Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nakúpte čokoľvek nad 100 € a získajte zľavu 10 € ! S kódom MY10 😎

Príbeh tatranského nosiča - Hanwag Sole People

Chôdza je pre človeka najprirodzenejší pohyb. Pre mnohých ľudí je však chôdza oveľa viac ako len pohyb. Je to začiatok nového dobrodružstva, objavovanie a posúvanie vlastných hraníc alebo nasledovanie vášne. Príďte sa inšpirovať a vydať sa na vlastnú cestu za dobrodružstvom.

Kto sú teda Hanwag Sole People? Sú tú ľudia z celého sveta, ktorí si ale idú za svojím cieľom v topánkach Hanwag a práve ich príbehy o dobrodružstve, prekonávaní prekážok i samých sebe môžu inšpirovať ostatných, aby urobili prvý krok a vydali sa na svoju vlastnú cestu. 

 

Jedným z Hanwag Sole People je tiež slovenský rodák Štefan Bačkor. Štefan vyrastal v Poprade na úpätí Vysokých Tatier neďaleko hraníc s Poľskom. Jeho matka bola horolezkyňa a brávala ho do hôr. Odvtedy sú hory jeho životom. 

Chodník vedúci na skalnaté štíty Vysokých Tatier je strmý. Štefan nesie podomácky vyrobený drevený rám naložený sudom piva a niekoľkými vrecami s fľašami a ďalšími zásobami. Na chrbte nesie vyše 80 kg. Jeho dnešným cieľom je Zbojnícka chata vo výške 1960 m n. m. Štefan je jedným z viac ako 60 tatranských nosičov, ktorí zásobujú horské chaty v najmenších veľhorách sveta. A to rovnakým spôsobom, akým sa to robilo už pred 200 rokmi.

História vysokotatranských nosičov siaha do 19. storočia, keď sa začala popularizovať turistika a v Tatrách sa začali stavať prvé horské chaty. Niektorí miestni obyvatelia začali pracovať ako nosiči na plný úväzok - podobne ako šerpovia v Himalájach. A dodnes sú tatranskí nosiči nepostrádateľní pre horské chaty v najstaršom slovenskom národnom parku. Nevedú sem žiadne lanovky ani cesty.

 

„Ako mladí chlapci sme to robili, aby sme si precvičili svaly, vyskúšali svoje limity a urobili dojem na dievčatá,“ hovorí Štefan s iskrou v oku. Po dvadsiatich rokoch sú dôvody, prečo sa živí ako nosič, úplne iné. 

„Jednoducho povedané, práca nosiča je dobrá pre vašu myseľ. Nejde len o svaly. Väčšina z toho je vo vašej hlave.“ Niektorí ľudia meditujú, iní cvičia jógu. Štefan ťahá zásoby do hôr. To, čo by sa niekomu mohlo zdať ako otrocká práca, vníma ako absolútnu slobodu a veľmi intenzívny spôsob, ako sa priblížiť k prírode.

„Či všetka tá drina stojí za to? Určite. Nič sa nevyrovná tomu, keď máte v ruke šálku horúceho čaju a dobrú spoločnosť, ktorú na chate stretnete po niekoľkohodinovom boji s prírodnými živlami. Ak niekedy zabudnete, čo je v živote skutočne dôležité, tu si na to spomeniete.“

Krátkometrážny dokument od značky Hanwag zachytáva jeden deň zo Štefanovho života:

Novinka pre vonkajšie varenie! Primus predstavuje udržateľnú kartušu

Novinky

Radi si uvaríte niečo dobré na chundre a záleží vám na prírode okolo vás? S novou udržateľnejšou kartušou od spoločnosti Primus môže byť vaša uhlíková stopa opäť o niečo nižšia!

Predĺžená lehota na výmenu tovaru

Novinky

Nevyhovuje obdarovanému Vami vybraný vianočný darček? Teraz ho vďaka predĺženej lehote môžete vymeniť za iný až do 31. januára 2023.

Pozvánka na Caravaning Brno

Novinky

Medzinárodná výstava karavanov a obytných automobilov sa bude konať na brnenskom výstavisku v dňoch 20. - 23.10.2022.

Vyberáme pre vás

Pánske turistické topánky

246,90 

Porovnať

(1.77 %) 282,90 

Porovnať

354,00  (15 %) 300,90 

Porovnať

246,90 

Porovnať

271,90 

Porovnať

Impregnácia

(0.64 %) 13,90 

Porovnať

impregnačný vosk

9,00  (12.22 %) 7,90 

Porovnať