Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu
  • Zimný výpredaj

Děčínská ferrata - ideálne miesto na sobotňajší tréning

Ty si ešte nikdy nebol na ferratě? Tak to pre teba mám jeden super tip.

 

Čo že je tá "ferrata"?

Určite o tom nepočuješ prvýkrát. Via Ferrata je cesta vytiahnutá po skale, ktorú by horolezci hravo zvládli, ale aby si ju mohli užiť aj ľudia, ktorí nevedia nevyhnutné finty k bezpečnému pohybu na lane a nemajú hromadu lezeckého vybavenia, bola vymyslená via Ferrata. Na také trase nájdeš oceľové lano natiahnuté skrz kotviace body a v ťažších úsekoch aj doplnené o umelé stupy a chyty (zvyčajne kramle, borháky, rebríky, tŕne). Potom už je všetko ľahké, vezmeš si helmu, úväzok, tlmič pádu a hurá do výšin.

 

Ferrata ako taká je obvykle súčasťou nejakej turistické trasy. Zo začiatku sa priblížiš lesom po normálnom treku k ferratovému úseku, ktorý je nutné zdolať zložitejším terénom na skale. Až tam vytiahneš ferratový vercajk, nacvakneš tlmič na istiace lano a přelezeš všetky nástrahy. Na vrchole cvakneš ešte selfie a druhou stranou kopca po zostupovej trase seběhneš nadol. Jasne, väčšina Ferrat je jednosmerná a dole smeruješ po inej trase, takže žiadna riskantné oblézaná s protilezci nehrozí.

Je extrémne dôležité, aby si dbal na bezpečnosť, nepreceňoval sa, mal vždy plán B a sám mal niečo nájdených alebo so sebou vzal ostrieľaného parťáka.

A podotýkam, že to vôbec nie je vhodné pre tých, ktorí trpia strachom z výšok. Mierne chvenie je v pohode, panický paralyzujúce strach už nie.

 

A kde sa to robí? Za barákom nič takého nemám

Väčšina Ferrat je niekde vo vyšších horách - u Álp v Rakúsku, Taliansku, v Tatrách atď. Takže sa tam musí ísť dlho autom, prespať, druhý deň ráno vyraziť na vec a podľa toho, ako zostala energia, buď vyrazíš rovno domov, alebo ešte jeden deň kempuješ. Ako však zistiť, či je taká ferrata pre teba? Nebudeš sa vo výškach báť? Bude ťa to baviť? Existuje spôsob, ako to ľahko a bezpečne zistiť;-)

 

Vyskúšaj si Ferratte v Děčíne

Na severe Čiech je mesto, ktoré sa nazýva Děčín. Jazdí tam vlak z Prahy, cesta trvá asi 1 hodinu a 50 minút, spiatočný lístok stojí okolo 300 Sk. Z vlakovej stanice sa stačí pešo presunúť k nástupu na Ferrato pod pastierskej stenou a za 10 minút lezieš. Takáto skalka uprostred mesta nie je na zahodenie a ja ďakujem všetkým, ktorí sa na výstavbe ferratové sekcie podieľali.

 

Budeš so sebou potrebovať len pár vecí. Topánky s pevnou špičkou určite oceníš hneď. Ideálne sú ferratovky s nástupnou plôškou, ale postačí aj niečo tak obyčajné. Poznám borcov, ktorí to dávajú v bežeckých teniskách. Potom sa ale priprav, že stretneš úseky, ktoré nepřelezeš, pretože sa nedokážeš poriadne zaprieť na menších stupoch. Odporúčam aj rukavice, stačí obyčajné pogumované na záhradu, kúpiť si profi ferratové rukavice môžeš kedykoľvek potom. Pevné dlhšie nohavice tí ochráni kolená pred škrabancami, ale postačí čokoľvek športového. A potom už len voda, desiata, a napríklad aj opaľovací krém.

 

A teraz k lezeckým veciam. Ak nič nemáš, zavolaj do cyklopůjčovna.cz a za 200, -Sk si na jeden deň objednaj kompletný set, kde nájdeš:

  • sedák (celotelový alebo s prsákem, ktoré jediné na ferraty odporúčam),
  • helmu
  • ferratový tlmič pádu

Požičovňa je 100 m od ferraty, takže si tam všetko pred lezením vyzdvihneš a na konci zas vrátiš. Ak nepoznáš nikoho, kto trochu lezie a poradil by ti, v požičovni sa určite domluv na lezenie so sprievodcom.

A až ferrata istotne srdcom aj dušou, môžeš si pekný ferratový set vybrať u nás, konečne sme rozbehli aj zanedbanou sekciu s lezeckým vybavením!

 

Rozcvička a ideme na to!

Ferratte v Děčíne by som ohodnotil ako športovejší. Nie je moc dlhá (trasy obvykle okolo 150 m, prevýšenie 95 m), ale prakticky neustále budeš stúpať - traverzy do strany sú minimálne. Hodnotenie obtiažnosti je málinko prísnejšie, ľahší Béčko dá celkom zabrať i začiatočníkom.

Pastiersku stenu môžeme rozdeliť na tri časti. Spodná je charakterom skôr nástupné. Zvolíš buď pravú cestu cez rebrík, alebo niektorú z ciest vľavo po Kraml. Ani jedna nie je príliš náročná. Začiatočník sa pripraví na prvé náznaky strachu z výšok.

 

Na rad prichádza predel, kde nemusíš liezť a visieť v istenie, len sa po cestičke odoberieš k jednej vybranej trase zo 14 možných. Jednoduchšie úrovne (označené od najjednoduchšej A-B-C) obsahujú mnoho dodatočných chytov, tie ťažšie (D-E) potom vyzerajú skôr ako holé steny - od horolezeckých sa odlišujú len natiahnutým oceľovým lanom. Táto etapa je pocitovo najdlhšia, ale nie je úplne najnáročnejšie. Nie je núdza o škáry, kamenné chyty a občas si pomôžeš aj samotným lanom. Vyskúšaš si, aké to je preliezť hrču a mať pod sebou priepasťou a hlbinu. Väčšina ciest sa zbieha pri piknikového stola, kde sa môžeš zapísať do návštevnej knihy a vydýchnuť si pred posledným úsekom.

 

Vrcholový úsek je prakticky kolmý. Najjednoduchšie trasa Adrenalín Rush mi prišla ako liezť po rebríku s priečkami príliš ďaleko od seba. Išlo to prekvapivo rýchlo. Ďalším variantom je odobrať sa vľavo, kde sa môžeš hecnout a preliezť Karlov Most - to je zážitok, ktorý odporúčam. Táto 12 metrov dlhá lanová šialenosť, ktorú vystaval nadšený pán Karel sám za svoje úspory, je fakt parádny. Šteklenie v podbrušku a adrenalínový Raus po jeho zdolaní sa určite dostaví aj u skúsených povrazochodcov.

 

Nad Ferratte je fajn terasa s vyhliadkou, tam sa pokochaj výhľadom a hurá cestičkou asi 800 m dole k nástupu na ďalší výstup.

 

Akonáhle máš dosť, stačí dole zabrať stôl v Burger Berg bistre, kde vyrába parádny burgery a rebrá z domácej udiarne. Majiteľ je AMIKO a kvalitou nesklame ani rozmlsanou pražskú smotánku (pozn. Redakcie .: vyskúšané na vlastné náklady).

Potom už len späť na vlakovú stanicu a na večeru seš doma u partnerky / partnera.

 

Ideš do toho? Stojí to za to!

Zostáva ešte pár víkendov s parádnym počasím do konca roka, takže na nič nečakaj a navštív Děčín. Je skvelé stráviť deň aktívnym pohybom, prekonať sám seba a užiť si trochu adrenalínu. Info o cestách a možnostiach v okolí nájdeš na stránkach ferrata-decin.cz. Ak sa do toho zamiluješ, dovolenku na budúci rok konzultujte s mapou Ferrat v Európe na viaferrata.cz. Základy pohybu na skale si osviež v tomto článku. A ak budeš potrebovať niečo horolezeckého dokúpiť, radi ti s výberom pomôžeme u nás na 4camping.cz!

 

Zdroje:
archiv autora, ferrata-decin.cz, viaferrata.cz, kamnavylety.sk, cyklopujcovna.cz

Ženú ženu severom - bežkovanie v Laponsku

Cestopisy a reportáže

Bola raz jedna žena, ktorá kdesi za polárnym kruhom, nasadila bežky a vydala sa objavovať krásy Laponska.

Na LIBERTE okolo Slovenska 2. časť

Cestopisy a reportáže

14-dňové putovanie chlapcov z Liberta Tour sa prehuplo do 2. polovice a o zážitky opäť nebola núdza.

Na LIBERTE okolo Slovenska 1. časť

Cestopisy a reportáže

Adam, Matej a Boris - traja priatelia, ktorí cestujú po svete na starých bicykloch značky Liberta, nás tentoraz vezú na výpravu okolo ich rodného Slovenska.