Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

❄️Zimné výpredaje sú v plnom prúde. Využite zľavy 30% - 70% na outdoor a lyžiarske vybavenie. Prehliadnuť

Ako vybrať správny nôž v 10 krokoch

Až dočítate nasledujúcich 1200 slov, zvládnete si vybrať nôž presne podľa vašich potrieb.


Obsah

Kúsok masívnej chladnej ocele nabrúsenej do jedovatej dokonalosti je snom väčšiny mužov, ale nôž je hlavne nástrojom a ten poslúži na cestách úplne všetkým. Pokiaľ s nožmi máte skúsenosti hlavne z kuchyne a bojíte sa, že budete stratení v technickom popise konštrukcií a materiálov, tak na strach zabudnite. Tento článok je názorným rozcestníkom pre každého - esej o molekulárnych rozdieloch medzi druhmi ocele si šetrím do ďalšieho článku.

 

1. Zavrite oči a zamyslite sa

Na čo nôž potrebujem? Chcem s ním urobiť dojem na svojich kamarátov? Mám ho ako záložnú pomoc v škatuľke poslednej záchrany, ale nebudem asi nič rezať? Chcem nôž, ktorý budem mať po ruke kedykoľvek, kdekoľvek? Budem vyrezávať sošky, krájať zeleninu, rezať stromy, otvárať konzervy, porciovať úlovok, rezať laná alebo dokonca autosklo?

Robieval som s nožmi neskutočné veci, aby som zhodnotil kvalitu ich prevedenia. Medzi najdivokejšie veci patrilo sekanie klincov, vrhanie nožom do tehlovej steny či test, či čepeľ noža zabitá do dreva unesie moju vlastnú váhu. Všetko sú to činnosti, pri ktorých sa dostanete až na hranicu vlastností, ktoré vám nôž môže ponúknuť.

Pravda je taká, že pri bežnej manipulácii s nožom sa do týchto oblastí ani zďaleka nepozriete a zaujímať vás bude hlavne pohodlie a komfort. Aby sme našli vhodný kúsok, musíme pred nákupom zhodnotiť niekoľko kategórií.

 

2. Konštrukcia - zatváracia alebo pevná

Základné dva druhy nožov sa delia podľa konštrukcie:

  • Jednoduchšia konštrukcia je pevná (fixed knife) - pevný nôž sa nedá zatvoriť, ale je veľmi odolný. Môžem s ním sekať polená, rúbať stromy, páčiť alebo bodať. Medzi nevýhody pevnej konštrukcie patrí rozhodne váha a neskladnosť - puzdro s takýmto nožom si môžete len pripnúť zvislo na opasok alebo ho nechať v ruksaku.
  • Zatváracia konštrukcia (folding knife) je komplikovanejšia a kvôli pohyblivej časti má nižšiu pevnosť pri sekaní a páčení. Klasický zatvárak tak skvelo poslúži na ľahšie úkony ako otváranie škatúľ, rezanie povrazov, príprava jedla atď.

Aby sa čepeľ svojvoľne nezatvárala, existujú rôzne mechanizmy poistiek (liner, frame alebo back lock) - nôž bez poistky úplne odporučiť nemôžem. Hlavné je, aby sa vám poistka ľahko obsluhovala jednou rukou a na konkrétnom mechanizme vlastne veľmi nezáleží.

Dôležité: Nože, ktoré sa dajú otvoriť jednou rukou, môžu byť v niektorých krajinách zakázané (napríklad v Nemecku), a pokiaľ bude mechanizmus otvárania asistovaný (označovaný ako automatický alebo vystrelovák), budú zakázané skoro kdekoľvek.

 

3. Črienky

Slovo črienka je len nožiarsky termín pre časť, za ktorú nôž držíte. Je nutné, aby vám rukoväť padla do ruky, nešmýkala sa a ani pri dlhšom zaobchádzaní s nožom netlačila. Jasné, maslo na rožok si natriete čímkoľvek, ale ak budete 20 minút niečo sekať, oceníte rukoväť bez agresívnych hrán či výstupkov. Dizajnovo sú populárne ergonomické priehlbiny na prsty, ale verte mi, že nikomu nesedia presne, navyše pri každom pohybe s nožom potrebujete málinko iný úchop a budú vás len obťažovať. Pokiaľ nemáte možnosť si nôž ohmatať, vyberajte guľatejší, jednoduché tvary črienok bez zbytočných vychytávok.

Materiálovo môže ísť o klasické drevo, o ktoré je vhodné sa starať. Druhým variantom sú odolnejšie umelé materiály - gumové črienky sa skvelo držia, ale pokiaľ preferujete odolnosť, siahnite po materiáli nazývanom Micarta (živicou spojené vrstvy sklolaminátu, napr. G10).

Existujú aj nože s kovovými črienkami či kompletne bez nich (ako Mikov List), ale tie je lepšie si vyskúšať a posúdiť.

 

 

Test: Multitool Leatherman Charge Plus

Je multitool Charge Plus od firmy Leatherman predraženou hračkou alebo cena odpovedá jeho kvalite? Odpoveď nielen na túto otázku nájdete v našom ďalšom teste.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

4. Dľžka čepele

Dlhšia čepeľ neznamená lepší nôž. Zvážiť musíme niekoľko faktorov. Čo mňa osobne najviac zaujíma, sú zákonné limity dľžky čepele v štátoch, kam cestujem. Obvykle je stanovené, že nože do dĺžky čepele 12 cm možno nosiť a držať kdekoľvek, takže sa budem snažiť do tohto limitu vojsť. S dlhšou čepeľou je tiež zložitejšia manipulácia. Pokiaľ budete mať 20 cm zálesácky nôž, parádne naštiepate drevo a nasekáte vetvy, ale pri narezávaní špekáčikov možno narežete aj seba.

Dôležité: Nože s čepeľou viac ako 12 cm, či svojím zameraním konštruované na spôsobenie zranenia (nože na sebaobranu, motýliky, karambity, tlačné dýky) sú legislatívou často zahrňované medzi zbrane a sú bez milosti zabavované. Na letisku obvykle bez problémov prejde odbavená batožina s "camping knife".

V skratke je čepeľ okolo 10-12 cm dostatočne univerzálna na táborenie či trekovanie, len budete musieť prijať pár kompromisov. Na nosenie vo vrecku a jednoduchšie činnosti stačí čokoľvek s čepeľou okolo 6-9 cm.

 

5. Materiály - nerezovka, uhlíkovka alebo niečo viac?

Nože sa používaním otupujú, ale to nie je žiadna vada, je to proste ich vlastnosť. Ako rýchlo sa budú tupiť, závisí na použitom materiáli. S tým sa spájajú aj ďalšie vlastnosti noža ako napríklad hrdzavenie alebo pružnosť čepele.

Pokiaľ nie ste znalec a nože do kuchyne brúsite preťahovacou brúskou alebo ich len ostríte na ocielke, tak pozerajte skôr po klasickej nerezovej oceli (stainless steel, rovnaká ako na nožoch v kuchyni). Je mäkšia, ľahko sa brúsi a je veľmi odolná voči hrdze. Nevydrží tak dlho ostrá, ale odpustí vám občas aj surovejšie zaobchádzanie bez vyštipnutia drobných zúbkov na ostrí.

Pokiaľ viete, ako s nožom zaobchádzať, brúsenie na keramických alebo diamantových kameňoch pre vás nie je cudzie (prípadne budete nechávať brúsiť u nožiara), tak pokojne zvážte alternatívnu oceľ. Uhlíková oceľ (carbon steel) sa tak netupí a v lese je kráľom, pre fajnšmekrov sú tu extra tvrdé práškové ocele (S30V, Elmax), ktoré moderne kombinujú tie najlepšie vlastnosti predošlých.

O nôž sa každopádne musíte starať - udržiavať ostrie čisté a nabrúsené, po krájaní kyslého citrónu čepeľ opláchnuť, pred uložením do šuplíka oceľ naolejovať (stačí trochou masti, je to dokonca lepšie než napríklad WD-40). Pokiaľ sa objavia škvrnky hrdze, stačí skúsiť vydrhnúť hubkou s trochou zubnej pasty, ale hrdza ako taká vlastnosti noža nijako nezhoršuje. Opäť nejde o vadu, ale o vlastnosť. Pri nerezovej oceli je proces pomalší, na uhlíkovke zase prekvapivo rýchly, ale pokiaľ budete nôž roky aktívne používať, pripravte sa na "patinu", ktorá čepeľ zahalí.

 

6. Materiály - čepeľ sčernená alebo bez ošetrenia

Ďalej sa zamerajme na povrchovú úpravu čepele. Klasika je lesklá, ale môže byť nejako ošetrená (brúsená - stone washed, leptaná - acid etch), čo poznáte na prvý pohľad. Škrabance na lesklom noži nepekne vyniknú, ale je to len detail. Na niektorých nožoch z uhlíkovej ocele uvidíte aj černenie, ktoré primárne chráni pred hrdzou. Majte ale na pamäti, že žiadne černenie nie je trvalé a ostrie bude stále vyžadovať starostlivosť.

 

7. Ostrie - rovné alebo zubaté

Pokiaľ chcete klasický nôž s rovným ostrím, viete, čo od neho očakávať. Pokiaľ by ste premýšľali o rezaní vláknitého materiálu, môže sa hodiť zúbkaté ostrie (serrated), ktoré skvelo reže textílie, laná, chlieb alebo aj paradajky. S jeho brúsením budete musieť za nožiarom (alebo už viete, ako na to ;-) ). Na tomto Victorinoxe napríklad nájdete aj špeciálne zubaté ostrie na vyrezanie predného skla auta.

Kombinované ostrie ponúka obe výhody, ale majte na pamäti, že napríklad pri sekaní máte k dispozícií len rovnú časť ostria pri špičke, čo nemusí byť úplne pohodlné.

 

Video - Vreckový nôž Victorinox RescueTool

 

8. Účel - do vrecka alebo do ruksaku

Budete chcieť mať nôž kedykoľvek po ruke? Potom hľadáte tzv. EDC nôž (Every-Day-Carry znamená každodenné nosenie) a najskôr budete chcieť zatvárací nôž s klipom na vrecko.

Nôž na prežitie bude zase rozhodne pevný, robustný, v kvalitnom puzdre s brúskou a nejakým ďalším vybavením na prežitie. Skvelá klasika Patron od Mikova bude presne to, čo hľadáte.

Ľahký nožík na turistiku, huby či jednoducho len tak bude vážiť len pár gramov, aby ste o ňom skoro nevedeli. Klasický Opinel No. 8 alebo jednoduchý Victorinox Sentinel poslúži skvelo.

 

 

Test: Multitool Leatherman Wave Plus

Ako dopadol v našom ďalšom teste multifunkčný nástroj Wave Plus od renomovanej firmy Leatherman?

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

9. Účel - len nôž alebo multitool

Nôž je nástroj s dlhou históriou - schopnosť deliť a rezať materiály sa s ľudstvom spája už od čias pazúrikov v dobe kamennej a je nesmierne užitočná. Klasickým nožom s ostrou čepeľou sa nedá nič pokaziť, ale ľudstvo sa posúva míľovými krokmi každý deň dopredu, takže pokiaľ chcete viac, pozrite na ponuku multifunkčných nástrojov, jednoducho multitoolov. Či už pôjde o švajčiarsky nožík od Victorinoxu alebo kliešte od Leathermana, môžete k nožu dostať v jednom balení aj pílku, otvárač na víno, šraubováky či USB flash-disk.

 

10. Cena

Cena by nemala byť hlavným faktorom pri výbere noža. Toto nie je nákup na pár týždňov, ale skôr na pár rokov, prípadne na celý život. Prístup k nožu ako ku spotrebnému tovaru, kedy nedám viac než pár eur, pretože "ho aj tak zase niekde stratím", absolútne rešpektujem, stať sa môže čokoľvek komukoľvek, že? Ja ale preferujem výber na základe zoznamu kritérií, podľa ktorých si zvolím svojho favorita a cenu musím už len akceptovať. Útechou nám ale môže byť, že je slušná šanca kvalitný udržiavaný nôž aj po pár rokoch za dobré peniaze predať. Nože sa nekazia a nestarnú tak rýchlo ako mobily, takže sa občas podarí na určitých modeloch aj niečo trhnúť.

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Matyáš Vejskal

Zdroje: archiv autora, unsplash.com, pixabay.com

Ako si vybrať oblečenie na bežky

Poradňa

Aby ste si mohli naplno užiť jazdu snehobielou krajinou, pripravili sme pre vás pár tipov, ako si vybrať oblečenie na bežky.

Ako sa obliecť na beh v zime

Poradňa

Zvykli ste si na pravidelné behanie, prišla zima a vy sa bojíte, že budete musieť beh na pár mesiacov vypustiť? Tak tým sa vôbec netrápte. Stačí si zapamätať pár zásad a dobre sa obliecť a možno nakoniec zistíte, že behanie v zime milujete. 

Ako vybrať filter lyžiarskych okuliarov

Poradňa

Radi by ste si zadovážili lyžiarske okuliare, ale ste zmätení z údajov na zorniciach? Neviete, ktorý je ten pravý práve pre vás? Prečítajte si tento článok a budete mať jasno.

Vyberáme pre vás

Vreckový nôž Gerber Commuter bol navrhnutý tak, aby mohol byť stále po vreckách alebo v kabelke. Preto...

 37,99 (17 %)  31,53

Pridať do košíka

Vreckový nôž Spartan je najpoužívanejším nožom pre turistiku od švajčiarskeho Victorinoxu. Je dlhý 91...

 25,00 (21.64 %)  19,59

Pridať do košíka

Výhodný set malých multifunkčných klieští Gerber Vise a vreckového zatváracieho nože s hladkým ostrím...

 28,79 (21.01 %)  22,74

Pridať do košíka

Vreckový nôž Forester od rokmi preverenej značky Victorinox ponúkne nôž o veľkosti 111 mm s odtlačnou...

 52,00 (19.25 %)  41,99

Pridať do košíka

Šikovný vreckový nôž Spartan je jedným z najpoužívanejších nožov pre turistiku od švajčiarskej značky...

 28,81 (22.18 %)  22,42

Pridať do košíka