia je rýchla, prefiltrovanie 1,2 litrov vody trvá približne 1 minútu.

 

Filtračná úroveň

Výrobca uvádza filtračnú úroveň nasledovne:

 • baktérie Log 6 (99,9999%),
 • vírusy Log 4 (99,99%),
 • mikroorganizmy Log 3 (99,9%).

Fľaša Liberty je tiež nezávisle testovaná a ocenená certifikátom podľa štandardov NSF / ANSI P231 a WHO 2011.

Obr .: detail prefiltrovanej vody

 

Čo urobiť pred prvým použitím?

Predtým ako začnete fľašu používať je nutné filtračnú fľašu pripraviť. Značka LifeSaver má na svojich stránkach inštruktážne videá, podľa ktorých je vhodné postupovať.

Fľašu naplníte čistou vodou, necháte 5 minút stáť a následne vodu vylejete. Potom fľašu Liberty opäť naplníte vodou a vyprázdnite ju pumpovaním, toto opakujete 2x. Dôležité je nechať vo fľaši po prvom použití aspoň 1 cm vody. Membrána filtra je vďaka tomu hydratovaná. Nežiaduce naopak je nechať fľašu zamrznúť, pretože by ste museli vymeniť filtračnú kazetu.

 

Filtračná fľaša a UL filtre

Filtračná fľaša LifeSaver sama o sebe nepatrí medzi UL riešenie, určite sú dostupné ľahšie varianty. Po skúsenosti s inými filtrami ale oceňujem rýchlosť filtrácie a bezproblémové získanie pitnej vody aj pre skupinu ľudí. Otázkou je, či pre skupinu ľudí stačí jeden filter alebo je vziať o sebou viac filtrov. Hlavne z dôvodu zničenia alebo zlyhania. Rýchlosť filtrácie UL filtrov je často neporovnateľná s filtračnou fľašou.

 

Jednoduché používanie

Počas celého testovania som veľmi ocenil pohodlnosť a jednoduchosť filtrácie. Keď dorazím k zdroju vody, hodím hadicu do vody, napumpujem, otvorím ventil a potom buď rovno pijem, alebo napúšťam inú fľašu. Páči sa mi, že sa nemusí na nič čakať, pretože je všetko pripravené za krátku chvíľku. Filtračná fľaša Liberty vôbec nemusí prísť do kontaktu s kontaminovanou vodou. Pitie prefiltrovanej vody priamo z filtračnej fľaše je vhodným spôsobom, pretože sa nemusíte obávať kontaminácie opakovaného používania fľaše, kedy môže dochádzať k množeniu mikroorganizmov na slnku.

V prípade, že je voda naberaná priamo do filtračnej fľaše, dbajte na to, aby bola dobre zaskrutkovaná a nedošlo k znečisteniu pítka. Počas testovania som skúšal napustiť fľašu s užším hrdlom a pre mňa samotného to bolo celkom náročné. Bolo treba fľašu dobre zafixovať, postaviť na zem a potom smerovať prúd prefiltrovanej vody. Vo dvojici je tento postup oveľa jednoduchší.

Obr .: možnosť pitia prefiltrovanej vody rovno z fľaše

 

Priebeh testovania

Počas testovania fľaše Liberty som k filtrácii používal vodu bežne dostupnú, napríklad z potokov, riek, rybníkov i kaluží. Bez filtrácie by som rozhodne vodu nepil, okrem pár prípadov vody z potoka. Po testovaní som nemal žiadne zažívacie ani iné ťažkosti.

 

Životnosť

Výrobca LifeSaver udáva životnosť filtračnej kazety na približne 2000 l. Potom dochádza k upchatiu pórov filtračnej kazety nečistotami a voda ďalej nemôže pretekať. FailSafe je technológia, ktorá upozorní na potrebu výmeny. Cena novej filtračnej kazety sa pohybuje okolo 57 €. Uhlíkový filter slúžiaci na lepšiu chuť vody má životnosť 500 l. Náhradné balenie obsahuje tri uhlíkové filtre a stojí okolo 22 €. Výmena kazety aj uhlíkového filtra je veľmi jednoduchá a zvládnete ju aj v ťažších podmienkach. Životnosť samotnej filtračnej fľaše je predpokladám oveľa dlhšia.

Obr .: porovnanie vody z kaluže a prelitrovanej vody

 

Príslušenstvo k fľaši LifeSaver 

Značka LifeSaver ponúka k svojim produktom nielen náhradné diely, ale aj bohaté príslušenstvo. Ide napríklad o ochranné puzdrá, obaly alebo adaptéry pri používaní hydrovaku či fliaš s úzkym uzáverom. Fľaša bola počas testovania prenášaná v batohu, a to z toho dôvod, že môj batoh nemá vonkajšie vrecká. Uloženie do vonkajších vreciek dáva väčší zmysel pre pohotové použitie. Veko fľaše má karabínu, takže je možné poistiť fľašu pred pádom. Fľaša Liberty má ale odolnú konštrukciu, takže by asi vydržala aj pád na zem.

   

 

90% turistov nevie používať filter na vodu. Ako ste na tom vy?

Filter nie je hračka, ale laboratórne vybavenie. Ako ho správne používať a neohroziť tak svoje zdravie sa dozviete z nasledujúceho článku.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Čo je dobré vedieť

Ak sa chystáte filtračnú fľašu LifeSaver Liberty používať v skupine, je vhodné sa dohodnúť na tom, aby všetci cestujúci mali fľašu so širokým hrdlom. Nie je to podmienkou, naplniť môžete aj fľašu s úzkym uzáverom, ale za pohodlie pri plnení fliaš to rozhodne stojí. Prípadne môžete dokúpiť adaptér od rovnakej značky. LifeSaver ponúka aj ďalšie riešenie pre filtráciu vody a v ich ponuke sú ako filtračné fľaše, kanistre, ako aj nádoby s rôznymi objemami.

 

 

Ako prefiltrovaná voda chutí?

Ak máte obavy prefiltrovanú vodu piť, pravdepodobne vás opustí ihneď po prvom ochutnaní. Nie je cítiť žiadna pachuť ani nič iné. Voda chutila veľmi dobre. Voda z rybníku bola pri veľkom sústredení rybníkom cítiť, ale chuť nebola ovplyvnená.

 

Na čo si dať pozor

Používanie fľaše Liberty je veľmi jednoduché, napriek tomu si ale musíte niektoré veci strážiť. Ide predovšetkým o stálu hydratáciu membrány od prvého použitia, kedy necháte vo fľaši približne 1 cm vody. Malo by dochádzať k jej pravidelnej výmene.

Nie je odporúčané pumpovanie "na prázdno". Pri filtrácii stačí zapumpovať dvakrát a voda bez problému vyteká. Pokiaľ by bolo nutné pumpovať viac, alebo by voda nevytekala, bude sa zrejme ide o poškodenie filtračnej kazety. V tejto chvíli je nutné filtračnú kazetu vymeniť.

Tiež je odporúčané kazetu aj vnútornú časť fľaše oplachovať čistou vodou. Bude predĺžená funkčnosť. Uhlíkové filtre s životnosťou 2 mesiace je nutné dobre skladovať.

 

Hodnotenie: 95 %

+

 • jednoduché používanie

 • rýchlosť filtrácie (1,2 l/min)

 • prietok čistej vody

 • FailSafe - upozornenie na potrebu výmeny filtračnej kazety

 • ponuka príslušenstva

 • kompatibilita s inými fľašami (Nalgene)

 • odolnosť fľaše

 • chuť vody

 • možnosť úchytu na karabínu

 • certifikát podľa štandardov NSF / ANSI P231 a WHO 2011

 • plavák pre nastavenie hĺbky na čerpanie vody

-

 • vyššia váha fľaše

Obr .: plavák pre nastavenie hĺbky, z ktorej chcete vodu čerpať

 

Záverečné zhrnutie

LifeSaver Liberty je veľmi dobre spracovaná a odolná. Ponúka jednoduchý a rýchly spôsob filtrácie. Tým je vhodná nielen pre cestovateľov na výpravách mimo civilizácie. Vďaka rýchlosti filtrácie sa dá využiť aj na filtrovanie vody pre celú skupinu. Ďalej oceníte tiež kompatibilitu s inými fľašami, napríklad Nalgene. Oceňujem tiež širokú ponuku príslušenstva značky LufeSaver a technológie FailSafe, ktorá vás upozorní na potrebu výmeny filtračnej kazety. Prednosťou fľaše je tiež certifikát podľa štandardov NSF / ANSI P231 a WHO 2011.

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Martin Slezáček

Zdroje: svetoutdooru.cz

 

Test: Devold Hiking Woman Shirt

Testovňa

Ľahké, extrémne pohodlné a stále elegantné funkčné tričko Devold Hiking Woman Shirt zo 100% merino vlny otestovala Eva Fronko. 

Test: Devold Expedition Man Shirt

Testovňa

Test: Pánske tričko Devold Hiking Half Zip Neck

Testovňa

Ako sa nosí, čo vydrží a prečo stojí za to ho zaradiť do šatníka, to nám tentokrát prezradí kolega Hugo.

Vyberáme pre vás

Univerzálny vodný filter SteriPen pre odstránenie mechanických nečistôt z vody.

 16,19 (9.88 %)  14,59

Pridať do košíka

Ochranný obal na fľaše LIFESAVER Liberty chráni filtračné fľašu pred nárazom, poškriabaním a ďalším poškodením....

 26,54 (9.61 %)  23,99

Pridať do košíka

Hadicu s adaptérom LifeSaver Liberty pripojíte priamo na filtračné zariadenie a môžete potom vodu prečerpávať...

 22,69 (11.9 %)  19,99

Pridať do košíka

Vodný filter Katadyn BeFree 1l LE je ultraľahký osobný vodný filter s mäkkou zložiteľnou fľašou, ktorý...

 55,77 (9.72 %)  50,35

Pridať do košíka

UV čistič vody SteriPen Classic 3 je najpredávanejší model značky SteriPen a vďaka mikrónovému predfiltru...

 86,59 (10.28 %)  77,69

Pridať do košíka