Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu
  • Letní výprodej

Ako si vybrať cyklistický spacák

Poradňa

Šliapete do pedálov a kilometre Vám ubiehajú pod nohami, vietor pekne chladí rozohriatej telo. Konečne zase sedíte na bicykli a užívate si tú báječnú voľnosť pohybu, rýchlosť a ľahkosť s akou sa pohybujete. Možno začínate rozmýšľať aj nad tým, aké by to bolo, keby ste raz vyrazili na dlhšiu dobu. Niekde vonku prespali a dostali sa tak ešte ďalej. Lenže so všetkými tými vecami, ktoré by ste so sebou naraz museli ťahať, sa začínate báť o onú ľahkosť pohybu. Veď napríklad len ten spacák, čo máte doma, má objem malého sloníka, a koľko ešte len váži!

Najprv všeobecne


Takýto správny spacák pre cyklistu by teda mal vážiť čo najmenej, aby sa moc neprovezl, a zároveň byť aj malý, aby bolo kam dať všetko ostatné harabúrd. A samozrejme by mal plniť základnú funkciu spacáku, teda udržať telo v teple. Ale pretože všetci cyklisti nejazdia len v lete, poďme sa pozrieť na rôzne situácie. Na začiatku výberu si však budete musieť ujasniť pár vecí, predovšetkým aký izolačný materiál spacáku zvolíte a do akých teplotných podmienok s ním budete jazdiť. Samozrejme sa to odvíja aj od sumy, ktorú ste do spacieho vaku ochotní investovať. V tomto bode vás odkážem na článok TU, ktorý vás týmito krokmi prevedie.


1. Chcem spacák na leto, v noci neočakávam chlad


U slabých spacákov máte najširší výber, lebo objemové rozdiely tu ešte nie sú tak zásadné. Porovnajte sami spacáky v teplotnom rozsahu 6/1 ° C (comfort / limit). 

     Warmpeace Viking 300  (640g, € 136,00) - perie

Pinguin Micra  (950g, € 64,29) – mikrovlákno

  Pinguin Savana (1450g, € 44,89) – duté vlákno

    Vango Planet 100 (1100g, € 68,44) – duté vlákno

 Zulu Arpa (1370g, € 25,99) – duté vlákno

Pokiaľ ani tieto spacáky nie sú dosť malé, môžete vyskúšať napríklad Pinguin Lite Mummy (14/10 ° C, 550 g, € 47,09) či o fúz ťažšie Trimm Cyklo (10/6 ° C, 650 g, € 53,33). Zaujať by vás mohol aj Boll Light + s teplotným rozmedzím 9/5 ° C o 790 g (€ 57,76). S takto slabými spacáky však už vyrážajte naozaj do tepla. Po niekoľkých zimou protřesených nociach budete nakoniec mať oveľa menej síl, než keby ste tiahli o pár gramov viac.


2. Radšej by som niečo teplejšieho, ale perie nechcem


Tu už zrejme zabrúsite do radov mikrovlákien, poprípade do vlákien vícedutinkových. Ak vám nevadí, že sem tam pozerá nejaká tá nitka a vrchná tkanina nie je vykonaná v ripstop úprave (prípadné natrhnutie sa nešíri ďalej), mohol by vás zaujať cenovo dostupný Trimm Sporty (0/-4 °C, 1500 g, € 42,50). 

 O niečo drahšie, o to však kvalitnejšie ušitý bude treba obľúbený Pinguin Topas (-1/-7 °C, 1550 g, € 85,79). 


3. Hľadám spoľahlivý spacák, v ktorom ma ani zima neprekvapia


Na výlety do zimy inak možno odporučiť páperový spacák, v prípade teplých vriec s väčším množstvom náplne už sa veľkosť balíčka celkom prejaví. Skvelú službu vám určite preukáže český Viking 600 (-3/-9 °C, 1075 g, € 195,00) od Warmpeace 

prípadne jeho teplejšie braček Viking 900 (-7/-14 °C, 1395g, € 227,00).

Ak viete, že na svojich potulkách zamierite aj do vlhších podmienkach, môžete sa pozrieť po spacákoch Marmot, ktorých perie je proti vlhkosti ošetrené.

Trebárs taký Marmot Hélium je naozaj ľahký a zahreje (-5,2 / -12 ° C, 935 g).


Na čo dať ďalej pozor


Keď už približne tušíte, čo od spacáku chcete, poďme sa ešte pozrieť na ich dĺžky, vrecia sa totiž vyrábajú v rôznych veľkostiach. Ak je spacák príliš dlhý, musíte všetok prebytočný priestor vyhriať, čo vás stojí energiu navyše. V dôsledku vám môže byť zima na nohy. Malý spacák však tiež nie je žiadna výhra, v mieste prípadného stlačenia izolácie vám bude teplo utekať a navyše ani o pohodlie nebude žiadna reč. Ak ste menšieho vzrastu, mrknite po produktoch značiek Pinguin a Boll, tí robia spacáky pre postavy do 175 cm. Ak máte pod 185 cm, máte vyhrané. Túto dĺžku robia snáď všetci výrobcovia. Dlhšie jedinci potom môžu vyskúšať aj spacáky na 192 cm (Boll) či 195 cm (Pinguin, Trimm).


Nezabudnite ani na vhodnú karimatku. Dole, kde sú izolačné vlákna spacieho vaku zľahla, je vzduch vytlačený preč a teplo uniká do zeme. Chýbajúce izoláciu treba nahradiť, inak vám v sebeteplejším spacáku nebude dobre. Tu poslúži napríklad nafukovacia karimatka Robens Prima Core 6.0.


Nakoniec sa ešte zamyslite nad tým, kam spacák uložíte. Ak ho chcete priviazať von na nosič, nie je od veci nahradiť štandardnú obal loďák v zodpovedajúcej veľkosti. Pomocou neho spacák krásne zkompresujete, a navyše sa nebudete musieť báť, keď sa dá do dažďa. Ľahké vaky o rôznom objeme vyrába treba Sea to Summit

Napr. nepremokavý vak Sea To Summit Ultra-Sil 8L s hmotnosťou iba 30g, € 11,19

 

 

 

 

Ďalšie články o spacích vakoch

4. 8. 2017

Ako vybrať detský spacák

Poradňa

Tak už konečne prišiel čas, kedy môžete svoje capartovi vziať von do prírody, niekam, kam sa radi vraciate, a zostať tam s nimi napríklad aj cez noc. A nech už to bude ich prvú noc pod širákom, tábor, kvôli ktorému nezatvorili pusu už od polročného vysvedčenia alebo prázdniny v kempe pri jazere, bude to chcieť dobrý spací vak.


Bohužiaľ, spacákov je celý rad a pre každého sa nehodí to isté, a tak sa radšej poďme na výber mrknúť krok za krokom.

 

Ako vybrať spacák pre ženu

Poradňa

Konečne prišiel čas prázdnin a dovoleniek a všetci už sa tešia, až spoznajú pre nich doteraz neobjavené kúty sveta. Vy by ste sa tiež rada tešila ... Ale sú tu tie ranné hodiny. Pre niekoho to je tretí, pre niekoho piata, čo majú však spoločné je, že nás zimomravých budí zo sna. Začína to plazivo, u chodidiel. Po nejakej dobe, keď ani trenie zmrznutých končatín nepomáha, sa už ale klikáte celá. V tomto článku vám skúsim poradiť s výberom vhodného spacáku a odovzdať vám pár tipov, čo ešte môžete pre trochu tepla urobiť.

Ako vybrať spacák na vodu

Poradňa

Ahoj! Tak už je tu zasa vodácka sezóna, rieky tečú prúdom, pivo v krčmách taky a srdce nejedného vodáka sa už s pribúdajúcimi letnými dňami nemôže dočkať. Teší sa, až bude sa špliechaním prerážať iskrivé vlny riek, až sa bude smiať nešťastníkom, ktorí sa tento rok prvýkrát cvaknú, a až bude večer pod nebom plným hviezd sedieť s kamarátmi pri ohni a spievať a hrať.

Vyberáme pre vás

Malý letný spacák Pinguin Tramp vhodný do letných podmienok. Vďaka svojim malým rozmerom a hmotnosti...

€ 48,52 (20.05 %) € 38,79

Ľahký spací vak Coleman Biker je určený pre letné cestovanie krajinou, či už na bicykli alebo pešo.

€ 52,80 (20 %) € 42,24

Spacák Pinguin Micra je ideálnou voľbou pre letnú turistiku a cykloturistiku. Zaisťuje dostatočný tepelný...

€ 80,39 (20.03 %) € 64,29

Spacák dekového typu Lite Blanket od českého výrobcu outdoorových potrieb Pinguin je určený pre nocovanie...

€ 55,19 (19.93 %) € 44,19

Ľahký spací vak Micra od českej firmy Pinguin je ideálny pre letnú cyklo / turistiku.

€ 80,39 (20.03 %) € 64,29