Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
- vybavení do přírody Menu
  • SÚŤAŽ - Nakup a vyhraj ceny za 40000 €!

Ako vybrať čelovku (nielen) na beh

Poradňa

Dni sa nám končiacim letom krátia a pri rannom a popracovnom behu sa tak čím ďalej tým viac budete noriť do tmy. Aby ste vôbec premýšľali o behaní za šera alebo v tme, je potrebné vybaviť sa čelovkou. 

V záplave ponúkaných produktov sa laik len ťažko zorientuje a rôzne parametre čeloviek vás zmätú ešte viac. Pokúsili sme sa preto zostaviť krátkeho sprievodcu výberom bežeckých čeloviek, vďaka ktorému by pre vás mala byť kúpa čelovky hračkou.

Či už bežíte v meste, v parku alebo na vidieku, vo večerných hodinách sa bez svetla nezaobídete. Jeho dostatočne výkonný zdroj totiž zaistí vašu dobrú orientáciu v priestore, v ktorom sa pohybujete i možnosť včasnej reakcie na prípadné prekážky, zmeny smeru a terénu.

 

Svetelný tok

Najčastejšie je svetlo u čeloviek charakterizované parametrom SVETELNÝ TOK v jednotke jeden lumen (lm). Svetelný tok alebo svetelný výkon nám udáva, ako veľmi zdroj svieti. Pre lepšiu predstavu o tom, v akých hodnotách sa pohybujeme, uveďme príklad svetelného toku na bežných wolframových žiarovkách. 40 W žiarovka má svetelný výkon 400 lm, 60 W žiarovka má až 700 lm. Vhodná bežecká čelovka by mala mať výkon aspoň 100 lm.

Avšak skutočný výsledok, tj. kvalita osvetlenia, ovplyvňuje aj možnosť regulácie svetelného toku. Tá prebieha automaticky vnútri prístroja za pomoci mikročipu a jej výsledkom je stály svetelný tok po celú dĺžku životnosti batérie. Zvlášť lacnejším noname čelovkám z obchoďáku taká funkcia chýba a aj keď výrobca uvádza rovnaký výkon ako u renomovaných značiek, už po pár minútach používania sa prejaví, s tým, ako sa znižuje kapacita batérie, postupne znižujúci sa svetelný tok a s tým aj znižujúca sa viditeľnosť.

 

Ovládanie šírky kužeľového svetla

Šírka svetelného kužeľa priamo určuje, aký veľký priestor môžete osvieti. Takže, jako veľmi sa svetlo od čelovky rozptýli do okolia. Čím užší budete mať kužeľ svetla, tým ďalej dosvietite, ale svetlo bude oveľa ostrejšie a zvlášť u viac výkonných čeloviek môže byť až nepríjemné.

Naopak široký kužeľ vám síce poskytne väčší prehľad nielen o terénu pred vami, ale aj priestoru okolo vás. Niekedy však svetlo rozptýlené týmto spôsobom nie je dostatočné na to, aby reagovalo včas na zmenu terénu pri behu.

 

Červené svetlo

Niektoré zariadenia sú vybavené štandardnými LED diódami a červeným svetlom. Jeho výhodou je to, že neoslňuje a nepôsobí ostré svetelné odrazy od lesklých a hladkých plôch (ľad, sneh, sklo, voda). Môžete ho oceniť, ak bežíte s viacerými ľuďmi a nechcete ich oslepovať.

Červené svetlo na čelovke môže tiež slúžiť dobre v hmle. Ak chcete ešte viac zvýšiť viditeľnosť v hmle, zmeňte držiak svetlometov. Odstráňte ju z hlavy a pripevnite ju k opasku alebo hrudnej spone. Svetlo toľko nenasvieti jemné kvapôčky pred očami a uvidíte lepšie a ďalej.

 

Výkon a životnosť batérie

Rozhodujúci parameter. Bez energie vám čelovky svietit nebude. Bohužiaľ existujú obrovské rozdiely medzi údajmi výrobcov. U lacných "noname" produktov často uvádzajú hodnoty, ktoré hovoria, ako dlho to trvá, než čelovka úplne zhasne, ale nezohľadňujú vôbec fakt, že už ďaleko skôr je viditeľnosť z dôvodu zníženého výkonu čelovky (vybitá batéria) tak nízka, že je prístroj fakticky nepoužiteľný. Renomovaní výrobcovia čeloviek (napr. Petzl, Led Lenser, Beal) väčšinou uvádzajú hodnoty reflektujúce skutočnú úžitkovú dobu čelovky, teda čas, po ktorý bude jej svetlo tak silné, že vám ešte poskytne dostatočný prehľad o okolitom teréne.

Typ zvoleného výkonu závisí predovšetkým od rýchlosti a spôsobu používania.

Pri bežnom používaní postačia batérie AA alebo AAA. Tento typ napájania je najrozšírenejší a preto sú tieto batérie ľahko dostupné.

Najlepší pomer cena / výkon, respektíve hmotnosť / kapacita, je najlepšou voľbou čelovka napájaná li-ion akumulátormi 18650. Tieto akumulátory takmer netrpia "samovybíjaním", majú dlhú životnosť, ale sú horšie zohnateľné, musíte mať špeciálnu nabíjačku a sú menej odolné k účinkom mrazu.

 

Komfort

Niekto je náročnejší na pohodlie, niekto menej, ale keď vás bolí hlava z čelovky, niečo nie je správne.

Pre bežcov je veľmi podstatné, aby čelovka perfektne držala na svojom mieste, nemala pri behu tendenciu nadskakovať alebo sa zosúva do čela atď. Čím ľahšia a menšia čelovka, tým lepšie. Pokiaľ chcete výkonnú a pritom kompaktnú čelovku s dobrým rozložením hmotnosti a ťažiska, odporúčame vybrať prístroj s akumulátorom umiestneným vzadu na hlave. Nevýhodou však môže byť pre niektorýcho niečo vyššia váha než u čelovky s napájaním v tele.

Osobne dávame prednosť pásku pred gumičkou, alebo šnúrkou, pretože zvlášť pri dlhšom behaní má taká čelovka tendenciu sa zarezávať. Opäť je to ale vykúpené trochu vyššou váhou.

 

 

8 tipov, ako deťom spestriť turistiku

Poradňa

Asi každý rodič sa niekedy dostal do situácie, kedy sa z očakávaného pohodového rodinného výletu stalo skôr martýrium pre všetkých zúčastnených. Nasledujúci článok má za cieľ eliminovať toto riziko na minimum.

Ako vybrať cyklistický spacák

Poradňa

Spacák, ktorý bude vašim spoločníkom na cyklopotulkách, by mal byť hlavne malý a ľahký, ale zároveň musí poskytovať dostatočný tepelný komfort a pohodlie. Ako vybrať ten pravý presne pre vás sa dočítate v tomto článku.

Děčínská ferrata - ideálne miesto na sobotňajší tréning

Poradňa

Ty si ešte nikdy nebol na ferratě? Tak to pre teba mám jeden super tip.

Vyberáme pre vás

Výkonná a kompaktná čelovka FF120 od firmy Beal ponúka ako ostré svetlo v kuželi s dosvitom 120m, tak...

€ 24,96 (20.03 %) € 19,96

Malá, kompaktná čelovka L28 od francúzskej značky Beal o svietivosti 28 lumenov.

€ 20,35 (20.05 %) € 16,27

Praktickú lampu Star 85 Lantern od firmy Vango využijete ako stolovú alebo závesnú lampu napríklad v...

€ 14,58 (20.03 %) € 11,66

Malá a ľahká ručná baterka Lifesystems Intensity 370 LED má skvelý dosvit a dlho vydrží.

€ 38,42 (15.02 %) € 32,65

Elektrická lampa Outwell Castor Electrical Tent Light je vhodnou voľbou pre maximálne pohodlie pri stanovanie...

€ 43,30 (20 %) € 34,64