Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Ako si vybrať správnu veľkosť nohavíc

Vybrať si správnu veľkosť nohavíc z pohodlia domova nemusí byť vždy tak jednoduché. Vďaka našej outdoorovej poradni to ale zvládnete ľavou-zadnou.


Obsah

 

Úvod

Na hornú časť tela nakupujeme častejšie a skúšame rôzne vrstvy. Nohavice si však vyberáme iba jediné a chceme od nich dlhodobú kvalitu. Preto nie je priestor na omyly. Nohavice musia perfektne sedieť na prvú dobrú. V našom článku sa zameriame na najčastejšiu starosť pri ich nákupe – správnu veľkosť nohavíc.

Poradíme vám, ako na nákup padnúcich nohavíc online. Pomocník sa volá SizeID. S ním už nebude nákup oblečenia cez internet lotérií.

 

Kreativita v označovaní 

Štandardný postup vyzerá asi tak, že si na vyskúšanie do kabínky alebo z e-shopu objednáte veľkosť, ktorú beriete vždy. Obvykle kupujete L, skúsite v e-shope novej značky veľkosť L. Jedny nohavice nedopnete v páse, do druhých by ste mohli pribrať svoje päťročné dieťa, tretie sa vám zarezávajú. Ako je to možné, pýtate sa a hľadáte na štítku číslovanie nohavíc. Každý výrobca totiž skrýva pod jednotným označením trochu iné údaje.

Okrem označenia S, M, L sa stretnete aj ďalšími údajmi. Zatiaľ čo niekto volí M, iní píšu 42, ďalší výrobca napíše 175 alebo 104. Pritom môže ísť o označenie rovnakého oblečenia, ktoré rozmerovo sadne rovnakému človeku. Niektoré spoločnosti majú miery v centimetroch, iné v palcoch. Niekto používa európske číslovanie, niekto francúzske, britské. A do toho sa miešajú výrazy ako predĺžená dĺžka, slim fit. Poďme si radšej ukázať, ako takýto nákup hravo zvládnuť.

 

Tabuľka veľkostí nohavíc - must have

V obchode potrebujete poruke parťáka, ktorý vám po prvých nevydarených pokusoch nosí oblečenie, ktoré už padne lepšie. V e-shope je vašim najväčším kamošom tabuľka veľkostí nohavíc. V našom článku si ukážeme, ako s ňou pracovať. S ňou si vyberiete správnu veľkosť nohavíc bez skúšania na prvý pokus. Online cez internet.

Zdroj: https://www.google.com/url?q=https://pixabay.com/sk/photos/mu%C5%BE-ch%C5%AFzo-nohavice-obuv-topánky-d%C5% 99evo-2628706/&sa=D&source=docs&ust=1693217325986258&usg=AOvVaw0jJTGv_Yf918jBbvprICMn
Popis: Vyhŕňanie nohavíc pri nesprávnej veľkosti oblečenia nie je riešením. Nohavice majú padnúť ako uliate. 

Výrobcov neovplyvníte. Aj naďalej budú vyrábať so svojim označením, vlastnou metodikou a podľa vlastných strihov. Prakticky ide o ich know-how. U nás na webe nájdete tabuľku veľkostí nohavíc ku každému výrobcovi. Typické sú rôzne veľkostné tabuľky pre detské, dámske aj pánske nohavice. Postrážte si, že sa pozeráte správnym smerom.

Tip: Objednajte si u nás niekoľko veľkostí na osobný odber. Na mieste si ich vyskúšajte a vyberte si tie, ktoré vám sedia. Ostatné pokojne vráťte.

 

SizeID - online pomocník

Pri nákupoch cez internet využite funkciu SizeID. Ide o nástroj, ktorý vám priamo kontrolou tabuľky veľkostí a vami zadaných údajov odporučí vhodnú značku a správnu veľkosť oblečenie. 

Algoritmus informácie prepočíta za vás. Nájdete ho aj u nás v e-shope. Zadané údaje si môžete uložiť pre ďalšie nákupy. Do budúcna máte rovno informáciu o už objednaných modeloch a o tom, či vám sedeli, alebo ste ich vracali. Výrazne si zjednodušíte výber outdoorového oblečenia.

 

Meter do ruky - ako zistiť veľkosť nohavíc

Prvou vašou úlohou je meranie. Vezmite do rúk krajčírsky meter, ceruzku, papier. Pusťte sa do práce a nezabudnite stáť vzpriamene. Poznačte si zistené údaje v centimetroch. Nemali by ste vynechať:

 • obvod pásu,
 • obvod bokov,
 • obvod stehien,
 • vnútorná dĺžka nohavíc od rozkroku,
 • celková dĺžka od pása,
 • obvod okolo členkov.

Postup môžete zopakovať aj s nohavicami, ktoré už doma máte a stopercentne vám padnú.

Zdroj: https://www.google.com/url?q=https://pixabay.com/sk/photos/svinovac%C3%AD-meter-zm%C4%9B%C5%99it-m%C4% 9B%C5%99en%C3%AD-%C4%8D%C3%ADslo-218415/&sa=D&source=docs&ust=1693217571139259&usg=AOvVaw1wtQXPb5Bdw5f85WcSAYlj
Popis: Bez metra sa pri zisťovaní správnej veľkosti nohavíc nezaobídete. Krajčírsky meter je istota. Vystačíte si aj so šnúrkou a pravítkom alebo zvinovacím metrom. 

 

Ako zmerať veľkosť nohavíc? Z uvedených údajov sú pre prvé rozlíšenie najdôležitejší obvod pása a dĺžka nohavíc. Porovnajte namerané miery s tabuľkou veľkostí. Podľa kombinácie všetkých týchto údajov výrobcovia priraďujú produktu označenie S, M, L, XL, ktoré nájdete ako hlavný identifikátor pri nákupe v e-shopoch. Pozrieme sa ešte na niektoré špecifiká merania.

Pri rifliach sa stretnete s označením v palcoch. Toto označenie prevzali aj niektorí výrobcovia nohavíc do terénu. Pokiaľ je na štítku údaj 36/34, máte istotu, že je to práve tento prípad. Prvý označuje obvod pása 36 palcov a druhý rozmer za lomítkom označuje dĺžku nohavíc od rozkroku, teda 34 palcov. K centimetrom sa dopočítate vynásobením 2,54.

 

Pás - regulárny chyták pri nákupoch

Obvod pása zmeriate na nohaviciach tesne nad opaskom. Pokiaľ nemáte žiadne padnúce nohavice, zmerajte si obvod medzi pupkom a bedrami. U žien sa v niektorých prípadoch odporúča merať najužšie miesto brucha. Pokiaľ ale v najužšom mieste pása normálne nohavice nenosíte, ide o nerelevantnú informáciu. Využijete ju len pri nákupe vysokých nohavíc. Pre nohavice s nízkym pásom merajte obvod pása jednoducho tam, kde najčastejšie nosíte nohavice.

A teraz sľubovaný chyták. Do veľkostí nohavíc sa zamotáme vo chvíli, keď výrobca vo svojich tabuľkách uvádza aj údaj „sed“. Sed sa meria cca 5 centimetrov pod pupkom. Na sed narazíte vo veľkostných tabuľkách napr. výrobca športového oblečenia Craft. Práve týmto rozmerom je myslené ono pohodlné zapínanie nohavíc v páse. Takže prakticky ide o skôr uvedený obvod pása.

Záverom teda platí:

 • Ak výrobca uvádza oba rozmery, potom pásom naozaj myslí najužšie miesto brucha. Sed označuje obvod miesta, kde nohavice pohodlne zapíname.
 • Ak výrobca uvádza iba rozmer obvodu pása, potom ide o miesto, kde obvykle nohavice zapínate a je vám to pohodlné.

 

Výška postavy a dĺžka nohavíc

Zmerajte vnútornú dĺžku nohavíc od rozkroku pozdĺž vnútorného stehna k päte. Pri rozkroku si dajte dostatok priestoru, aby vám nohavice boli pohodlné. Zvážte, aké dlhé nosíte nohavice. Štandardne sa meria dĺžka k päte. V takom prípade vám nohavice pohodlne sadnú a budú siahať až k pevnej členkovej obuvi.

Zdroj: https://www.google.com/url?q=https://pixabay.com/sk/photos/b%C4%9Bh-sportovn%C3%AD-voj%C3%ADt-sa-zdatnosť- 1944798/&sa=D&source=docs&ust=1693217692913372&usg=AOvVaw2ARPnRHFg2DjonvIH-APYJ
Popis: Na prvý pohľad je výber správnych nohavíc zložitý. S tabuľkou veľkostí a metrom to zvládnete. 

 

Pokiaľ hľadáte správnu veľkosť nohavíc, ktorú pretiahnete cez pohory, mrknite aj na šírku nohavíc v spodnej časti. Niekedy narazíte na odporúčanie zmerať dĺžku nohavíc ku členkom. Ide o módny trend kratších nohavíc do miest. Outdoorové oblečenie podľa neho nevyberajte.

Sú výrobcovia, ktorí sa nikde nevypisujú s dĺžkou nohavíc a majú iba rozlíšenie regular, short a long. Alebo rozlišujú štandardnú dĺžku, skrátenú a predĺženú. Na toto členenie narazíte napr. pri obľúbenej značke Columbia.

 • Štandardná dĺžka u mužov sedí na výšku 182 centimetrov.
 • Predĺžená je na výšku 194 centimetrov a prípadne vyššie.
 • Skrátená je vhodná na výšku 170 centimetrov.

U žien sú hranice:

 • Štandardná výška ženy je 170 centimetrov.
 • Predĺžená dĺžka sadne ženám s výškou 176 centimetrov.
 • Skrátená dĺžka je na výšku 158 centimetrov.

Môžete naraziť aj na nohavice s neukončenou dĺžkou nohavíc. Pokiaľ vám obvykle pri nohaviciach sedí strih a zápasíte s dĺžkou, sú priamo pre vás. Nohavice sú vyrobené dostatočne dlhé a zákazník si ich po kúpe ešte nechá na mieru skrátiť. Nájdete ich napr. v ponuke výrobcu Warmpeace a Humi.

Vybrať správnu veľkosť nohavíc je občas skúška ohňom. Každopádne veľkosť nie je jediné kritérium, ktoré zohľadňujete pri výbere nohavíc. Zaujímajte sa o materiál, vodeodolnosť, odolnosť proti vetru a ďalšie parametre. Zásadné sú podmienky, v akých budete nohavice nosiť najčastejšie.

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Alena Bouchalová

Zdroje: archív 4camping, pixabay.com

Ako sa zbaviť zápachu z topánok

Poradňa

Zápach topánok. Skvelá téma. Veľmi nevoňajú, hovoriť sa vám o ňom nechce, príjemné pocity nevyvoláva. Niekto sa so zápachom trápi denne, niekoho prekvapí len výnimočne. Zabojujte s ním spolu s nami!

Recyklované materiály v outdoore

Poradňa

Outdoorové aktivity môžu byť v niektorých prípadoch náročné na vybavenie. Pri výbere nového vybavenia, ale môžeme postupovať zodpovednejšie. Poďme sa pozrieť na to, čo sú recyklované a udržateľné materiály. Aké sú ich prínosy. A ako veľmi sú vlastne výhodné.

Prenocovanie v zimných podmienkach

Poradňa

Zbierka rád a tipov z mrazivých bivakov a zasnežených stanov.

Vyberáme pre vás

Pánske ponožky Warg Trek Merino

10,00  (21 %) 7,90 

Porovnať

Kompresné podkolienky Zulu Run Compression M

15,00  (40.67 %) 8,90 

Porovnať

8,00  (26.25 %) 5,90 

Porovnať

8,00  (51.25 %) 3,90 

Porovnať

9,00  (34.44 %) 5,90 

Porovnať

Detské ponožky Zulu Bambus Trek K

8,00  (51.25 %) 3,90 

Porovnať

(8.08 %) 23,90 

Porovnať

15,00  (34 %) 9,90 

Porovnať