Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu
  • Zimný výpredaj

S označením PFC sa stretnete predovšetkým u outdoorového oblečenia s impregnáciou, ale tiež treba u pracovných odevov, kobercov, čalúnenia a ďalších výrobkov.

PFC fluorokarbóny, u ktorých väzby uhlík-vodík, nahradené väzbou uhlík-fluór. Výsledkom je niekoľko výnimočných vlastností - stálosť, tepelná stabilita a odolnosť vode a oleju. Odborníci ale potvrdzujú nepriaznivé účinky na zdravie a predovšetkým životné prostredie. Tieto zlúčeniny sa totiž práve vďaka svojim vlastnostiam nerozkladajú a zostávajú v prírode stovky rokov. Do tela sa potom môžu dostať v malej miere vdýchnutím, potravou a cez kožu. Európska únia zakázala od roku 2020 tieto výrobky vyrábať a používať.

Mnoho výrobcov tak s predstihom prišlo s technológiami PFC free, tzn. materiály neobsahujú žiadne závadné chemikálie z radu PFC a sú šetrné k životnému prostrediu.

Materiály tropika stanov Vango

Materiály a Technológie

Suunto FusedSpeed

Materiály a Technológie

Spony Nifco

Materiály a Technológie

Základnou surovinou na výrobu spôn Nifco je polyoxymetylénu (POM). Je známy tiež ako polyacetal alebo acetal. Ide o termoplastický polymér využívaný na výrobu presných dielov. Vyznačuje sa vysokou tuhosťou, vysokou odolnosťou proti opotrebeniu, tepelnou odolnosťou, pružnosťou, je bez chuti a vône, má veľmi nízky koeficient trenia. Je rozmerovo stály aj vo vlhku, dá sa ľahko obrábať.