Čo to vlastne tá bežecká abeceda je? A prečo by ste ju mali zaradiť do svojho tréningového plánu? Odpovede na tieto otázky má Katka Balcarová.
Bežecká abeceda je krátke bežecké cvičenie, ktoré nám pomôže zlepšiť bežecký štýl. Je dobré ju zaraďovať do tréningu min. raz týždenne, ideálne viackrát. Zaraďovať by ste ju mali na začiatku tréningu, totiž zahreje a pretiahne svaly.
Zahriatie
Na začiatku tréningu sa zahrejte niekoľkominútovým klusom a ponaťahujte sa. Na bežeckú abecedu vám postačí cca 10 m rovinatého terénu. Každý z prvkov urobte dvakrát s medziklusom. Až potom nasleduje hlavná časť bežeckého tréningu. Nezaraďujte bežeckú abecedu na koniec tréningu, kedy ste už unavení a nie ste plne koncentrovaní.
|
Začíname behať alebo 10 km za 3 mesiace
Chcete začať s behom, ale už po minúte lapáte po dychu? Poradíme vám, ako sa vrhnúť na behanie tak, aby ste v bezpečí a s radosťou zvládli počas troch mesiacov zabehnúť 10 km.
>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<
|
Lifting
Lifting sa dá vykonávať aj na mieste, pohyb vpred je veľmi pomalý. Pohyb vykonávame s vysokou frekvenciou. Cez bruško chodidla došľapujeme postupne na pätu. Chodidlá sa dvíhajú len trochu, kolená vôbec. Pohyb vychádza z členku. Pri liftingu sme vzpriamení, pohľad smeruje vpred a ramená máme pokrčené ako pri behu.
Skipping (zdvíhanie kolien)
Kroky sú veľmi krátke, s prepnutou stojacou nohou, druhé koleno dvíhame čo najvyššie. Trup držíme vzpriamený a pohyb sprevádzame dynamickým pohybom ramien.
O autorke
Kateřina Balcarová
Katka je maminka dvoch malých detí. Po nástupe na materskú dovolenku vymenila skalnú a vysokohorskú vášeň za vášeň bežeckú a úplne prepadla ultramaratónskym vzdialenostiam. Okrem toho je inštruktorkou lezenia a rada sa s každým podelí o svoje lezecké, turistické, bežecké aj outdoorovo-rodičovské skúsenosti.
|
Zakopávanie
Pri rýchlych a krátkych krokoch zakopávame pätami až k zadku. Malo by ísť o plynulý, rýchly pohyb vystreľujúci lýtka nahor.
Skrížny beh
Pohybujeme sa bokom. Pri behu doľava prekrižujeme pravú nohu striedavo pred ľavú a striedavo za ľavú nohu. Pri behu doprava naopak. Hornú polovicu držíme rovno, boky rotujú. Ramená máme rozpažené a celý čas ich držíme rovnobežne so zemou.
|
Ako vybrať oblečenie na beh
Správne oblečenie na beh je zárukou mnohých spokojných kilometrov. S jeho výberom vám poradí Katka Balcarová.
>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<
|
Jelenie skoky
Rozbehneme sa a následne začneme vykonávať cvik. Jednou nohou vyrazíme vpred tak, že stehno s lýtkom zviera pravý uhol. Stehno majte rovnobežne so zemou, lýtko kolmo k zemi. Odrazovú nohu máme prepnutú. Chvíľu vydržíme a po dopade sa ihneď odrážame do ďalšieho skoku. Postupne, ako budete cvik trénovať, predlžujte dobu letu.
Užitočné odkazy
Autor: Kateřina Balcarová
zdroje: Wöllzenmüller Franz, Behanie. České Budějovice: KOPP, 2006; pixabay.com, unsplash.com