Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Srdciari na severe

Ako napovedá názov seriálu, ktorý práve beží na stanici Prima Zoom, so Srdciarmi sa tentokrát vydáme na Island, do Nórska, Švédska, Fínska a ruskej Karélie.


Obsah

 

Severský tím

Základný štvorčlenný "africký" tím tvorený moderátorkou Luciou Výbornou, režisérom Miroslavom Náplavom, potápačom a kameramanom Janom Tutokym a kameramanom Ondřejom Hoškom sa tentokrát rozkošatil. Na nakrúcaní sa podieľal ešte kameraman Vlastimil Žán a majster strihač Pavel Šístek. Do svojich príbehov však zatiahli aj veľa ďalších srdciarov.

Napríklad potápača Pavla Grossa, priekopníka potápania v Čechách, prvého českého akvanauta a vynálezcu miniponoriek. Ten sa vo svojich osemdesiatich rokoch v rámci nakrúcania prvýkrát potápal v chladných vodách severu.

Až na cestách zase stretli napríklad šachovú vicemajsterku ČR aj Islandu Lunku Ptáčníkovú, motonomáda a staviteľa tunelov na Islande Radka Pernicu, s veteránom Škoda 100 prešli kus Islandu s Janou a Danom Urbanovými, doslova s islandskými „fanatikmi“ Majkou a Láďom Zelenkovými nakrúcali príbeh o ich láske k sopečnému ostrovu...

 

 

Hrdý partner projektu SRDCIARI

 

Kam sa pozrieme

Počas troch rokov Srdciari niekoľkokrát prekročili severný polárny kruh. Presne v duchu raz na sever a potom zase na jih. S osvedčeným terénnym vozom MAN sa domov vracali podľa potreby. Rovnako ako v južnej Afrike ho nechávali zaparkovaný na mieste, kde momentálne skončili, aby sa tam po nejakom čase vrátili a putovali ďalej.

 

Do jaskýň a na polár

Podnikli Cestu do stredu zeme na Islande. Aj po stopách románu Julesa Verna na bájny stratovulkán Snæfellsjökull. S vynikajúcimi českými speleológmi Markom Audym a Richardom Boudom sa vydali do ľadovcových a lávových jaskýň.

Do poláru si na lyžiach vyšliapali s najlepšími polárnikmi u nás, Petrom Horkým, Peggy Marvanovou a Adamom Záviškom. Aké asi bolo šliapať Laponskom na strarých drevených lyžiach za jasanu?  

 

Do vody aj pod ľad

Výprava za kapitánom Nemom a ponorkou Nautilus. To bolo technicky náročné, ale absolútne unikátne potápanie v historickom skafandri v ľadových vodách nórskych fjordov s Pavlom Grossom a tímom technických potápačov Petra Kliera.

Potápanie za polárnym kruhom dokáže byť veľmi extrémne. Čerešničkou na torte bolo adrenalínové potápanie pod ľadmi Bieleho mora v ruskej Karélii, kde nakrúcali s tímom Petra Slezáka.

   

 

Srdciari

Svetom na hlave, po hlave, bezhlavo... ale vždy srdcom! To je motto ďalších dobrodruhov, ktorých vám predstavujeme v rámci projektu PODPORUJEME.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Balónom či vírnikom

Poznáte Robura dobyvateľa? Románového vynálezcu lietadla? V júni 2019 Srdciari podnikli na Island prvú českú expedíciu s vírníkmi (úžasnými lietajúcimi strojmi, ktoré sa vďaka patentu Pavla Březinu po pristátí môžu pohybovať po ceste ako autá). Letka troch strojov obletela celý ostrov dookola a nakrútila dychberúce letecké zábery. Aj Verne by kukal!

Po skúsenostiach so zimným preletom Álp a Vysokých Tatier prišiel čas na pokus o prelet severného polárneho kruhu. Tento kúsok s balónpilotom Michalom Kubátom bol napívaný, ale podarilo sa!

 

Za polárnu žiaru a ďalej

Srdciari podnikli aj niekoľko výprav za polárnu žiaru. Aurora borealis je magickou hrou prírody, niekoho fascinuje, sú ale národy, ktoré sa jej boja. So spisovateľom a znalcom prírodných etník Josefom Formánkom a polárnou biologičkou Mariou Bulínovou sa vydali nielen do mrazivých pustatín, ale aj po stopách legiend a povestí o Valkýrách a bytostiach z iných svetov.

 

Video - Srdciari na severe - ZNELKA

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Srdciari

Zdroje: archív autora, srdcari.cz

Predĺžená lehota na výmenu tovaru

Novinky

Nevyhovuje obdarovanému Vami vybraný vianočný darček? Teraz ho vďaka predĺženej lehote môžete vymeniť za iný až do 15. januára 2024.

Patagonia - udržateľná značka, ktorá myslí na prírodu

Novinky

Preferujete udržateľné značky oblečenia? A poznáte značku Patagonia?

11 rokov dobrodružstva s 4camping

Novinky

4camping oslavuje jedenáste narodeniny! Zaspomínajte si spolu s nami na dobrodružstvá, ktoré sme za ten čas zažili.

Vyberáme pre vás

Vreckový nôž Victorinox Tinker

31,00  (0.32 %) 30,90 

Porovnať

11,10  (37.84 %) 6,90 

Porovnať

(0.32 %) od 30,90 

Porovnať

12,00  (17.5 %) 9,90 

Porovnať

108,00  (37.13 %) 67,90 

Porovnať

16,45  (15.5 %) 13,90 

Porovnať

Detský chránič chrbtice Scott Airflex Junior Vest

147,00  (34.34 %) od 96,52 

Porovnať